Постанова від 27.08.2015 по справі 808/4271/15

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2015 року о 09 год. 20 хв.

Справа № 808/4271/15

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Семененко М.О.

за участю секретаря судового засідання Федорук І.В.

за участю представників:

позивача - не з'явився,

відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області

до Державного підприємства «Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект»

про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

03 серпня 2015 року Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект» (далі - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача податковий борг в розмірі 735 984,45 грн.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що заборгованість яку просить стягнути позивач не сплачується у зв'язку з складним фінансовим становищем на підприємстві, а також зазначив, що розпорядником коштів позивача на даний момент є органи Державної виконавчої служби, а відтак саме органами ДВС не вживаються заходи по сплаті податкових зобов'язань. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

За таких обставин та керуючись приписами ч.4 ст.122, ч.2,4 ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представників сторін. На підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України у зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

З матеріалів справи встановлено, що податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 547 768,00 грн. виник з таких підстав.

Державним підприємством «Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект» на виконання вимог діючого законодавства до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя подано податкові декларації з податку на додану вартість, в яких відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість, а саме:

- декларація №1300013679 від 20.12.2013, в якій відповідачем визначено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 2930,00 грн.;

- декларація №1400000297 від 20.01.2014 - 407 101,00 грн.;

- декларація №9008520649 від 19.02.2014 - 2279,00 грн.;

- декларація №9014725600 від 20.03.2014 - 3035,00 грн.;

- декларація №9020804262 від 16.04.2014 - 4553,00 грн.;

- декларація №9027987292 від 16.05.2014 - 123,00 грн.;

- декларація №9034565594 від 18.06.2014 - 3376,00 грн.;

- декларація №9041185987 від 18.07.2014 - 1529,00 грн.;

- декларація №9047576309 від 18.08.2014 - 5361,00 грн.;

- декларація №9053773835 від 19.09.2014 - 116 418,00 грн.;

- декларація №9060495129 від 20.10.2014 - 1063,00 грн.

Пунктом 46.1 ст.46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу).

Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У встановлений законодавством строк податкове зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 547 768,00 грн. сплачено не було. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про підтвердження податкового боргу з податку на додану вартість, самостійно визначеного відповідачем податкових деклараціях, в розмірі 547 768,00 грн.

З матеріалів справи встановлено, що податковий борг з земельного податку в розмірі 188 216,45 грн. виник з таких підстав.

Під час розгляду справи судом встановлено, що відповідачем до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя подано податкові декларації з земельного податку, а саме:

- декларація від 20.02.2014, в якій визначено розмір податкового зобов'язання на 2014 рік в розмірі 128 946,09 грн., зі сплатою з січня 2014 по листопад 2014 податкове зобов'язання в розмірі 10745,51 грн. та в грудні 2014 - 10745,48 грн.;

- декларація від 13.02.2014, в якій визначено розмір податкового зобов'язання на 2014 рік в розмірі 9820,35 грн., зі сплатою з січня 2014 по листопад 2014 податкове зобов'язання в розмірі 818,36 грн. та в грудні 2014 - 818,39 грн.

- декларація від 20.02.2015, в якій визначено розмір податкового зобов'язання з земельного податку з січня 2015 по травень 2015 в розмірі 47988,15 грн.

Відповідно до п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Пунктом 287.3 ст.287 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

У встановлений законодавством строк податкове зобов'язання з земельного податку в розмірі 186 754,59 грн. сплачено не було. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про підтвердження податкового боргу з земельного податку в розмірі 186 754,59 грн., самостійно визначеного в податкових деклараціях.

Крім того, судом встановлено, що на підставі акту перевірки №87/15/05482972 від 18.04.2014 позивачем прийнято податкове повідомлення - рішення №0001341502, яким до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 1072,44 грн. Вказане податкове повідомлення - рішення вручено уповноваженій особі відповідача 15.05.2014, доказів оскарження суду не надано.

Також, на підставі акту перевірки №118/15/05482972 від 13.05.2015 позивачем прийнято податкове повідомлення - рішення №0001701502, яким до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 389,42 грн. Вказане податкове повідомлення - рішення направлено на адресу відповідача поштою та отримано уповноваженою особою відповідача 04.06.2015, доказів оскарження податкового повідомлення - рішення суду не надано.

У відповідності до п.58.1 ст.58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Згідно з п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до п.58.2 ст.58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Враховуючи отримання відповідачем податкових повідомлень - рішень, відсутність доказів оскарження податкових повідомлень - рішень, податкове зобов'язання з земельного податку в розмірі 1461,86 грн. є узгодженим та у встановлений законодавством строк відповідачем не сплачено. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про підтвердження податкового боргу з земельного податку в розмірі 1461,86 грн.

Підпунктом 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Згідно пп.14.1.175. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Пунктом 95.2 ст.95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

За матеріалами справи, податкові вимоги були направлені боржнику на підставі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Підпунктом 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки.

Відповідно до приписів ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу була вручена перша податкова вимога №1/108 від 02.02.2009, яка була отримана уповноваженою особою відповідача 11.02.2009. Друга податкова вимога №2/415 від 16.03.2009 року вручена уповноваженій особі відповідача 27.03.2009. Оскільки податкові вимоги не були відкликані, позивач не мав підстав для направлення нової податкової вимоги.

Суд не приймає посилання представника відповідача на бездіяльність органів ДВС щодо сплати платежів, оскільки обов'язок сплати податків та зборів покладається саме на відповідача, а наявність відкритих виконавчих проваджень щодо стягнення з відповідача грошових коштів не може бути підставою для несплати податкових зобов'язань в подальшому.

На момент розгляду справи в суді, податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 547 768,00 грн. та земельного податку в розмірі 188 216,45 грн. відповідачем не сплачено, заборгованість перед бюджетом не погашена. Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 547 768,00 грн. та земельного податку в розмірі 188 216,45 грн. та наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно зі ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до приписів п.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158- 163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області до Державного підприємства «Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект» про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект» (код ЄДРПОУ 05482972), з рахунків платника податків, у всіх банках, обслуговуючих такого платника податків, податковий борг з:

- податку на додану вартість в розмірі 547 768,00 грн. (п'ятсот сорок сім тисяч сімсот шістдесят вісім гривень 00 коп.) на р/р 31112029700003, код платежу 14010100, отримувач Державний бюджет, код ЄДРПОУ 38025440, банк ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015;

- з земельного податку з юридичних осіб в розмірі 188 216,45 грн. (сто вісімдесят вісім тисяч двісті шістнадцять гривень 45 коп.) на р/р 33210811700003, код платежу 18010500, отримувач Місцевий бюджет, код ЄДРПОУ 38025440, банк ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.О. Семененко