61022, м.Харків, пр. Леніна, 5
25.08.2015 Справа №905/1577/15
Суддя господарського суду Донецької області Кротінова О.В.,
розглянув матеріали за позовом Державного підприємства «Вугілля України», м.Київ,
до відповідача, Державного підприємства «Макіїввугілля», м.Макіївка Донецької області,
про стягнення 159 640 508,28 грн.,-
Державне підприємство «Вугілля України», м.Київ, звернулось до господарського суду Донецької області з позовною заявою №1485/06 від 17.08.2015р. до Державного підприємства «Макіїввугілля», м.Макіївка Донецької області, про стягнення грошовими коштами суми боргу в розмірі 159 640 508,28 грн. з врахуванням податку на додану вартість.
З дотриманням приписів ст.2-1 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до п.3.1.11 та п.3.1.12 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/1577/15 визначено суддю Кротінову О.В.
Відповідно до вимог п.3 ст.57 Господарського процесуального кодексу України, із змінами, позивачем до позовної заяви повинно бути додано, зокрема документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Згідно ст.1 Закону України «Про судовий збір», із змінами і доповненнями, судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат.
Частиною 1 ст.4 Закону встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 ст.4 зазначеного Закону визначений розмір ставок судового збору, що справляється за подання позовних заяв до господарського суду, а саме за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру - 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» №80-VIIІ від 28.12.2014р. розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2015р. по 30.11.2015р. встановлений на рівні 1218грн. 00 коп.
Отже, у розумінні ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» максимальний судовий збір за подання означеної позовної заяви майнового характеру становить 73 080грн.00коп.
Доказів сплати суми судового збору у встановленому порядку та розмірі суду не представлено.
Разом з тим, із наведеним позовом подано клопотання №1486/06 від 17.08.2015р., відповідно до якого Державне підприємство «Вугілля України» просить зменшити для нього розмір сплати судового збору з 73 080,00 грн. до 23 499,00 грн. за подання позовної заяви №1485/06 від 17.08.2015р. до господарського суду Донецької області та відстрочити сплату судового збору на 7 днів з дати винесення ухвали про порушення провадження у справі.
В обґрунтування цих вимог заявник посилається на відсутність на момент подання до суду означеного позову можливості сплатити судовий збір у встановлених законом розмірах за наявності наступних підстав: сплата судового збору в розмірі 73 080, 00 грн. позбавить можливості перерахування зазначеної суми вугледобувним підприємствам в якості оплати вугілля для забезпечення паливом теплової електростанції та зміцнення енергетичної безпеки країни; вважає відсутнім механізм примушення відповідача сплатити суму судового збору позивачеві внаслідок застосування приписів ст.49 Господарського процесуального кодексу України, адже Державне підприємство «Макіїввугілля» фактично знаходиться в м.Макіївка Донецької області, тобто на непідконтрольній владі України території. Таким чином, сплата судового збору за подання цього позову без відшкодування зазначеної суми зі сторони відповідача буде завданням шкоди майновим інтересам Державного підприємства «Вугілля України».
Зменшення розміру судового збору, що підлягає сплаті, саме до 23 499,00 грн. пояснює виходячи з такого розрахунку: 73 080,00 грн. : 3,11, де: 73 080,00 грн. - розмір судового збору, 3,11 - кратність зменшення протягом 2015р. середньомісячного обсягу реалізації вугілля Державним підприємством «Вугілля України» у порівнянні до 2014р.. При цьому, приведено кількісні показники закупівлі вугілля у вугледобувних підприємств протягом 2014р. та 6 місяців 2015р. помісячно, зауважено на зменшенні обсягу придбання вугілля, а відтак і надходження коштів від реалізації цього вугілля, перш за все, внаслідок проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях, в яких розташовані основні найбільші вугледобувні підприємства країни. Крім того, підкреслює тяжке фінансове становище підприємства, результатом якого є порушення провадження у справі про банкрутство Державного підприємства «Вугілля України». Таким чином, за висновками заявника, існуючий майновий стан підприємства з його збитками перешкоджає сплаті судового збору у встановленому порядку та розмірі. Натомість, з метою усунення перешкод у зверненні до суду і заявлено клопотання №1486/06 від 17.08.2015р.
