Постанова від 29.02.2012 по справі 2а-0770/157/12

Cправа № 2a-0770/157/12

Ряд стат. звіту № 8.1.5

Код - 07

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 лютого 2012 року місто Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд в особі :

головуючої судді -Калинич Я. М.

при секретарі судового засідання -Красновій О.Р.

сторони у судове засідання не з'явились;

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді адміністративну справу за позовом Прокурора Виноградівського району в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 5225,22 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач -Прокурор Виноградівського району в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області звернулися з позовною заявою у Закарпатський окружний адміністративний суд до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в розмірі 5225,22грн.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак від нього надійшло клопотання, в якому просить розглянути справу без його участі та за наявними матеріалами в справі.

Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, у судове засідання не з'явився повторно, про причини неприбуття суд не повідомив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду.

Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. А оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу не здійснюється.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_1 є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України і на даний час є боржником перед бюджетом.

Заборгованість приватного підприємця станом на 20.12.2011р. становить 5225,22грн., яка виникла за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД.

ДПІ у Виноградівському районі проведено виїзну позапланову перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за період з 01.10.2009 року по 12.11.2010 року та оформлено актом перевірки від 15.11.2010 року №37/22-213/НОМЕР_1.

Для перевірки зовнішньоекономічної діяльності за період з 01.10.2009 по 12.11.2010 року фізичною особою-підприємцем представлений контракт, укладений з "М-ІЧ-Kontir Кft" (Угорщина, 3300, Еger, Vincelleriskola, u.24, adoszam: 10671612-2-10, вал.рах. №10200445-35610418-00000000, bank: "К&Н Ваnk Nyrt.", виконавч. директор-Маді Йожеф).

Контракт від 25.09.2009р. №2/09 купівлі-продажу пиломатеріалів хвойних обрізних в кількості 1000 м.куб. по ціні 90 євро за 1 м. куб. та 500 м.куб. пиломатеріалів хвойних необрізних по ціні 70 євро за 1 м.куб. Загальна сума контракту - 125000 євро. Товар поставляється автомобільним транспортом на умовах СІР - м.Егер (Угорщина) згідно "Інкотермс 2000". Оплата здійснюється шляхом банківського переказу безготівкових коштів або внесенням готівкових коштів на валютний рахунок Продавця. Оплата здійснюється у євро протягом 10 робочих днів після приймання товару або шляхом попередньої оплати. Термін дії контракту - з моменту підписання до 31.12.2010 року.

Згідно ВМД від 11.10.2009р. №708677 та від 11.12,2009р. №711197, підприємцем експортовано угорській фірмі 59,09 м.куб. пиломатеріалів хвойних обрізних на загальну 5318,10 євро (62725,13грн.). Валютна виручка поступила 21.12.2009р. в сумі 2658 євро (31311,82грн.) та 27.10.2010 року в сумі 2665 євро (29332,64 грн.). Станом на 12.11.2010 року кредиторська заборгованість підприємця становить 4,90 євро.

В результаті перевірки своєчасності проведення розрахунків в грошовій формі за здійснені експортні поставки встановлено наступне:

На порушення ст.1 Закону України від 23.09.1994 №185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (із змінами та доповненнями), валютна виручка за експортовані угорській фірмі "М-N-Kontir Кft" на виконання умов контракту від 25.09.2009р. №2/09 згідно ВМД №708677 від 11.10.2009р. в сумі 2,40 євро та №711197 від 11.12.2009р. в сумі 2657,70 євро поступила на рахунок підприємця з порушенням термінів розрахунків.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (із змінами та доповненнями) порушення резидентами термінів, передбачених ст.1 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.

В результаті перевірки строків та порядку декларування валютних цінностей, доходів та іншого майна, що належать резиденту України і знаходяться за її межами, згідно Указу Президента України від 16.06.1994 №319/94 "Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами", встановлено порушення ст.9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 "Про систему валютного регулювання та валютного контролю" та ст.1 Указу Президента України від 16.06.1994 №319/94 "Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами", а саме, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 при наявності станом на 01.07.2010 року та 01.10.2010 року простроченої дебіторської заборгованості угорської фірми "М-N-Kontir Kft" в розмірі 2660,10 євро, до податкової інспекції відповідно 03.08.2010 та 04.10.2010 року представлена «Довідка про відсутність за межами України валютних цінностей та майна»(реєстр.№238 та №250).

