Cправа № 2a-0770/1001/12
Рядок статзвіту № 5.4
Код - 2
про повернення позовної заяви
05 квітня 2012 року м. Ужгород
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Гебеш С. А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 молодіжної громадської організації "Ініціатива", ОСОБА_2, ОСОБА_1 міської громадської організації незалежних таксистів "Трек", ОСОБА_1 міської громадської організації "Рідне Мукачево" до Виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради, та третіх осіб на стороні позивача: ОСОБА_1 міської ради та Мукачівського міського комунального підприємства "Мукачівводоканал" про захист прав споживачів та скасування рішення, -
04.04.12 ОСОБА_1 молодіжна громадська організація "Ініціатива" ОСОБА_2 ОСОБА_1 міська громадська організація незалежних таксистів "Трек", ОСОБА_1 міська громадська організація "Рідне Мукачево" звернулися до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради, та третіх осіб на стороні позивача: ОСОБА_1 міської ради та Мукачівського міського комунального підприємства "Мукачівводоканал" про захист прав споживачів та скасування рішення.
Однак, окружним адміністративним судам, згідно ч.2 ст.18 КАС України, підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки.
Адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам, у відповідності до п.1 ч.1 ст. 18 КАС України підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Як вбачається із позовної заяви відповідачем за даним позовом є Виконавчий комітет ОСОБА_1 міської ради, а третіми сторонами на стороні відповідача є ОСОБА_1 міська рада та ОСОБА_1 міське комунальне підприємство "Мукачівводоканал".
Відповідно до статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно ч.1 ст. 11 зазначеного закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи, які згідно ч 2. ст.11 цього ж закону є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади- також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
У відповідності до ст. 54 зазначеного Закону сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Відділи, управління та інші виконавчі органи влади є підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районної у місті ради.
Таким чином, враховуючи зазначене та у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України дана адміністративна справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду.
У відповідності до ч.2 ст. 19 КАС України Адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Як вбачається з даних позовної заяви місце знаходження усіх позивачів є м.Мукачево Закарпатської області.
Таким чином, дана позовна заява підлягає розгляду в Мукачівському міськрайонному суді Закарпатської області як адміністративному суду.
За викладених обставин позовну заяву слід повернути позивачу з підстав, визначених п.6 ч.3 ст.108 КАС України.
Слід роз'яснити позивачу, що в силу частини 6 статті 108 КАС України, залишення позовної заяви без руху або повернення позовної заяви не позбавляють права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом з дотриманням вимог статті 18 цього кодексу, тобто до Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області.
На підставі наведеного та керуючись ст. 18, 19, п.6 ч.3 ст.108, п.2. ч. 4 ст. 160, ст.165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 молодіжної громадської організації "Ініціатива", ОСОБА_2, ОСОБА_1 міської громадської організації незалежних таксистів "Трек", ОСОБА_1 міської громадської організації "Рідне Мукачево" до Виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради, та третіх осіб на стороні позивача: ОСОБА_1 міської ради та Мукачівського міського комунального підприємства "Мукачівводоканал" про захист прав споживачів та скасування рішення - повернути позивачу.
2. Копію ухвали разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
3 .Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом з дотриманням вимог статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Гебеш С. А.