10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Цвіркун О.С.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
іменем України
"25" серпня 2015 р. Справа № 564/1431/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Євпак В.В.
Шидловського В.Б.,
при секретарі Жарському В.В. ,
за участю Позивача - ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області на постанову Костопільського районного суду Рівненської області від "09" липня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату коштів,
,
В червні 2015р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області та зобов'язання останнього здійснити перерахунок пенсії з 01.07.2012р. відповідно до ст.50-1 ЗУ "Про прокуратуру", виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, вказаної в довідці прокуратури Рівненської області №18-327 від 29.08.2012р., та здійснити відповідні виплати.
Постановою Костопільського районного суду Рівненської області від 09.07.2015р. позов задоволено.
Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області щодо обмеження під час перерахунку та виплати призначеної позивачу пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» виходячи із розрахунку 90% заробітної плати зазначеної в довідці №18-327 від 29 серпня 2012 року, виданої прокуратурою Рівненської області.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області здійснити з 01 липня 2012 перерахунок і виплату ОСОБА_3 пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07 2001 року), виходячи із розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати згідно довідки №18-327 від 29.08.2012 року, виданої прокуратурою Рівненської області, з урахуванням проведених виплат.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду від 09.07.2015р. скасувати та прийняти нове рішення яким залишити позовену заяву без розгляду у зв"язку з пропуском строку на звернення до суду.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги виходячи з такого.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів прокуратури.
З 03.03.2009 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з максимального розміру 90 відсотків від чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури.
Судом встановлено, що стаж роботи позивача на посаді прокурорів і слідчих прокуратури складає 18 років 1 місць 7 днів, а загальний стаж 35 років 2 місці 10 днів.
Частиною першою ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії) встановлено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
У відповідності з положеннями ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, призначені працівникам органів прокуратури пенсії за вислугою років підлягають перерахунку.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури і умов оплати праці працівників органів прокуратури" від 31 травня 2012 року №505 у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року, у зв'язку із затвердженням нових схем посадових окладів працівників прокуратури.
Судом встановлено, що 31.08.2012 року позивач подав заяву з необхідними документами (в тому числі довідкою з прокуратури Рівненської області (а.с.8) до управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про проведення йому перерахунку призначеної пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури і умов оплати праці працівників органів прокуратури".
Листом від 08.04.2015 року Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області повідомило позивача про проведення йому перерахунку пенсії у розмірі 80 відсотків місячного заробітку (а.с.5-6).
Позивач, вважаючи дії відповідача у проведенні йому перерахунку пенсії за вислугою років починаючи з 01.07.2012 року в розмірі 80 % розміру заробітної плати протиправними, звернувся повторно 24.04.2015 року із заявою до відповідача про проведення перерахунку та виплати пенсії в розмірі 90 % розміру заробітної плати зазначеної в довідці прокуратури Рівненської області № 18-327 від 28.08.2012 року (а.с.7).
06.05.2015 року управлінням Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області розглянуло подану заяву позивача та відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії (а.с.8.)
Наведені обставини слугували підставою звернення ОСОБА_3 з позовом до суду.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким задоволено позов ОСОБА_3, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26 листопада 1993 року (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачеві) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: "Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії".
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність.
Разом із цим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" не змінені.
Згідно із ч.13 ст.50-1 вказаного Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Частиною 18 зазначеної статті передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Виходячи із змісту ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №3662-12 від 26 листопада 1993 року в редакції, що діяла станом на 04 травня 2005 року, перерахунок має бути проведено вже з розміру раніше призначеної позивачу пенсії, тобто 90 відсотків від суми місячного чинного заробітку і при перерахунку мають бути взяті до уваги збільшені показники підвищення заробітної плати, які надані позивачем та підтверджені відповідною довідкою.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Вирішуючи питання про застосування цього Закону України "Про прокуратуру" в часі, суд виходив із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання була висловлена Верховним Судом України у постановах від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року у справі № 21-445а13.
З урахуванням наведених норм закону та з огляду на встановлені обставини справи, суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_3 дійшов висновку, що орган пенсійного фонду (УПФ) мав здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.07.2012 року, при його зверненні до УПФ 31.08.2012 року, виходячи саме з 90 відсотків від суми місячного заробітку за відповідною посадою на підставі наданої ним довідки, а не 80 відсотків.
Погодившись з зазначеними доводами суду першої інстанції колегія суддів вважає, що у ОСОБА_3 не виникло нового права на підвищення пенсії з дати повторного звернення з заявою - 24.04.2015 року. В данному випадку пенсія ОСОБА_4 з липня 2012 року, з вищенаведених підстав, Відповідачем була перерахована невірно, тому суд підставно привів її розмір у відповідність до норм законодавства, чинного на липень 2012 року, на підставі поданої ним позовної заяви від 19.06.2015 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Костопільського районного суду Рівненської області від "09" липня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: В.В. Євпак
В.Б. Шидловський
Повний текст cудового рішення виготовлено "25" серпня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області вул.Грушевського,34а,м.Костопіль,Рівненська область,35000
- ,