Справа № 815/3880/14
15 липня 2014 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко O.A.,
секретар судового засідання Дубовик Г.В.,
за участі: представника прокуратури - Мікулинської В.Є. (за посвідченням);
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Сергіївської селищної ради про залишення без розгляду позовної заяви заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора до Сергіївської селищної ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, товариство з обмеженою відповідальністю "Білгород-Дністровський Солар 1" про визнання незаконним та скасування рішення, -
Заступник Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора 03.07.2014 року звернувся в Одеський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Сергіївської селищної ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, товариство з обмеженою відповідальністю "Білгород-Дністровський Солар 1" про визнання незаконним та скасування рішення від 23.12.2011 року № 202.
Згідно ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 04 липня 2014 року відкрито провадження у справі.
11.07.2014 року через канцелярію до суду надійшли заперечення від Сергіївської селищної ради, в яких відповідач просив суд залишити без розгляду адміністративний позов Заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора на підставі ст. ст..99,100 КАС України. В обґрунтування даної заяви відповідач зазначив, що 08 листопада 2013 року, відповідно до листа Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області, що зареєстрований в книзі вихідної кореспонденції Сергіївської селищної ради 08 листопада 2013 року за вих. №01-16/899, заступник Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора отримав зазначений лист, згідно якого йому було доведено про прийняте рішення 19-ї сесії Сергіївської селищної ради Білгород - Дністровської міської ради Одеської області VI скликання №202 від 23 грудня 2011 року. Відповідач зазначає, що 06 листопада 2013 року на адресу Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області, було направлено вимогу №16-11411-13 заступника Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора, що зареєстрована 07 листопада 2013 року в книзі вихідної кореспонденції Сергіївської селищної ради за вих. №929/01-15, щодо надання рішення 19-ї сесії Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області VI скликання №202 від 23 грудня 2011 року та інших документів. Таким чином, на думку відповідача, перебіг строку для звернення до суду для позивача почався 08.11.2013 року та закінчився - 08.04.2014 р., й відтак останній пропустив строк для подання адміністративного позову до суду.
В судовому засіданні представник прокуратури заперечувала проти задоволення заяви Сергіївської селищної ради про залишення без розгляду позовної заяви, посилаючись на приписи ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», якою передбачено, що для звернення прокурора з позовом до суду встановлюється 15-денний строк, що обчислюється з дня одержання повідомлення про відхилення подання або в разі неповідомлення прокурора про результати розгляду подання з дня закінчення визначеного прокурором строку для його розгляду.
Розглянувши заяву Сергіївської селищної ради, вислухавши думку представника прокуратури, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вказаної заяви з наступних підстав.
Частинами 1,2 ст. 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до ч.1 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» подання - це акт реагування прокурора на виявлені порушення закону з вимогою (вимогами) щодо: усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяли; притягнення осіб до передбаченої законом відповідальності; відшкодування шкоди; скасування нормативно-правового акта, окремих його частин або приведення його у відповідність із законом; припинення незаконних дій чи бездіяльності посадових і службових осіб.
Як вбачається з матеріалів справи 07.05.2014 року Білгород-Дністровською міжрайонною прокуратурою винесено подання «Про усунення порушень вимог Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про регулювання містобудівної діяльності», причин та умов, що їх спричиняють» (а.с. 10).
22.05.2014 року Сергіївською селищною радою направлено лист до заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора (а.с. 12) з повідомленням про розгляд подання, за яким відповідач не вбачав підстав та можливості виконання вимог прокурора.
Згідно ч. 5 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» у разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо: визнання незаконним нормативно-правового акта відповідного органу повністю чи в окремій його частині; визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень; визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.
Частиною 6 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що для звернення прокурора з позовом до суду встановлюється 15-денний строк, що обчислюється з дня одержання повідомлення про відхилення подання або в разі неповідомлення прокурора про результати розгляду подання з дня закінчення визначеного прокурором строку для його розгляду.
Так, згідно відбитку штемпелю канцелярії міжрайонної прокуратури м. Білгород-Дністровського лист відповідача від 22.05.2014 року, яким відхилено подання прокурора, надійшов до прокуратури 11.06.2014 року (а.с. 12).
Відтак, враховуючи, що повідомлення про відхилення подання отримано позивачем 11.06.2014 року, а адміністративний позов направлено до суду згідно відбитку штемпелю на поштовому конверті - 26.06.2014 року (а.с.18), позивач звернувся до суду в межах 15-денного строку, встановленого ч. 6 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Враховуючи вище зазначені приписи законодавства, та встановлені обставини, суд вважає, що заява відповідача про залишення даного адміністративного позову без розгляду не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 99, 100, 160-165, 167 КАС України, -
У задоволенні заяви Сергіївської селищної ради про залишення без розгляду адміністративного позову по справі № 815/3880/14- відмовити.
Ухвала окремо від кінцевого рішення по справі оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний суддею 16.07.2014 року.
Суддя Вовченко О.А.
інше