Справа № 2а/1770/5492/2011
18 січня 2012 року 13год. 15хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В. В. за участю секретаря судового засідання Маньковського Д.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник ОСОБА_1;
відповідача: представник ОСОБА_2;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Публічне акціонерне товариство "Рафалівський кар'єр"
до Кузнецовська об'єднана державна податкова інспекція
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення , -
Позивач-Публічне акціонерне товариство "Рафалівський кар'єр" звернувся до суду з позовом до Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 05.07.2011р. яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 21367,50 грн., в т.ч. за основним платежем - 17 094,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 4273,50 грн.
В обґрунтування заявленого позову зазначає, що ПАТ "Рафалівський кар'єр" володіє автомобілями марки БелАЗ та КрАЗ. Вказані транспортні засоби не призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, як наслідок у відповідності до ст. 34 Закону України “Про дорожній рух” не зареєстровані в Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України. При цьому у відповідності до Правил державної реєстрації та обліку великотоннажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів, затверджених наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці № 163 від 01.07.2004 року, належні позивачу транспортні засоби БелАЗ та КрАЗ перебувають на державній реєстрації в територіальних органах Держнаглядохоронпраці України.
Зазначає, що у відповідності до преамбули Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” № 1963-XII від 11.12.1991 року, вказаний податок встановлюється як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування. При цьому, у відповідності до статті 2 вказаного Закону не є об'єктом оподаткування транспортні засоби під кодом УКТЗЕД 8709, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані. Враховуючи той факт, що БелАЗи та КрАЗи не використовуються на дорогах загального користування, а використовуються позивачем для перевезення по дорозі в середині кар'єру гірничої маси для переробки в щебінь в межах кар'єру від місця забою до дробарно-сортувального заводу, вважає, що такі транспортні засоби не є об'єктом оподаткування податком з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав повністю з підстав, викладених у позовні заяві, просить позов задоволити повністю.
Відповідач адміністративний позов не визнав, подав письмові заперечення, а представник відповідача в судовому засіданні дав суду пояснення про обставини справи, аналогічні викладеним в запереченні. Зокрема, пояснив, що у відповідності до ст. 2 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” № 1963-XII від 11.12.1991 року, об'єктом оподаткування є вантажні автомобілі код УКТЗЕД 8704. Зазначає, що до вказаної товарної позиції відносяться як важкі, так і легкі самоскиди, а саме класифіковані в під субпозиціях 8704101100-8704109000 автомобілі, що призначаються для використання в кар'єрах, рудниках чи на будівельних майданчиках, на будівництві доріг для перевезення ґрунту, гравію, цементу тощо. Відтак, вважає, що великотоннажні автомобілі-самоскиди марки БелАЗ та КрАЗ, призначені для використання поза дорожньою мережею, за Гармонізованою системою опису та кодування товарів визначені під кодом 8704 УКТЗЕД як вантажні, а відтак відповідно до положень Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” є об'єктом оподаткування. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх дослідженими в судовому засіданні доказами, оцінивши їх в сукупності, відповідно до вимог закону, суд прийшов до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 21.06.2011 року посадовими особами Кузнецовської ОДПІ було складено акт № 665/23/13976731 про результати виїзної планової перевірки Публічного акціонерного товариства "Рафалівський кар'єр" (код ЄДРПОУ 13976731) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року.
За результатами перевірки податковим органом було встановлено, зокрема, порушення ст. ст. 2, 6 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” № 1963-XII від 11.12.1991 року із змінами та доповненнями, що призвело до заниження суми податку з власників транспортних засобів за 2010 рік на суму 17094 грн.
На підставі акта перевірки № 665/23/13976731 від 21.06.2011 р. заступником начальника Кузнецовської ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 05.07.2017 року, яким ПАТ "Рафалівський кар'єр" було визначено суму податкового зобов'язання за платежем "податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" всього 21367,50 грн., у тому числі за основним платежем 17094,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 4273,50 грн.