У відповідності до п.2 ст.16 Декрету КМУ від 19.02.1993 №15-93 "Про систему валютного регулювання та валютного контролю" за невиконання резидентами вимог щодо декларування валютних цінностей та іншого майна, передбачених ст.9 цього Декрету застосовується штраф у сумі, що встановлюється Національним банком України. З набуттям чинності Указу Президента України від 27.06.1999 №734/99 "Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства", санкції, передбачені п.2 ст.16 ДКМУ від 19.02.1993 №15-93 застосовуються Національним банком України до банків та інших фінансово-кредитних установ, органами державної податкової служби - до інших резидентів та нерезидентів України. Згідно п.2.3 "Порядку застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства", затвердженого Наказом ДПА України від 04.10.1999 №542 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.10.1999 року за №712/4005 із змінами і доповненнями, внесеними Наказом ДПА України від 10.07.2000 року №373 та від 13.01.2003 №13 невиконання резидентами вимог щодо порядку та термінів декларування валютних цінностей та іншого майна тягне за собою штраф у сумі, що встановлюється Національним банком України. За порушення порядку декларування валютних цінностей у відповідності до п.2.7 "Положення про валютний контроль", затвердженого постановою Правління Національного банку України 08.02.2000 року №49 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 квітня 2000 року за №209/4430 із змінами і доповненнями, внесеними постановами Правління Національного банку України від 14.03.2001 №106, від 19.12.2001 №530, від 29.01.2003 №30, від 20.10.2004 №494, від 16.02.2005 №51, від 13.12.2006 №456 та від 21.09.2007 №338 передбачена відповідальність у вигляді накладення штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний із періодів, в якому встановлено порушення.

Перевіркою встановлено порушення ст.1 Закону України від 23.09.1994 №185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (із змінами та доповненнями), а саме, порушення термінів надходження валютної виручки за експортовані товари та порушення ст.9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02,1993 №15-93 "Про систему валютного регулювання та валютного контролю" (із змінами та доповненнями) .

За наслідками перевірки ДГП у Виноградівському районі прийнято податкові рішення про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій від 18.11.2010 року №0000182240 на суму 10630,22 грн. за неповернення валютної виручки в Україну та №0000202240 на загальну суму 680 грн. штрафних санкцій за не подачу декларації про відсутність валютних цінностей

У відповідності до норм Податкового кодексу Украши приватному підприємцю направлено податкову вимогу від 12.01.2011 року №7, проте заборгованість відповідачем в повному обсязі не погашена.

Відповідачем частково сплачено застосовані до нього штрафні (фінансові) санкції в сумі 6085,00грн., що підтверджується копією облікової картки платника податків від 20.12.2011 року.

Станом на 20.12.2011 року за фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 рахується заборгованість в сумі 5225,22грн., яка виникла за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД, з яких 4545,22 залишок несплаченої суми штрафних санкцій за неповернення валютної виручки в Україну та 680 грн. штрафних санкцій за не подачу декларації про відсутність валютних цінностей.

Згідно п.6 ч.2 ст. 20 Закону України «Про прокуратуру»при виявлені порушень закону прокурор або його заступник в межах своєї компетенції мають право звертатися до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійснені прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, прямо передбачених законом.

Однією із форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.

Враховуючи, що ненадходження коштів до державного бюджету порушує інтереси держави, оскільки спричиняє шкоду її економічним інтересам, загрожує виконанню загальнодержавних програм, які фінансуються з бюджету, унеможливлює їх використання на соціальні потреби, тим самим підриваються основні принципи суспільного ладу, мають місце підстави для звернення прокуратури району до суду з заявою для захисту інтересів держави в особі Державної податкової інспекції у Виноградівському районі.

У зв'язку із спричиненням шкоди інтересам держави відповідачем та ухиленням протягом тривалого часу від її відшкодування, мають місце підстави для забезпечення позовних вимог у відповідності до ст.ст. 117,118 КАС України.

На час розгляду адміністративної справи вищезазначена заборгованість відповідачем не сплачена.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги Прокурора Виноградівського району в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 5225,22 грн.,--задовольнити повністю.

2.Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (Закарпатська область, Виноградівський район, с.Гетеня, вул. Набережна, 84) на користь державного бюджету заборгованість в сумі 5225,22грн., з яких 4545,22грн. залишок несплаченої суми штрафних санкцій за неповернення валютної виручки в Україну та 680грн. штрафних санкцій за не подачу декларації про відсутність валютних цінностей.

Виконавчий лист видати після набрання, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постановою законної сили в порядку, визначеному частиною 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Суддя Калинич Я. М.