14 вересня 2010 р. Справа №2а-11224/10/0470
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Букіна Л.Є., розглянувши у місті Дніпропетровську матеріали скарги ОСОБА_1 Миколайовичапро визнання дій неправомірними, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13 вересня 2010 року надійшла скарга ОСОБА_1 із позовними вимогами про:
- визнання незаконними дій Жовтневого відділу Державної виконавчої служби Криворізького міського управління юстиції щодо накладення арешту на все рухоме і нерухоме майно, що належить позивачу на праві приватної власності та заборони його відчуження;
- скасування постанови державного виконавця Жовтневого відділу Державної виконавчої служби Криворізького міського управління юстиції ОСОБА_2 від 20 травня 2010 року про арешт майна боржника та заборони його відчуження.
Адміністративний позов подано з порушенням вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно пункту 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог згідно з частиною третьою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до частини 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може містити вимоги про:
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;
2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;
6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
У поданому адміністративному позові заявлена позовна вимога про визнання незаконними дії відповідача не відповідають вимогам статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу.
Згідно із частиною 1 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником.
Пунктом 8 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позивачем є особа, назахист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністратвиного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністратвиного суду.
Пунктом 9 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що відповідачем є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
У порушення вимог Кодексу адміністративного судочинства України, ОСОБА_1 Миколаєвичем подано до суду скаргу, а не позовну заяву, в якій зазначено скаржника, а не позивача, особа, дії якої оскаржуються, замість відповідача. Крім того, не зазначено адреси електронної пошти позивача та відповідача, якщо такі є (відомі).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначаються: найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі. До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Позивачем при поданні позовної заяви не надано документу про сплату судового збору.
За таких обставин, вважаю за необхідне позовну заяву залишити без руху із наданням строку для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.106, 107, 108 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - залишити без руху.
Надати строк для усунення недоліків позовної заяви до 05 жовтня 2010 р.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання належним чином оформленого адміністративного позову з урахуванням вимог статей 11, 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: подання адміністративного позову у формі позовної заяви, із дотриманням вимог статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України (із зазначенням сторін у справі відповідно до вимог КАС України, їх адреси електронної пошти, якщо такі є (відомі), та надання копій такого позову відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі), надання документу про сплату судового збору у розмірі 3,40 грн. за реквізитами:
Одержувач: УДК у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська
ЄРДПОУ 24245686, р/р 31119095700004
МФО 805012, Банк: ГУДКУ у Дніпропетровській області
КБК 22090200
Призначення платежу: судовий збір за подання адміністративного позову.
Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунені у зазначений строк, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута. Залишення позовної заяви без руху не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_3