10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Пасічний Т.З.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
іменем України
"25" серпня 2015 р. Справа № 280/706/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Євпак В.В.
Шидловського В.Б.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області на постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від "09" липня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату коштів,
Постановою Коростишівського районного суду Житомирської області від 09.07.2015 р. позов задоволено.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області щодо не включення в розрахунок пенсії позивачу сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області здійснити ОСОБА_3 розрахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" з 01.12.2014р. з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати в розмірі 83 % від даних сум, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області з 23.04.2010 р. та отримує пенсію за нормами Закону України "Про державну службу".
Матеріали справи свідчать, що 26.11.2014р. позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області з заявою про здійснення перерахунку його пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації грошових доходів громадян.
Листом №8272/02 від 01.12.2014р. Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області відмовило позивачу у включенні до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державного службовця отримувані ним матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, з посиланням на те, що вказані виплати є одноразовими виплатами, не зазначені в переліку складових заробітної плати передбачених ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу", а тому вони не включаються до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державного службовця (а.с.18).
Саме вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги дійшов висновків, що відповідач, при призначенні пенсії з урахуванням складових заробітної плати неправомірно не врахував отримані позивачем перед виходом на пенсію суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувся збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. .
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.
Згідно ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За ч.6 вказаної статті державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Згідно ст.2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумки роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991, №1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР, нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
За статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003, № 1058-IV, до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.
Згідно довідки від 25.11.2014р. №697 (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) , що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" за період з 01.05.2008р. по 23.04.2010р. складові заробітної плати ОСОБА_3 становили 5648,07 грн.
Відповідно вказаної довідки на всі виплати включені в неї нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В тому числі в графі "Інші виплати", в які включено матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію (а.с.10-11).
З огляду на те, що на суми вказаних виплат були нараховані страхові внески, то зазначені виплати підлягають врахуванню при розрахунку розміру пенсії.
Враховуючи викладене, постанова суду першої інстанції у даній справі у цій частині є законною та обґрунтованою, підстав для її скасування немає.
В той же час колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково зобов'язав відповідача здійснити позивачу розрахунок та виплату пенсії з включенням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, оскільки згідно довідки від 25.11.2014р. року № 697 до складу інших виплат входить індексація та матеріальна допомога на оздоровлення на загальну суму 8556,23 грн.. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - не надавалась.
Відтак, постанова суду першої інстанції в зазначеній частині підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від "09" липня 2015 р. в частині визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області щодо не включення в розрахунок пенсії позивачу сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області здійснити ОСОБА_3 розрахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" з 01.12.2014р., з включенням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань -скасувати .
В решті - постанову залишити без змін.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: В.В. Євпак
В.Б. Шидловський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,12501
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області вул.Гагаріна,2,м.Коростишів,Житомирська область,12504
4-третій особі: - ,