Позивач скористався правом на адміністративне оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення. За результатами розгляду первинна та повторна скарги були залишенні без задоволення, прийняте податкове повідомлення-рішення, якими підтверджено визначену суму податкового зобов'язання без змін.
Як вбачається з матеріалів справи, в ході проведення перевірки розрахунку по податку з власників транспортних засобів з журналами обліку основних засобів, технічними паспортами на транспортні засоби було встановлено, що при подачі розрахунку по податку з власників транспортних засобів на 2010 рік ПАТ "Рафалівський кар'єр" до розрахунку не було включено два автомобілі марки БелАЗ-7522, об'єм циліндра двигуна 22300 куб.см., та два автомобілі марки КрАЗ-256, об'єм циліндра двигуна 14860 куб.см.
На час виникнення спірних правовідносин, згідно зі статтею 2 зазначеного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування, зокрема, є: автомобілі вантажні - код 8704; при цьому відповідно до цієї ж статті не є об'єктом оподаткування транспортні засоби вантажні, самохідні, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані, - код 8709.
Статтею 6 зазначеного Закону вказано, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статті 3 цього Закону.
Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Статтею 3 названого Закону в тій же редакції встановлено розміри, в яких мав сплачуватися податок з власників транспортних засобів. Так, для вантажних автомобілів (8704) з об'ємом циліндрів двигуна до 8200 куб.см. - 15 грн. зі 100 куб.см.; від 8201 куб.см. до 15000 куб.см. - 20 грн. зі 100 куб.см.; від 15001 куб.см. і більше - 25 грн. зі 100 куб.см.
У пункті 1.6 статті 1 ОСОБА_2 товарознавчої експертизи та оцінки дорожніх транспортних засобів, затвердженої спільним наказом Міністерства юстиції України та Фонду державного майна України від 24.11.2003 року № 142/5/2092, вантажним є автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів.
Для визначення об'єкта оподаткування податком з власників транспортних засобів згідно зі статтею 2 названого Закону до внесення в неї змін Законом від 25.03.2005 року № 2505-ІV, який набрав чинності 31.03.2005 року, використовувалася Гармонізована система опису та кодування товарів, а після цієї дати - Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності.
Статтею 312 Митного кодексу України також передбачено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади в галузі митної справи розробляє пояснення та рекомендації з тією самою метою.
Відповідно до листа Державної митної служби України від 11.04.2000 року № 11/3-3273, до товарної позиції 8704 "Автомобілі вантажні" включаються, зокрема, самоскиди, тобто транспортні засоби міцної конструкції з перекидним кузовом або з днищем, що відкривається вниз, призначеним для перевезення ґрунту, породи або інших матеріалів. Ці автомашини, що можуть мати жорстке або шарнірне шасі, як правило, обладнані колесами для руху по бездоріжжю і можуть пересуватися по м'якому ґрунту. До цієї товарної позиції входять як важкі, так і легкі самоскиди; останні іноді відрізняються наявністю сидіння на два положення, двома сидіннями, спрямованими в протилежні боки, або двома кермами керування, для того щоб цими транспортними засобами можна було управляти водію, що дивиться у напрямку до кузова під час розвантаження.
Таким чином, на думку суду, відповідач відповідно до закону, з урахуванням інформації, наведеної в листі Державної митної служби України, та технічних характеристик спірних транспортних засобів, обґрунтовано дійшов висновку, що належні позивачу автомобілі БелАЗ та КрАЗ належать до товарної позиції 8704 “Автомобілі вантажні”, оскільки такі є автомобілями-самоскидами і призначені для перевезення сипучих вантажів та гірничих порід по природніх або штучних шляхах з твердим покриттям.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, позивачем не доведено неправомірності прийняття Кузнецовською ОДПІ податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 05.07.2011р. про визначення податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, в той час як відповідач належними та допустимими доказами підтвердив їх правомірність, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Судовий збір відповідно до ст. 94 КАС України на користь позивача не присуджується.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Щербаков В. В.