10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А.Л.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
іменем України
"27" серпня 2015 р. Справа № 286/2157/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Іваненко Т.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "14" липня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії ,
Позивач звернувся до суду і просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області в нарахуванні йому пенсії за нормами Закону України "Про державну службу", яку призначено в розмірі 88 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без врахуванням в заробіток (дохід) для обчислення пенсії всіх виплат, на які нараховано та сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язати відповідача здійснити з 01.06.2015 року нарахування та виплату його пенсії за нормами Закону України "Про державну службу" в розмірі 88 відсотків від сум заробітної плати за період з 01.03.2009 року по 28.02.2011 року, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, із врахуванням в заробіток (дохід) для обчислення пенсії всіх виплат, в т.ч. матеріальних допомог на оздоровлення, індексації заробітної плати, та матеріальних допомог на вирішення соціально побутових питань, які зазначені в довідках Головного управління Національного банку України по м. Києву і Київській області від 17.07.2014 року №11-256/12798 та Овруцької міської ради від 14.05.2015 року №32 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, без обмеження її максимального розміру, мотивуючи тим, що з 15.03.2011 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", яку йому призначено в розмірі 88% від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування. Однак при призначенні йому пенсії не було враховано в заробіток, для обчислення пенсії всі виплати, зазначені в довідках Головного управління Національного банку України по м. Києву і Київській області від 17.07.2014 року №11-256/12798 та Овруцької міської ради від 14.05.2015 року №32 про складові заробітної плати, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. На його вимогу про їх включення йому відмовили, оскільки вказані виплати є одноразовими.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 14 липня 2015 року позов задоволено повністю .
Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області в нарахуванні ОСОБА_3 пенсії за нормами Закону України "Про державну службу", яку призначено в розмірі 88 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без врахування в заробіток (дохід) для обчислення пенсії всіх виплат, на які нараховано та сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області врахувати до заробітку (доходу) ОСОБА_3 для обчислення пенсії в розмірі 88% від сум заробітної плати за період з 01.03.2009 року по 28.02.2011 року матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 01.06.2015 року, в розмірі 88% від сум заробітної плати за період з 01.03.2009 року по 28.02.2011 року, враховуючи до його заробітку (доходу) для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.
Не погоджуючись з ухваленою судом першої інстанції постановою, відповідач у справі подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржену постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні його вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Позивач, 02.09.1954 року перебуває на обліку управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі з 15.03.2011 року та отримує пенсію за нормами Закону України "Про державну службу".
З листа управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі за №190/А-8 від 08.06.2015 вбачається, що позивачеві відмовлено у здійсненні включення до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державного службовця отримуваної ним матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, які зазначені в довідках Головного управління Національного банку України по м. Києву і Київській області від 17.07.2014 року №11-256/12798 та Овруцької міської ради від 14.05.2015 року №32, оскільки вказані виплати є одноразовими та не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу».
Із довідок виданих Головним управлінням Національного банку України по м. Києву і Київській області від 17.07.2014 року №11-256/12798 та Овруцькою міською радою від 14.05.2015 року №32, вбачаються складові заробітної плати позивача, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_3, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті позивачці пенсії є неправомірними, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є складовими заробітної плати та повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає їх правильними з огляду на наступне.
За змістом статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про Державну службу» ( далі Закон №3723-ХІІ в редакції чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У ч. 1 ст. 1 Закону України від 24.03.1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави вважати, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошові винагороди згідно постанови КМУ № 212 від 24.02.2003 року входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України від 5.11.1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За таких обставин, суд першої інстанції правомірно зобов'язав відповідача здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії згідно нормами Закону України «Про державну службу» із заробітної плати з урахуванням складових частин заробітної плати - матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.06.2015 року.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним та всебічним з'ясуванням усіх обставин справи, тому підстав для її скасування колегія суддів не знаходить.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "14" липня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Л.О. Зарудяна
Т.В. Іваненко
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100
- ,