Постанова від 18.11.2011 по справі 2-а-976/11

Справа № 2-а-976/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.11.2011 року. Здолбунівський районний суд Рівненської області

в складі: головуючого судді Калюжного А.Є.

секретаря судових засідань ОСОБА_1

за участю представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду міста Здолбунів справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, суд -

встановив:

04 жовтня 2011 року ОСОБА_4 звернулася в суд у порядку адміністративного судочинства з письмовою позовною заявою про визнання дій управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області протиправними та зобов'язання відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з 20 травня 2011 року по нормам Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2010 рік (1982,63 грн.) та виплатити різницю недоплаченої пенсії.

В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що з 26 жовтня 2006 року вона одержує державну пенсію за віком. Після призначення управлінням Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області пенсії продовжує працювати. Маючи 24 місяці страхового стажу, після призначення пенсії, останнього перерахунку пенсії, в квітні 2011 року вона подала заяву на перерахунок пенсії, надавши всі необхідні документи. Проте, відповідач пояснив для позивачки, що при перерахунку пенсії застосовано показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік, що суперечить вимогам ч. 4 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

У судовому засіданні представник позивачки, позовні вимоги частково змінив, просить визнати дії відповідача незаконними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районні Рівненської області здійснити перерахунок пенсії з 20 травня 2011 року по 30 жовтня 2011 рік із застосуванням показника середньої заробітньої плати працівників зайнятих у галузі економіки України за 2010 рік та виплатити різницю між перерахованою та виплаченими пенсіями.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Стверджує, що перерахунок пенсії позивачу проведено вірно в межах діючого законодавства. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни до статей 40, 42 Закону визнані неконституційними, однак відсутнє рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. Спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України і ПФ України за № 20/0/18-09/039, 4096/02-01 від 11.03.2009 року та постановою КМ України № 530 від 28.05.2008 р. до законодавчого врегулювання перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.)

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_4 є працюючим пенсіонером та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області з 26 жовтня 2006 року. На підставі звернення позивачки, у зв'язку зі зміною стажу роботи ОСОБА_4 здійснений перерахунок пенсії, з яким позивач не погодився, оскільки при перерахунку пенсії була застосована середня заробітна плата по Україні за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.), а не року, що передує року звернення за перерахунком пенсії (тобто 2010 рік), що не заперечується сторонами.

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених п.“б”підп.10 п.35 Розділу 2 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28 грудня 2007 року такими, що не відповідають Конституції України

(є неконституційними).

Аналіз відновленої (діючої) норми абз.3 ч.4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доводить що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Тобто, правила ч.1 ст.40 при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід), а ч.2 цієї ж статті передбачає формулу для обчислення, а не перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.

Таким чином, ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу. Дана норам Закону не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (абз.4 ч.2 ст.40 вказаного Закону).

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

При цьому середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, і є величиною постійною та не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Правове розуміння понять “середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України" та “показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії" є різними правовими категоріями.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.

Перерахунок пенсії з більш високого заробітку передбачений ст.69 Закону України "Про пенсійне забезпечення", відповідно до якої пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі за віком, не менш як два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії відповідно до статей 64-67 цього Закону. У разі подальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш ніж через два роки після попереднього перерахунку.

З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в ст.9 КАС України приписи постанови Кабінету міністрів України "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" № 530 від 28 травня 2008 року не можуть застосовуватись до спірних відносин.

Таким чином суд дійшов висновків, що підстави для перерахунку пенсії позивача з травня 2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік відсутні, а тому в задоволені позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 71, 94, 104, 128, 143, 158-163, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя