Постанова від 27.08.2015 по справі 803/2044/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2015 року Справа № 803/2044/15

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області до Публічного акціонерного товариства «Західінкомбанк» про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області (далі - позивач, ДПІ у м.Рівному) звернулася з позовом до Публічного акціонерного товариства «Західінкомбанк» (далі - відповідач, ПАТ «Західінкомбанк») про стягнення податкового боргу в сумі 12150,42 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що за відповідачем рахується податковий борг по податку з доходів фізичних осіб в сумі 11810,42 грн. та заборгованість по адміністративних штрафах та інших санкціях в сумі 340 грн. Позивачем в установлені законом строки вживались заходи щодо стягнення заборгованості шляхом надіслання податкової вимоги, однак дані заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідачем. Просить стягнути з рахунків ПАТ «Західінкомбанк» на користь держави податковий борг в сумі 12150,42 грн.

В судове засідання представник позивача не з'явився, подав клопотання про розгляд справи у його відсутності.

В поданих суду запереченнях та в судовому засіданні представник відповідача адміністративний позов не визнав, зазначивши, що з 23.07.2014 року у ПАТ «Західінкомбанк» введена ліквідаційна процедура. У відповідності до вимог Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявити упоавноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку. Будь-які вимоги, що не надійшли протягом встановленого строку, вважають погашеними. Крім того, вказує на те, що згідно вимог цього Закону під час здійснення ліквідацію банку в останнього не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкивх платежів). Просить в позові відмовити.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов до задоволення не підлягає з врахуванням наступного.

Судом встановлено, що ПАТ «Західінкомбанк» зареєстроване як юридична особа 11.03.1993 року, що підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.43-45). Як свідчать матеріали справи, Рівненська філія ПАТ «Західінкомбанк» створена згідно рішення Загальних зборів учасників комерційного банку «Західінкомбанк» від 21.02.1996 року, відповідно до положення про філію не має статусу юридичної особи та взята на податковий облік в ДПІ у м.Рівному 19.10.2009 року.

Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу (далі - ПК України) платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно із пунктом 57.3 статті 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Сума грошового зобов'язання, згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.

Судом встановлено, що за Рівненською філією ПАТ «Західінкомбанк» рахується податковий борг по податку з доходів фізичних осіб в сумі 11810,42 грн. та заборгованість по адміністративних штрафах та інших санкціях в сумі 340 грн., що підтверджується розрахунком боргу по платежах до бюджету (а.с.5-6), зворотнім боком облікової картки (а.с.7-8).

Заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 11810,42 грн. виникла внаслідок несплати узгоджених грошових зобов'язань згідно податкових повідомлень-рішень від 17.03.2015 року №0000201702 на суму 10183,43 грн. та від 30.09.2014 року №0007401742 на суму 1136,88 грн. (а.с.10-11), крім того, платнику було донараховано пеню на загальну суму 490,11 грн. Заборгованість по адміністративних штрафах та інших санкціях в сумі 340 грн. підтверджується податковим повідомленням-рішенням від 30.09.2014 року №0000792240 (а.с.9).

У відповідності до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.4 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

У відповідності до пункту 59.1 статті 59 ПК України ДПІ у м.Рівному надсилалась відповідачу податкова вимога №364-23 від 04.03.2015 року, яка відповідачем отримана 16.03.2015 року (а.с.29).

Вжиті контролюючим органом заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідача.

Водночас судом встановлено, що відповідно до постанови Правління Національного банку України від 22.07.2014 року №433 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Західінкомбанк» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 23.07.2014 року №63 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Західінкомбанк» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ «Західінкомбанк» та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «Західінкомбанк» провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_2 строком на 1 рік з 23.07.2014 року по 23.07.2015 року включно (а.с.55).

Оголошення про відшкодування коштів вкладникам і прийняття вимог кредиторів опубліковано в газеті «Голос України» №142 (5892) від 29.07.2014 року (а.с.56).

Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення несплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.

Частиною першою статті 35 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що тимчасовим адміністратором неплатоспроможного банку та ліквідатором банку (крім ліквідації банку за рішенням власників) є Фонд. Здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків Фонд здійснює через призначену виконавчою дирекцією уповноважену особу Фонду, яка має високі професійні та моральні якості, бездоганну ділову репутацію, повну вищу освіту в галузі економіки, фінансів чи права (не нижче кваліфікаційного рівня «спеціаліст») та професійний досвід, необхідний для виконання заходів у межах здійснення тимчасової адміністрації.

У відповідно до ч.ч.1, 2, 5 ст.45 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, розміщує інформацію про це на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет.

Фонд здійснює опублікування відомостей про ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку. Вимоги фізичних осіб-вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами не заявляються.

Згідно частини третьої статті 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

Відповідно до частини першої статті 49 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» уповноважена особа Фонду припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону. Будь-які вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.

Водночас пунктом 1.3 статті 4 ПК України передбачено, що цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», з банків, на які поширюються норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», та погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.

Таким чином, оскільки матеріалами справи підтверджується, що ПАТ «Західінкомбанк» проходить з 23.07.2014 року ліквідаційну процедуру, то вимоги про стягнення податкового боргу з відповідача повинні пред'являтись у відповідності до норм Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Судом встановлено, що податкова заборгованість ПАТ «Західінкомбанк» виникла після прийняття рішення про ліквідацію банку. Позивач листом від 15.04.2015 року №8518/17-16-2310 звертався до банку з вимогою включити вимоги податкового органу в сумі 12150,42 грн до вимог кредиторів (а.с.58). У відповідь на вказаний лист уповноважена особа Фонду на ліквідацію ПАТ «Західінкомбанк» зазначила, що 28.08.2014 року банк припинив приймання заяв до реєстру визнання грошових вимог кредиторів, а 30.10.2014 року Фондом прийнято рішення про затвердження Реєстру акцептованих вимог кредиторів банку, з огляду на що відсутні підстави для включення вимог ДПІ у м.Рівному до вказаного реєстру (а.с.59).

Таким чином, оскільки в силу положень частини першої статті 49 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» будь-які вимоги, що надійшли після закінчення 30-денного строку з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду, вважаються погашеними, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача суми податкового боргу, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову ДПІ у м.Рівному слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області до Публічного акціонерного товариства «Західінкомбанк» про стягнення податкового боргу відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

ОСОБА_3Плахтій

Постанова в повному обсязі складена 31 серпня 2015 року.