Нормативно свої вимоги Державне підприємство «Вугілля України» ґрунтує посиланням на приписи ст.8 Закону України «Про судовий збір», п.п.3.1, 3.5 постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» №7 від 21.03.2013р.
У підґрунтя викладених обставин суду представлено у копіях: ухвала господарського суду міста Києва від 06.07.2015р. про порушення провадження у справі про банкрутство №910/12918/15, консолідований баланс (звіт про фінансовий стан) на 30.06.2015р., консолідований звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за І півріччя 2015р., довідка №1449/06 від 10.08.2015р. про придбання вугілля Державним підприємством «Вугілля України» протягом 2014-2015р.р.
Розглянувши позов та додані до нього документи суд виходить з наступного.
Статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Статтею 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи відповідно до Конституції та в порядку, встановленому законами України.
Частиною другою ст.9 названого Закону визначено, що суд створює такі умови, за яких кожному учаснику судового процесу гарантується рівність у реалізації наданих процесуальних прав та у виконанні процесуальних обов'язків, передбачених процесуальним законом.
Відповідно до ст.44 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно статті 8 Закону України «Про судовий збір» встановлено право суду, враховуючи майновий стан сторони, ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на зазначеній підставі.
Відповідно до пункту 3.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» № 7 від 21.02.2013 року, клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі процесуальних дій є врахування майнового стану заявника.
Виходячи зі змісту ухвали господарського суду міста Києва від 06.07.2015р. про порушення провадження у справі про банкрутство №910/12918/15, судом встановлено наявність правових підстав для порушення провадження у справі про банкрутство Державного підприємства «Вугілля України».
Дане, у сукупності із показниками, що містить консолідований баланс (звіт про фінансовий стан) на 30.06.2015р., консолідований звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за І півріччя 2015р., свідчить про погіршення матеріального стану підприємства позивача за станом, включно, на липень 2015р.
За висновками суду, оцінивши надані сторонами докази та обставини справи у їх сукупності із об'єктивними обставинами складної ситуації у державі та економічного її становища, враховуючи положення ст.129 Конституції України, та, що винятковість обставин є оціночним поняттям, обставини, на які посилається заявник у своєму клопотанні про відстрочення сплати судового збору на 7 днів з дати винесення ухвали про порушення провадження у справі, суд знаходить винятковими та такими, що є підставою для задоволення цього клопотання в означеній частині.
Одночасно, на переконання суду, наведені заявником обставини, зокрема, те, що сплата судового збору в сумі 73 080, 00 грн. позбавить Державне підприємство «Вугілля України» можливості розрахуватись в зазначеній сумі із вугледобувними підприємствами не відноситься до суті спірного питання, з огляду на положення ст.ст.1, 44, 57 Господарського процесуального кодексу України та Закону України «Про судовий збір».
Крім того, слід зауважити, що за змістом ст.ст.3, 42 Господарського кодексу України господарська діяльність суб'єктами господарювання (підприємцями) здійснюється самостійно та на власний ризик.
Твердження про відсутність механізму примушення відповідача сплатити суму судового збору позивачеві внаслідок застосування приписів ст.49 Господарського процесуального кодексу України, адже Державне підприємство «Макіїввугілля» фактично знаходиться в м.Макіївка Донецької області, тобто на непідконтрольній владі України території, внаслідок чого можливе завдання шкоди майновим інтересам Державного підприємства «Вугілля України», є передчасним припущенням, що на час звернення із клопотанням №1486/06 від 17.08.2015р. не знаходить свого фактичного підтвердження, а отже є безпідставним.
Відтак, при розгляді вимог зазначеного клопотання дані підстави судом до уваги не прийнято.
В частині зменшення для Державного підприємства «Вугілля України» розміру сплати судового збору з 73 080,00 грн. до 23 499,00 грн. за подання позовної заяви №1485/06 від 17.08.2015р. до господарського суду Донецької області слід зазначити наступне.
Як визначає заявник, підставами, за яких необхідне вказане зменшення судових витрат, є, зокрема, скорочення обсягу придбання вугілля, а відтак і надходження коштів від реалізації цього вугілля, перш за все, внаслідок проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях, в яких розташовані основні найбільші вугледобувні підприємства країни. Крім того, підкреслює тяжке фінансове становище підприємства, результатом якого є порушення провадження у справі про банкрутство Державного підприємства «Вугілля України». Таким чином, за висновками заявника, існуючий майновий стан підприємства з його збитками унеможливлює сплату судового збору у встановленому порядку та розмірі.
