10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Попова О.Г.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
іменем України
"25" серпня 2015 р. Справа № 806/1644/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Євпак В.В.
Шидловського В.Б.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "21" липня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом в якому просив визнати дії Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про відмову у визнанні його постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи та про відмову видати йому посвідчення категорії 1 серії А протиправними, зобов"язати Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації визнати його його постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформити та видати посвідчення особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії А. В обгрунтування заявлених позовних вимог зазначав, що йому встановлена 2 група інвалідності по захворюванню пов"язаному із впливом аварії на ЧАЕС, а тому у відповідності до вимог законодавства, він має право на отримання посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Зазначав, що дії Відповідача щодо відмови у видачі такого посвідчення є неправомірними, оскільки не залежно від змін, які внесені в законодавство, підстави для не видачі посвідчення постраждалого 1 категорії відсутні.
Судом першої інстанції в якості другого відповідача по справі залучено Житомирську обласну державну адміністрацію.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 21 липня 2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, Позивачем у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просив скасувати зазначену постанову та прийняти нову - про задоволення вимог.
Вислухавши пояснення позивача та представників відповідачів, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_3 проживає в селищі Городниця Новоград-Волинського району, яке постановою Кабінету міністрів УРСР №106 від 23.07.1991 року віднесено до зони посиленого радіологічного контролю, у зв"язку із чим Житомирською обласною державною адміністрацією йому видано посвідчення потерпілого категорії 4 серії В за НОМЕР_1 від 16.02.2009 року, яке діє на час проживання або роботи у зоні посиленого радіоекологічного контролю (а.с.5).
ОСОБА_3 03.12.2014 року отримав експертний висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії, а 09.02.2015 року висновок медико-соціальної експертної комісії, якою йому встановлена 2 група інвалідності по захворюванню, пов"язаному із впливом аварії на ЧАЕС та видана відповідна довідка Серії 12 ААА №089173 від 09.02.2015 року (а.с.6).
ОСОБА_3 звернувся до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації щодо видачі йому посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Листом Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації від 30.03.2015 року №1485/13 повідомлено ОСОБА_3, що підстав для оформлення йому посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії А згідно з чинним законодавством немає, оскільки Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII внесено зміни до Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: у ст.2 виключено зону посиленого радіоекологічного контролю (а.с.8).
Суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні позову виходив з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, врегулюванні нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Питання віднесення осіб до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи визначенні нормами статей 11, 14 вказаного Закону.
До четвертої категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи відносяться особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII абзац п'ятий частини другої (визначення зони посиленого радіоекологічного контролю) Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" виключено.
Цим же Законом ст.2 ("Визначення категорії зон радіоактивного забруднених територій") та 23 ("Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4") Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виключено.
Враховуючи наведене, ОСОБА_3 не може на даний час проживати в зоні посиленого радіоекологічного контролю оскільки такої зони відповідно до чинного законодавства немає, як наслідок посвідчення потерпілого 4 категорії втратило чинність з 01.01.2015 року.
Тому на момент огляду (09.02.2015) в Житомирській обласній МСЕК та звернення з заявою про надання йому посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії ОСОБА_3 не мав статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У відповідності до вказаного Закону та Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 №51, посвідчення категорія 1 серії А видається інвалідам з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.
Статтею 12 Закону передбачено, що причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Отже, наявність експертного висновку не дає підстави згідно чинного законодавства встановити ОСОБА_3 статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати посвідчення потерпілого 1 категорії, оскільки статтею 14 Закону визначено, що до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії можуть бути віднесені інваліди з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, який встановлюється, зокрема, Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією.
Тобто, тільки наявність висновку МСЕК, а не експертного висновку, дає підстави для оформлення посвідчення потерпілого 1 категорії.
За таких обставин, оскільки ОСОБА_3 проходив огляд в Житомирській обласній МСЕК-1 09.02.2015, після набуття чинності Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-УІІІ , то на момент огляду МСЕК позивач вже не мав статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
З огляду на вищевикладене, суд першої інстанції дійшов висновку, що у Відповідачів відсутні законні підстави для визначення позивачу статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі відповідного посвідчення.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає оспорюване судове рішення таким, що прийняте у відповідності до норм як матеріального та процесуального права а тому зміні чи скасуванню не підлягає.
Так, встановлено, що ОСОБА_3 проживає в селищі Городниця Новоград-Волинського району, яке постановою Кабінету міністрів УРСР №106 від 23.07.1991 року, до 01.01.2015 року було віднесено до зони посиленого радіологічного контролю, у зв"язку із чим Житомирською обласною державною адміністрацією йому видано посвідчення потерпілого категорії 4 серії В за НОМЕР_1 від 16.02.2009 року, яке діяло на час проживання або роботи такої особи у зоні посиленого радіоекологічного контролю (а.с.5).
У зв"язку з захворюванням та лікуванням, ОСОБА_3 звернувся до Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України щодо встановлення причинного звязку його захворювання з дією іонизуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Центральною міжвідомчою експертною комісією на засіданні №19 від 25 листопада 2014 року розглянуто звернення ОСОБА_3 і надану, згідно Переліку, та зареєстровану в ЦМЕК 13.11.2014 року документацію ОСОБА_3 на предмет встановлення причинного звязку його захворювання з дією іонизуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, встановлено та надано експертний висновок що його захворювання, за основним діагнозом, пов"язане з впливом аварії на ЧАЕС.
03.12.2014 року ОСОБА_3 отримав зазначений експертний висновок комісії, а 09.02.2015 року висновок Житомирської медико-соціальної експертної комісії, якою, йому встановлена 2 група інвалідності по захворюванню, пов"язаному із впливом аварії на ЧАЕС та видана відповідна довідка Серії 12 ААА №089173 від 09.02.2015 року (а.с.6).
Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації листом від 30.03.2015 року №1485/13 відмовив ОСОБА_3, в оформленні та видачі посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії А з посиланням на те, що змінено закон щодо осіб, віднесених до категорії 4. Зокрема, зазначені особи, з 01.01.2015 року позбавлені пільг, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-XII . Адже ст.23 Закону №796, яка визначала пільги для цієї категорії чорнобильців, вилучено з відповідного закону. Серед інших змін було ліквідовано і саму категорію зони посиленого радіоекологічного контролю (4 зону), а так як на момент огляду МСЕК (09.02.2015 року) та часу встановлення інвалідності (26.01.2015р.), посвідчення ОСОБА_3 як потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії втратило чинність то суд першої інстанції правомірно дійшов висновку, що підстави для оформлення та видачі посвідчення особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії А. - відсутні (а.с.8).
Крім цього, колегія суддів погоджується з іншим доводом суду першої інстанції, а саме, що відповідно до норм діючого законодавства, тільки висновком МСЕК, як уповноваженої медичної комісії обласного рівня, повинен визнаватися встановленим причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, за умови його підтвердження під час стаціонарного обстеження постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, а не експертним висновком Центральної МЕК, як консультативного органу вчиненого на підставі документів. Саме такий висновок, після визначення інвалідності, і дає підстави для оформлення та видачі посвідчення потерпілого відповідної категорії.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для змиіни чи скасування постанови.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "21" липня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: В.В. Євпак
В.Б. Шидловський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 вул. Комінтерна, 3,смт. Городниця,Новоград-Волинський район, Житомирська область,11714
3-4 відповідачам: Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації вул.Черняховського,105,м.Житомир,10005 ;
Житомирська обласна державна адміністрація м-н С.П.Корольова, 1,м.Житомир,10014.
- ,