ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"17" червня 2011 р. Справа № 2a-1765/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Шумея М.В.,
секретаря Третяк В. Р,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Івано-Франківську справу за позовом Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Івано-Франківської міської виконавчої дирекції до Приватного підприємства "Інтерлок" про стягнення заборгованості у сумі 304,45 грн.,-
Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати прцездатності в особі Івано-Франківської міської виконавчої дирекції звернулося в суд із адміністративним позовом до Приватного підприємства "Інтерлок" про стягнення заборгованості у сумі 304,45 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ПП «Інтерлок»зареєстровано у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального захисту з тимчасової втрати працездатності в м. Івано-Франківську як платник страхових внесків. В порушення норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими похованням" відповідачем допущена заборгованість по сплаті страхових внесків в сумі 304,45 грн., яка є непогашеною, що підтверджуєтсья довідкою Івано-Франківської міської виконавчої дирекції від 25.05.2011 року № 366/03-18.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених у адміністративному позові та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився повторно, хоча відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Причини неявки суду невідомі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані на обґрунтування позовних вимог докази, суд встановив наступне.
ПП Фірма «Інтерлок», як юридична особа зареєстрована 01.02.2002 року виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, про що свідчить копія свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи (а.с. 11). Крім того, відповідач зареєстрований у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності як платник страхових внесків.
З 01.01.2011 року згідно з Прикінцевих та Перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”є платником єдиного внеску.
Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими похованням” відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати прцездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року, в редакції, що діяла до 01.01.2011 року Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпеченя та соціальних послуг, види яких передбачені ст. 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Відповідно до статті 28 вищевказаного Закону позивач, зобов'язаний здійснювати контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхувальником страхових внесків, а також обгрунтованістю проведених ним ситрат страхових коштів.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати прцездатності та витратами, зумовленими похованням" страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати прцездатності та витратами, зумовленими похованням" страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону.
Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - удень, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.
У зв'язку з виплатою заробітньої плати без одночасного перерахування страхових внесків, загальна заборгованість по сплаті страхових внесків за відповідачем складає 304,45 грн., Сума простроченої заборгованості підтверджується поданим до Івано-Франківської міської виконавчої дирекції Фонду змістом Ф4-ФСС з ТВП за 2010 рік від 14.01.2011 року.
Станом на 25.05.2011 року прострочена заборгованість по сплаті страхових внесків в сумі 304,45 грн. не погашена, що підтверджується довідкою Івано-Франківської міської виконавчої дирекції від 25.05.2011 року № 319/03-18.
У відповідності до статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати прцездатності та витратами, зумовленими похованням" не сплачені у встановлений строк платежі стягуються в судовому порядку.
Порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду встановлено Інструкцією “Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування України”затвердженою постановою Правління Фонду соціального страхування за № 16 від 26.06.2001 року.
В силу пункту 5.5 цієї ж Інструкції, перерахування коштів на рахунки Фонду страхувальник здійснює одночасно з одрежанням коштів на оплату праці в установах банків.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний сплатити страхові внески на соціальне страхування у сумі 1581,87 грн. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення даного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується статтею 67 Конституції України.
З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно з пунктом 7 Прикінцевих та Перехідних положень цього Закону стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється. На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
У зв'язку з цим позовні вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства "Інтерлок" (м. Івано-Франківськ, вул. Гетьмана Мазепи, 168, 76000, код ЄДРПОУ - 31789799) в користь Івано-Франківської міської виконавчої дирекції Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прострочену заборгованість по сплаті страхових внесків в сумі 304 (триста чотири) гривні 45 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова складена в повному обсязі 22.06.2011 року.
Суддя: Шумей М.В.