21 вересня 2010 р. Справа №2а-11650/10/0470
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Букіна Л.Є., розглянувши у місті Дніпропетровську матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 - начальника Управління державної служби Головного управління державної служби України в Дніпропетровської області, ОСОБА_3 - начальника Головного управління державної служби України про визнання протиправною бездіяльність, -
ОСОБА_1 17 вересня 2010 року звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до відповідача 1 ОСОБА_2 -начальника Управління державної служби Головного управління державної служби України в Дніпропетровської області, відповідача 2 ОСОБА_3 -начальника Головного управління державної служби України, з позовними вимогами про:
- визнання дій начальника управління Головдержслужби в Дніпропетровській області ОСОБА_2 протиправними у зв'язку з порушенням права громадянки ОСОБА_1 передбаченого ст.ст.15,19,20 Закону України «Про звернення громадян», щодо розгляду заяви від 09.07.2010 року та від 14.07.2010 року ОСОБА_1;
- визнання дій начальника Головдержслужби в Дніпропетровській області ОСОБА_2 протиправними у зв'язку з порушенням нею обов'язків, передбачених ст. 20 Закону України «Про звернення громадян», щодо ненадання своєчасної відповіді від 14.07.2010 року ОСОБА_1;
- визнання протиправною бездіяльності начальника управління Головдержслужби в Дніпропетровській області ОСОБА_4 саме: не розгляд заяви ОСОБА_1 від 14.07.2010 року протягом місяця;
- визнання дій начальника Головдержслужби України ОСОБА_3 протиправними у зв'язку з невиконанням ним обов'язків передбачених ст.ст.15,19,20 Закону України «Про звернення громадян»щодо ненадання повної, мотивованої та об'єктивної відповіді від 09.07.2010 року ОСОБА_1;
- визнання протиправною бездіяльності ОСОБА_4, ОСОБА_3 а саме: не доведення письмово до відома запитувача ОСОБА_1 та протягом десяти днів про те, що інформаційний запит від 09.07.2010 року від 14.07.2010 року буде задоволений;
- зобов'язання відповідача суб'єкта владних повноважень в особі начальника управління Головдержслужби в Дніпропетровській області ОСОБА_4 надати на звернення ОСОБА_1 від 09.07.2010 року, 14.07.2010 року повну, мотивовану та обґрунтовану письмову відповідь у послідовності порушених питань у зверненні та вказати причину відмови у ненаданні відповідачем 1 мотивованої та обґрунтованої письмової відповіді на звернення від 09.07.2010 року, та від 14.07.2010 року ОСОБА_1;
- зобов'язання відповідача суб'єкта владних повноважень в особі начальника Головдержслужби України ОСОБА_3 надати на звернення ОСОБА_1 від 09.07.2010 року мотивовану та обґрунтовану письмову відповідь у послідовності порушених питань у зверненні та вказати причину відмови у ненаданні відповідачем 2 мотивованої та обґрунтованої письмової відповіді на звернення від 09.07.2010 року ОСОБА_1.
Адміністративний позов подано з порушенням вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно із ч. 1 пп. 2, 3 ст. 106 КАС України, у позовній заяві зазначаються: ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є (відомі).
В отриманій Дніпропетровським окружним адміністративним судом позовній заяві не зазначено адреси електронної пошти позивача та відповідачів, якщо такі є (відомі).
Згідно пункту 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог згідно з частиною третьою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до частини 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може містити вимоги про:
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;
2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;
6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
У поданій позовній заяві позивачем заявлено вимогу про визнання протиправними дій відповідача, однак, заявлення такої позовної вимоги не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст.108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначає недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлює строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин, вважаю за необхідне позовну заяву залишити без руху із наданням строку для усунення недоліків.
Керуючись статтями 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 Георгіївнидо ОСОБА_2 -начальника Управління державної служби Головного управління державної служби України в Дніпропетровської області, ОСОБА_3 -начальника Головного управління державної служби України,про визнання протиправною бездіяльність - залишити без руху.
Надати строк для усунення недоліків позовної заяви до 20 жовтня 2010 р.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання належним чином оформленого адміністративного позову з урахуванням вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: із зазначенням електронної пошти позивача та відповідача, якщо такі є (відомі); визначення позовних вимог відповідно до вимог статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України; та надання копій такого позову відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунені у зазначений строк, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута. Залишення позовної заяви без руху не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_5