Справа № 817/778/13-а
01 квітня 2013 року 09год. 30хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В. В. за участю секретаря судового засідання Таргоній А.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не з'явився
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Прокурор Корецького району в інтересах держави в особі Гощанська міжрайонна державна податкова інспекція Рівненської області Державної податкової служби
доФОП ОСОБА_1
про стягнення заборгованості,
Прокурор Корецького району в інтересах держави в особі Гощанської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби звернувся в суд з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по орендній платі з фізичних осіб у сумі 9757,69 грн.
Прокурор в судове засідання не прибув. Подав клопотання, в якому позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив розглянути справи за відсутності представника прокуратури.
Представник позивача в судове засідання не прибув, до початку судового засідання подав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Відповідач в судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. Відповідач заперечень на адміністративний позов, клопотань про відкладення розгляду справи не подавав, поважності причин неприбуття не повідомляв.
Керуючись ч. 4 ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе вирішувати справу на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 6 ст. 12 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не забезпечується.
Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як фізична особа - підприємець Корецькою райдержадміністрацією 18.05.1994 року (а.с.16) та перебуває на обліку у Корецькому відділенні Гощанської МДПІ як платник податків з 16.12.1994 року (а.с.15).
Згідно даних обліку позивача, за відповідачем рахується податкова заборгованість по орендній платі з фізичних осіб в сумі 9757,69 грн., в тому числі:
- Основний платіж в сумі 7460,93 грн. (підстава нарахування - податкове повідомлення - рішення №0009321751 від 25.05.2012 року);
- Штрафна санкція в сумі 1866,20 грн. (підстава нарахування - податкове повідомлення - рішення №0009321751 від 25.05.2012 року);
- Пеня в сумі 430,56 (нараховано згідно картки особового рахунку платника).
Відповідно до Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, Земельного кодексу України від 25.10.2001 року №2768-ІІІ та Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року №161-XIV використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. Підставою нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки. Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування.
Пункт 288.1 ст.288 Податкового кодексу України передбачає, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни
01.11.2011р. рішенням шостого скликання Великомежирецької сільської ради №318 надано дозвіл на укладення тимчасової угоди між сільською радою та відповідачем на оренду земельної ділянки орієнтовною площею 0,80га, яку використовує відповідач для обслуговування м'ясного павільйону та здійснення комерційної діяльності до моменту виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі /м'ясний павільйон/ та здійснення комерційної діяльності і укладення договору на оренду землі з державною реєстрацією.
Вказаним рішенням встановлено орендну плату в розмірі 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки землі.
10.11.2011року між Великомежирецькою сільською радою та ФОП ОСОБА_1 було укладено тимчасову угоду на право користування земельною ділянкою площею 0,80га, що по АДРЕСА_1.
Відповідно до даної угоди, сільська рада передає, а відповідач приймає вказану земельну ділянку в тимчасове платне користування. На вказаній земельній ділянці знаходиться будівля м'ясного павільйону, яка перебуває в оренді відповідача.
Нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 746480грн. Плата за користування земельною ділянкою вноситься в грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, що складає 22394,40грн. в рік. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати.
Згідно з п.36.1 ст. 36 ПКУ, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 41.1.1 п.41.1 ст.41 ПКУ, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
ФОП ОСОБА_1 відповідно до поданої декларації з плати за землю від 20.02.2012 року не виконано обов'язок, щодо нарахування належної до сплати орендної плати за земельну ділянку отриману у користування.
25.05.2012 року Корецьким відділенням Гощанської МДПІ Рівненської області ДПС проведено перевірку податкової звітності по орендній платі та складено акт про результати камеральної перевірки податкової звітності №000263/1751/НОМЕР_1.
За результатами проведеної перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_1 не нараховано орендну плату за користування земельною ділянкою по термінах сплати, що минули в 2012 році (січень-квітень) в сумі 7464,80 грн.
Пункт 287.3 ст. 283 ПКУ визначає, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до пп.54.3.2 п.54.3 ст.54 ПКУ, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Пункт 123.1 ст.123 ПКУ встановлює, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Корецьким відділенням Гощанської МДПІ Рівненської області ДПС прийнято податкове повідомлення - рішення за №000931751 від 25.05.2012 року, яким нараховане платнику податкове зобов'язання по орендній платі в сумі 9331,00 грн., в тому числі основний платіж в сумі 7494,80 грн. та штрафна санкція в сумі 1866,20 грн.
Відповідач оскаржував податкове повідомлення - рішення №000931751 від 25.05.2012 року у судовому порядку.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 17.09.2012 року, позивачу - СПД - ФО ОСОБА_1 у задоволенні позову відмовлено повністю.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2012 року. апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_1 залишено без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 17.09.2012 року без змін.
Відтак, судами підтверджена правомірність винесення податковим органом податкового повідомлення - рішення за №000931751 від 25.05.2012 року.
Відповідно до ст. 129 ПКУ, після закінчення встановлений цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Підпункт 129.1.2 вказаної статті передбачає, що нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Згідно картки особового рахунку платнику нараховано пеню в сумі 430,56 грн., яка станом на 06.02.2013 року не сплачена.
Згідно з п.59.1 ст. 59 ПКУ, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідачу було надіслано податкову вимогу від 05.12.2012 року, проте лист повернувся у зв'язку з відмовою ФОП ОСОБА_1 від отримання. Відповідно до абзацу 3 п.58.3 ст.58 ПКУ, податкова вимога вважається врученною належним чином.
Станом на день розгляду справи судом відповідачем доказів сплати податкової заборгованості в загальній сумі 9757,69 грн. не надано.
Відповідно до п.3 ст.50 Бюджетного кодексу України, органи стягнення забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до державного бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законодавства.
Підпунктом 20.1.18 пункту 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України встановлено право державних податкових інспекцій подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення податкового боргу.
Згідно статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З урахуванням викладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 заборгованість по орендній платі з фізичних осіб в сумі 9757,69 грн. до місцевого бюджету Великомежирицької сільської ради.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Щербаков В. В.