Ухвала від 25.08.2015 по справі 569/6919/15-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Тимощук О.Я.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"25" серпня 2015 р. Справа № 569/6919/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Євпак В.В.

Шидловського В.Б.,

розглянувши в письмовому провадженні в м.Житомирі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "06" липня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату коштів ,

ВСТАНОВИВ:

В травні 2015р. ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок позивачу пенсії державного службовця з 26.01.2011 року, включивши до вже врахованих сум заробітної плати для обчислення пенсії додаткові виплати згідно довідки №96 від 21.04.2015р. , виходячи з розміру 90% заробітної плати, а саме: надбавку за високі досягнення у правці або виконання особливо важливої роботи, премій, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексацію грошових доходів, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, водночас перерахунок.

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 06.07.2015р. позовні вимоги задоволено частково.

Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне неправомірними в частині відмови в перерахунку та виплаті пенсії позивачу на підставі наданої 27.04.2015 року довідки територіального управління Державної судової адміністрації в Рівненській області №96 від 21.04.2015 року, із врахуванням сум додаткових виплат а саме: надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премій, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексації грошових доходів, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, виходячи із розміру 90% заробітної плати, починаючи із 13.12.2014 року.

Зобов»язано Управління Пенсійного фонду України у місті Рівному провести перерахунок та виплату пенсії по віку по Закону України «Про державну службу» ОСОБА_3 виходячи із розрахунку 90% заробітної плати, із врахуванням сум додаткових виплат а саме: надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премій, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексації грошових доходів, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки встановленого зразка про складові заробітної плати, виданої територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Рівненській області №96 від 21.04.2015 року, починаючи із 13.12.2014 року.

В іншій частині позовних вимог відмовлено у зв"язку з пропуском строку звернення до суду.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області звернулось до суду зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду від 06.07.2015р. скасувати та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Враховуючи те, що цю справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, а усі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України апеляційний розгляд проведено у порядку письмового провадження.

Частиною 1 ст.195 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Встановлено, що з 26.01.2011р. року ОСОБА_3 перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

Як свідчать матеріали справи, 27.04.2015 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 26.01.2011 року, з включенням виплат відповідно до довідки територіального управління ДСУ України в Ріненській області від 21.04.2015р. №96, виходячи з розміру 90% заробітної плати, а саме: надбавку за високі досягнення у правці або виконання особливо важливої роботи, премій, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексацію грошових доходів, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення.

Листом №171/10 від 06.05.2015р. Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області відмовило ОСОБА_3 у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати на підставі довідки від 21.04.2015р. при перерахунку пенсії із розрахунку 90 % заробітної плати суперечить чинному законодавству (а.с.11-13).

Вважаючи своє право порушеним, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Із змісту заявлених вимог слідує, що предметом спору є вимоги про зобов'язання провести перерахунок пенсії із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, індексації грошових доходів, надбавки за високі досягнення у правці або виконання особливо важливої роботи, премій, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, які отримані до виходу на пенсію, і з яких сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції яка діяла на момент призначення пенсії заявниці, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Частиною 1 статті 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

Системний аналіз наведених вище правових позицій дає підстави прийти до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація та компенсація за невикористані дні відпустки входить до системи оплати праці державного службовця.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

Щодо включення до заробітку, з якого визначалась пенсія державного службовця сум індексації заробітної плати, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Таким чином, мова йде про грошові доходи населення, які згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» включаються для обчислення пенсії.

З доданої до заяви про перерахунок довідки від 21.04.2015р. №96 вбачається, що позивач в 2009-2011 роках отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань і індексацію заробітної плати, на всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових потреб та індексація входила до системи оплати праці державного службовця, а тому має бути врахована при обчисленні пенсії.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах № 21-430а11 від 20.02.2012 року та № 21-125а13 від 14.05.2013 року, які з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

З приводу позовних вимог ОСОБА_3 щодо здійснення перерахунку пенсії з врахуванням надбавки за високі досягнення у правці або виконання особливо важливої роботи, премій, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Як свідчать матеріали справи, страховий стаж ОСОБА_3 становить 36 років 5 місяців 6 днів, в тому числі 22 роки 8 місяців 9 днів - робота на посадах державного службовця. Як зазначає відповідач в своїх запереченнях, пенсію позивачу обчислено згідно з довідками, що видані Державною судовою адміністрацією України від 26.01.2011р. №28, №29.

Розмір заробітної плати обрахований виходячи з посадового окладу (станом на 25.01.2011р.) за посадою секретаря суду - 941,00 грн., надбавки - за 10 ранг - 80,00 грн., надбавки за вислугу років (30%) - 306,30 грн.

Також для розрахунку суми посадового окладу для обчислення пенсії враховано суму надбавок та премій за 24 місяці роботи, отриманих підряд перед зверненням для призначення пенсії - 1177,74 грн.

Таким чином, необґрунтованими та незаконними є позовні вимоги ОСОБА_3 про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням сум надбавок за високі досягнення у правці або виконання особливо важливої роботи, премій, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат (оскільки вказані виплати вже враховано відповідачем для розрахунку суми посадового окладу для обчислення пенсії) та , відповідно, безпідставно задоволеними судом першої інстанції.

З огляду на вказане та відповідно до приписів ст.202 КАС України, постанова суду першої інстанції від 06.07.2015р. підлягає скасуванню з прийняттям нової без включення для здійснення перерахунку пенсії позивача сум надбавок за високі досягнення у правці або виконання особливо важливої роботи, премій, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат.

Також, як слідує з резолютивної частини оскарженої постанови, судом першої інстанції, в частині періоду позовних вимог, з 26.01.2011 року по 12.12.2014 року, відмовлено в задоволенні за пропуском строку звернення до суду, що є порушенням норм процесуального права. Дане питання повинно було б бути вирішено ухвалою суду, у відповідності до норм ст.ст.99,100 КАС України, через залишення вимог, за такий період - без розгляду.

З зазначеної підстави, враховуючи відсутність в матеріалах справи клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду, з викладенням підстав поважності його пропуску, постанова суду в частині відмови в задоволенні позову у зв"язку з пропуском строку звернення до суду підлягає скасуванню з залишенням в цій частині періоду вимог без розгляду.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області задовольнити частково, постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "06" липня 2015 р. скасувати та прийняти нову постанову, якою:

Позовні вимоги ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м.Рівне про визнання дій неправомірними та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком, відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне неправомірними в частині відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_3 на підставі наданої 27.04.2015 року довідки територіального управління Державної судової адміністрації в Рівненській області №96 від 21.04.2015 року, із врахуванням сум додаткових виплат а саме: індексації грошових доходів, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, виходячи із розміру 90% заробітної плати.

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України у місті Рівному провести перерахунок та виплату пенсії по віку по Закону України «Про державну службу» ОСОБА_3 виходячи із розрахунку 90% заробітної плати, із врахуванням сум додаткових виплат а саме: індексації грошових доходів, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки встановленого зразка про складові заробітної плати, виданої територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Рівненській області №96 від 21.04.2015 року, починаючи із 13.12.2014 року.

Позовні вимоги за період з 26.01.2011 року по 12.12.2014 року, у зв"язку з пропуском строку звернення до суду - залишити без розгляду.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: В.В. Євпак

В.Б. Шидловський

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,33000

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області вул.Відінська,41,м.Рівне,33018

4- представнику позивача ОСОБА_4, АДРЕСА_2 - ,