10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Лопухович А.О.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
іменем України
"27" серпня 2015 р. Справа № 559/1725/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Іваненко Т.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області на постанову Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від "17" липня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,
Постановою Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від 17 липня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Лубенському районі Рівненської області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_3.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Лубенському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплати призначеної ОСОБА_4 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи із 9 червня 2015 року з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та сум індексації заробітної плати відповідно до довідки №4316/17-17-05-23 від 08.06.2015 року.
У апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить судове рішення скасувати та прийняти нове - про відмову в задоволенні позову.
Розглянувши справу в межах, визначених ст.195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 із 23 грудня 2013 року перебуває на обліку в УПФ в Лубенському районі Рівненської області та отримує пенсію державного службовця на умовах ст.37 «Про державну службу».
17 червня 2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахування її пенсії, врахувавши матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, відповідно до довідки від 8 червня 2015 року №4316/17-17-05-23. (а.с.9,10)
Листом від 25 червня 2015 року за №14/06-12-111 управлінням Пенсійного фонду в Лубенському районі Рівненської області їй було відмовлено в проведенні перерахунку. (а.с. 11-13)
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та суми індексації заробітної плати є складовою заробітної плати і оскільки на такі виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то відповідно до положень ст.37 Закону України "Про Державну службу" вони повинні враховуватись при обчисленні пенсії.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Ст.2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ст.37-1 Закону України "Про державну службу" в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У відповідності до ст.37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку за наявності страхового стажу не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу" умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Крім того, згідно ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХІІ від 03.07.1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Виходячи з приписів зазначених норм, надбавки, премії та інші виплати входить до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи положення чинного пенсійного законодавства, а саме, статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 41, 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Проте, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог з 09.06.2015 року.
Так, з матеріалів справи суд вбачає, що довідка про складові заробітної плати видана позивачу 08.06.2015 року ( а. с. 10). Із заявою про перерахунок пенсії позивач звернулась до відповідача 17 червня 2015 року (а.с.9), про що зазначено нею і в позовній заяві.
Згідно положень ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених зазначеним Законом, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивачем подано заяву до відповідача про перерахунок пенсії після 15 числа, то з урахуванням викладених вимог Закону, вона має право на перерахунок пенсії з 01 липня 2015 року.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що будь-які об'єктивні чи суб'єктивні обставини не позбавляли позивача можливості звернутися до суду, у визначені законом строки, з відповідним позовом до відповідача, якщо позивач вважав, що діями чи бездіяльністю відповідача порушуються його права та законні інтереси. Виплати підвищення до пенсії є щомісячними, а відтак позивач знав розмір цих виплат і в разі не згоди мав право звернутися до суду.
Разом з тим, колегія суддів звертає увагу на те, що судом першої інстанції в тексті оскаржуваної постанови зазначено розмір пенсії, який був призначений позивачу відповідно до Закону України "Про державну службу", однак у резолютивній частині постанови суд першої інстанції не вказав розмір пенсії, що складає 80% від заробітної плати, що стверджується матеріалами справи, зокрема відповідачем у листі від 25.06.2015р. №14/06-12-Ш.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно встановлені обставини, що мають значення для справи, та надана правильна юридична оцінка, але рішення прийнято з помилковим застосуванням норми матеріального права в частині визначення дати перерахунку пенсії, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду зміні в цій частині, в іншій залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області задовольнити частково.
Постанову Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від "17" липня 2015 р. змінити.
Абзац третій резолютивної частини постанови Дубенського міськрайонного суду Рівненської області викласти в такій редакції:
"Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплати призначеної ОСОБА_4 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи із 01 липня 2015 року у розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та сум індексації заробітної плати відповідно до довідки №4316/17-17-05-23 від 08.06.2015 року"
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Л.О. Зарудяна
Т.В. Іваненко
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу: Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області вул. Шевченка, 27,м. Дубно,Дубенський район, Рівненська область,35603
- ,