28 серпня 2015 рокум. Ужгород№ 807/1837/15
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Рейті С.І., розглянувши матеріали подання Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області про стягнення коштів за податковим боргом, -
ДПІ у Виноградівському районі звернулась до Закарпатського окружного адміністративного суду із поданням про стягнення коштів за податковим боргом, яким просить винести постанову про стягнення коштів за податковим боргом в сумі 72664,31 грн. з Виноградівського землевпорядного Комунального підприємства "Земля".
Згідно п. 1 ч. 4 ст. 183 - 3 КАС України, суд ухвалою відмовляє у прийнятті подання у разі, якщо заявлено вимогу, не передбачену частиною першою цієї статті.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Cтаттею 95 ПК України, на яку посилається заявник, передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до пп. 20.1.28 п. 20.1 ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Особливості погашення податкового боргу комунальних підприємств встановлено ст. 96 ПК України, яка і підлягає до застосуванню у спірних правовідносин (в зв'язку з тим, що відповідачем є Комунальне підприємство).
Згідно п. 96.1. ст. 96 ПК України, у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про, зокрема, виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; - ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії або прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
Пунктом 96.3 ст. 96 ПК України встановлено, що відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення. У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
При цьому, суд констатує, що такого способу погашення податкового боргу комунального підприємства як стягнення податкового боргу за рахунок коштів на рахунках у банках, що його обслуговують, та готівки, що йому належить - статтею 96 ПК України (якою регулюються спірні правовідносини) не передбачено.
Виходячи з наведеного, при зверненні до суду обрано неналежний спосіб погашення податкового боргу комунального підприємства, який суперечить вимогам ПК України, та в зв'язку з вищевикладеним положенням ст. 183 - 3 КАС України (з врахуванням роз'яснення, викладеного у пункту 8 листа Вищого адміністративного суду України від 02.02.2011 року за № 149/11/13-11 щодо відмови у відкритті провадження за поданням у випадку якщо спір підлягає розгляду в порядку звернення з позовом, а не за внесеним поданням) - не підлягає розгляду на підставі внесеного органом доходів і зборів подання, оскільки підлягає розгляду виключно в порядку позовного провадження, в зв'язку з чим та у відповідності до п. 1 ч. 4 ст. 183-3 КАС України - у прийнятті подання слід відмовити.
У відповідності до ч. 6 ст. 183 - 3 КАС України, відмова у прийнятті подання унеможливлює повторне звернення заявника з таким самим поданням та заявник у цьому випадку має право звернутися до суду в загальному порядку.
Згідно ч. 7 ст. 183-3 КАС України, ухвалу про відмову в прийнятті подання може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 24 годин з моменту її винесення (з врахуванням вихідних та святкових днів), при цьому на обчислення строків, установлених цією статтею, не поширюються правила ст. 103 цього Кодексу (ч. 11 ст. 183 - 3 КАС України) та ухвалу може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до канцелярії Закарпатського окружного адміністративного суду до 14.30 год. 31 серпня 2015 року.
Керуючись ст. ст. 160, 165, п. 1 ч. 4 ст. 183 - 3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1.Відмовити у прийнятті подання Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області про стягнення коштів за податковим боргом.
2. Копію ухвали невідкладно надіслати заявнику (разом з поданням та усіма доданими матеріалами).
3. Ухвала набирає законної сили у строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом двадцяти чотирьох годин з моменту її винесення (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя С.І. Рейті