Постанова від 26.08.2015 по справі 803/2043/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2015 року Справа № 803/2043/15

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лозовського О.А.,

при секретарі судового засідання Шикун О.Є.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Управління Укртрансінспекції у Волинській області про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся з позовом до Управління Укртрансінспекції у Волинській області про визнання дій протиправними.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 24.07.2015 працівниками управління Укртрансінспекції у Волинській області в с.Зимне Володимир-Волинського району була проведена рейдова перевірка транспортного засобу Рута 25 номерний знак НОМЕР_1, за наслідками якої був складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 24.07.2015, у якому встановлено порушення, а саме: водій здійснював перевезення двох пасажирів по приміському маршруту м. Володимир- Волинський (Військове містечко) - с. Зимне без наявності схеми та розкладу руху; дозволу на перевезення; таблиці вартості проїзду - затверджених замовником перевезень (Волинською облдержадміністрацією); неоформленої індивідуальної контрольної книжки.

Позивач вважає дії управління Укртрансінспекції у Волинській області щодо проведення перевірки та складення акту від 24.07.2015 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом протиправними, виходячи з наступного.

Вказує, що зазначені в акті перевірки від 24.07.2015 порушення не відповідають дійсності, оскільки усі документи були належним чином оформлені.

Крім того, зазначає, що положенням п.3 "Прикінцевих положень" Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року №71-VIII, встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

Оскільки, законних підстав для проведення відповідачем перевірки 24.07.2015 не було, тому вищевказана перевірка проведена управлінням Укртрансіспекції у Волинській області під час існуючої заборони на її проведення не може вважатись законною, а відтак висновки відповідача щодо порушень викладені в акті перевірки від 24.07.2015 є такими, що не відповідають дійсності.

У зв'язку з чим, позивач просить визнати дії управління Укртрансінспекції у Волинській області з проведення 24.07.2015 року перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів транспортним засобом Рута 25 номерний знак НОМЕР_1 (серія і номер свідоцтва про реєстрацію СХТ 184881) у с.Зимне Володимир - Волинського району Волинської області, оформлені в акті від 24.07.2015 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом - протиправними.

Відповідач у письмових запереченнях позовних вимог не визнав. Зазначив, що позивач помилково вважає, що дія Закону України №71-VIII від 28.12.2014 поширюється на Управління Укртрансінспекції у Волинській області, адже вказаний закон спрямований на врегулювання відносин, що виникають у сфері справляння податків і зборів. Відповідно до п. 41.1 ст.41 Податкового кодексу України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, контролюючим органом є Державна фіскальна служба України та її територіальні органи.

Поряд з тим, 01.01.2015 набув чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України».

Пунктом 8 розділу III «Прикінцеві положення» вказаного Закону визначено, що перевірки підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня-червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.

Однак, враховуючи те, що дія вищевказаного мораторію закінчилась 30.06.2015 та згідно ОД Першого заступника Голови Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті №350/09/3-15 від 01.07.2015, заходи державного контролю та нагляду відновились.

А тому, відповідач вважає, що посадові особи Управління Укртрансінспекції у Волинській області під час проведення перевірки додержання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом діяли в межах та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України.

Просить відмовити в задоволенні позовних вимог позивача повністю.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з мотивів викладених у письмових запереченнях. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог позивача повністю.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, судом встановлені наступні обставини справи.

24.07.2015 працівниками Управління Укртрансінспекції у Волинській області, на підставі направлення на перевірку №003900 від 16.07.2015, в с. Зимне Володимир-Волинського району була проведена рейдова перевірка транспортного засобу Рута 25 номерний знак НОМЕР_1, що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3, за наслідками якої був складений акт від 24.07.2015 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

В ході перевірки встановлено, що водій здійснював перевезення 2-ох пасажирів по приміському маршруту “м. Володимир-Волинський (Військове містечко) - с. Зимне” без наявності схеми та розкладу руху; дозволу на перевезення; таблиці вартості проїзду - затверджених замовником перевезень (Волинською облдержадміністрацією); неоформленої індивідуальної контрольної книжки.

Суд вважає дії працівників Управління Укртрансінспекції у Волинській області під час проведення 24.07.2015 перевірки додержання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом правомірними, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.6 Закону України "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон № 2344-III) реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.

Згідно п.3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 (далі - Порядок №1567) органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

За змістом п.4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

01.01.2015 набув чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України».

Пунктом 8 розділу III «Прикінцеві положення» вказаного Закону визначено, що перевірки підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.

Таким чином, обмеження щодо перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами, зокрема й Управлінням Укртрансінспекції у Волинській області, тривало протягом січня - червня 2015 року.

Судом встановлено, що дія вищевказаного мораторію закінчилась 30.06.2015, а тому, згідно окремого доручення Першого заступника Голови Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті №350/09/3-15 від 01.07.2015 заходи державного контролю та нагляду за додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом з 01.07.2015 відновились.

А відтак, жодних обмежень на проведення перевірок, відповідно до законодавства, на момент проведення 24.07.2015 перевірки додержання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом для Укртрансінспекції не існувало.

Будь-яких інших доказів, які б свідчили про неправомірність проведення вищевказаної перевірки представником позивача суду не надано.

У зв'язку з чим, суд вважає проведення відповідачем перевірки 24.07.2015 додержання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом правомірним.

Суд не приймає до уваги твердження позивача у позовній заяві та представника позивача в судовому засіданні щодо того, що положеннями п.3 "Прикінцевих положень" Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року №71-VIII щодо обмеження у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами поширюються, в тому числі і на Укртрансінспекцію, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління, виходячи з наступного.

Положенням п.3 "Прикінцевих положень" Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року №71-VIII, встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначене обмеження не поширюється:

з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;

з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Згідно пункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України (далі - ПК України), даний кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу.

Пунктом 41.1 ст.41 ПК України визначено, що контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Отже, Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року №71-VIII направлений на врегулювання відносин, що виникають у сфері справляння податків і зборів.

Відповідно до Податкового кодексу України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, контролюючим органом доходів і зборів є Державна фіскальна служба України та її територіальні органи.

Таким чином, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті, в тому числі її територіальний орган - Управління Укртрансінспекції у Волинській області, в розумінні пункту 41.1 статті 41 ПК України не є контролюючим органом доходів і зборів.

А відтак, дія положень п.3 "Прикінцевих положень" Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року №71-VIII не поширюється на Укртрансінспекцію, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає дії працівників Управління Укртрансінспекції у Волинській області під час проведення 24.07.2015 перевірки додержання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом є правомірними та такими, що вчинені в межах та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України.

У зв'язку з чим, суд дійшов висновку про те, що у задоволенні позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Управління Укртрансінспекції у Волинській області про визнання дій протиправними, слід відмовити.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про автомобільний транспорт”, Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи”, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Управління Укртрансінспекції у Волинській області про визнання дій протиправними, відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 31 серпня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.А. Лозовський