Проте, перелічені обставини, не носить особливого характеру. Зауважуючи на об'єктивні обставини складної ситуації у державі та економічному її становищі, господарський суд вважає за необхідне врахувати поряд із майновими інтересами сторін, законні інтереси держави. Враховуючи майновий характер спору та звернення до державного органу, встановлення розміру судового збору на законодавчому рівні, що складає 73 080,00грн., тоді як заявник просить його зменшити майже на 2/3 від цієї суми судового збору, наведені підстави не можуть свідчити про перешкоду сплати судового збору у встановленому розмірі, до того ж з врахуванням відстрочення в його сплаті.
Також, належним чином не обґрунтовано здійснений розрахунок суми судового збору до якої потрібно його зменшити, чому саме застосовано кратність зменшення протягом 2015р. середньомісячного обсягу реалізації вугілля Державним підприємством «Вугілля України» у порівнянні до 2014р. і саме за ці періоди, приймаючи до уваги те, що приведений заявником показник у клопотанні №1486/06 від 17.08.2015р. (3,11) відрізняється від вказаного у довідці №1449/06 від 10.08.2015р. про придбання вугілля Державним підприємством «Вугілля України» протягом 2014-2015р.р. (3,21).
Відтак, суд не вбачає наявності обставин, за яких можливе зменшення розміру судового збору у розумінні наведеної норми означеного Закону.
Отже, скориставшись правом, наданим ст.8 Закону України «Про судовий збір», суд відмовляє у задоволенні означеного клопотання Державного підприємства «Вугілля України» в частині зменшення розміру сплати судового збору з 73 080,00 грн. до 23 499,00грн. за подання позовної заяви №1485/06 від 17.08.2015р. до господарського суду Донецької області.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.54-57, 61, 64, 65 Господарського процесуального кодексу України, положеннями Закону України «Про судовий збір» та зважаючи на приписи постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» №7 від 21.02.2013р., суд, -
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та порушити провадження у справі №905/1577/15.
2. Судове засідання призначити на 22.09.2015 року о 15:00 год., яке відбудеться у приміщенні суду, кімната №316.
3. Клопотання Державного підприємства «Вугілля України» №1486/06 від 17.08.2015р. про зменшення розміру сплаченого судового збору з 73 080,00 грн. до 23 499,00 грн. за подання позовної заяви №1485/06 від 17.08.2015р. до господарського суду Донецької області та відстрочення сплати судового збору на 7 днів з дати винесення ухвали про порушення провадження у справі, задовольнити частково.
4. Відстрочити Державному підприємству «Вугілля України» сплату судового збору за подання позовної заяви №1485/06 від 17.08.2015р. до господарського суду Донецької області на 7 днів з дати винесення ухвали про порушення провадження у справі, по 01.09.2015р.
5. В іншій частині клопотання Державного підприємства «Вугілля України» №1486/06 від 17.08.2015р. відмовити.
6. Зобов'язати позивача надати:
- оригінал довіреності представника та документи, що засвідчують його особу (для огляду);
- докази сплати у встановленому порядку і розмірі та зарахування сплаченого судового збору в дохід Державного бюджету;
- належним чином засвідчене підтвердження звернення до відповідача з вимогою передання оплаченого товару;
- належним чином засвідчене підтвердження звернення до відповідача з вимогою повернення спірної суми;
- відомості щодо наявності або відсутності на розгляді у іншого судді даних позовних вимог, а також відомості щодо існування чи відсутності відносно відповідача провадження по справі про банкрутство.
7. Зобов'язати відповідача надати:
- відзив на позовну заяву;
- належним чином засвідчені копії документів, на яких ґрунтується відзив на позовну заяву;
- оригінал довіреності представника та документи, що засвідчують його особу (для огляду);
- документи, що підтверджують правовий статус підприємства;
- відомості щодо існування чи відсутності відносно відповідача провадження по справі про банкрутство;
- докази сплати стягуваних сум;
- звірити розрахунки із позивачем.
8. Всі витребувані матеріали надати до суду з відповідно оформленим супровідним листом.
9. Визнати явку представників сторін на судове засідання обов'язковою.
10. Роз'яснити сторонам, що за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом, з винної сторони стягується штраф у розмірі до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Суддя О.В. Кротінова