Справа № 815/4944/15
про залишення адміністративного позову без розгляду
31 серпня 2015 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, Овідіопольського районного військового комісаріату Одеської області про визнання незаконними та скасування наказів в частині звільнення, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, Овідіопольського районного військового комісаріату Одеської області, в якому позивач просить суд визнати незаконним та скасувати наказ Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №464 від 02.06.2015р. про переміщення офіцерів ЗСУ в частині звільнення та призначення молодшого лейтенанта ОСОБА_1 та наказ військового комісара Овідіопольського районного військового комісаріату Одеської області №38 від 13.06.2015р. про виключення ОСОБА_1 із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 та направлення до нового місця служби.
Дослідивши матеріали позову ОСОБА_1 , суд дійшов висновку про необхідність залишення даного позову без розгляду, з огляду на таке.
Частиною 1 статті 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 99 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Пункт 15 частини 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначає публічну службу як діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Таким чином, військова служба є різновидом публічної служби, що носить особливий характер.
За таких умов для оскарження рішень, що безпосередньо впливають на проходження військової служби, законодавчо встановлено місячний термін з дня, коли особа дізналася, або повинна були дізнатися про існування таких рішень.
З матеріалів позову вбачається, що зі змістом оскаржуваних наказів позивача ознайомлено 13.06.2015р. у той час, як позов подано до суду 26.08.2015р.
Крім того, до позову надано копію рапорту ОСОБА_1 на ім'я Військового комісару Овідіопольського районного військового комісаріату від 19.06.2015р., яким позивач висловлює незгоду із призначенням його на посаду заступника командира батареї управління і артилерійської розвідки з озброєння бригадної артилерійської групи військової частини НОМЕР_1 (відповідно до наказу №464 від 02.06.2015р.).
Таким чином, суд доходить висновку, що з моменту, коли позивач дізнався про існування оскаржуваних наказів минуло більше, ніж два місяці, тобто позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду.
З цього приводу суд вважає за необхідне вказати позивачу, що інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Таким чином, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав, про що також наголошує Практика Європейського суду з прав людини (рішення від 22.10.1996р., 27.02.1980р.).
Разом з цим, поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, та пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Враховуючи вище зазначене, а також і те, що позивач не зазначає в позові жодної обставини, яка б свідчила про існування непереборних перешкод для своєчасного звернення позивача до суду з метою захисту своїх прав у встановлений законодавцем місячний термін, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 . Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, Овідіопольського районного військового комісаріату про визнання незаконними та скасування наказів слід залишити без розгляду.
Також суд вважає необхідним роз'яснити позивачу, що згідно з ч. 3 ст. 155 КАС України, особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Керуючись ст.ст. 7-14, 99, 100, 107, 155, 160, 165, 186, 254 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, Овідіопольського районного військового комісаріату Одеської області про визнання незаконними та скасування наказів в частині звільнення, - залишити без розгляду.
Копію ухвали разом з адміністративним позовом та додатками до нього надіслати позивачеві.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, через Одеський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.М. Токмілова