Cправа № 2a-0770/362/12
Ряд стат. звіту № 3.3
Код - 12
06 березня 2012 року м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Плеханова З.Б.
за участю секретаря судового засідання - Федорова Г.Ф.;перекладача Джаміль Саміль Джаміль
за участю сторін та осіб, які беруть участь у справі:
представник позивача -Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Прикордонної служби України -ОСОБА_1
відповідача - громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 ОСОБА_3 про примусове видворення за межі території України.
Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся у Закарпатський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить на підставі ст. 183-5 КАС України, ст. 30 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, примусово видворити за межі території України громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач 18 січня 2012 року був виявлений в складі групи осіб прикордонним нарядом "Прикордонний патруль" від відділу прикордонної служби “ Ділове” Мукачівського прикордонного загону в прикордонній смузі на відстані 2000 м. від лінії державного кордону без документів, що посвідчують особу на напрямку 320 прикордонного знаку, за спробу незаконного, поза пунктом пропуску перетину державного кордону з України, на території Діловецької сільської ради, Рахівського району, Закарпатської області та в подальшому був затриманий на термін до 3-х діб, з метою встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення. Позивач стверджує, В подальшому з пояснень затриманого було встановлено, що він, зі своїми трьома земляками, громадянами ОСОБА_2 через складне матеріальне становище в країні походження та пошуках кращих умов життя, мав намір незаконно потрапити до країн Західної Європи. В Україну відповідач потрапив незаконним шляхом наприкінці 2011 року (точне місце невідоме), що підтверджується наявними базами Держприкордонслужби України, а саме відсутність в них будь яких даних про законний в'їзд на територію України ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 ОСОБА_3.
В подальшому, відповідач за рекомендацією осіб, які за грошову винагороду надають послуги з незаконного переміщення до країн Західної Європи, потрапив до м.Одеса, де проживав певний час ще з трьома громадянами ОСОБА_2 в очікуванні дати переправлення їх до Закарпатської області та в подальшому незаконного переміщення до країн ЄС. Так, 17 січня 2012 року він та ще троє громадян ОСОБА_2 придбавши квитки на рейсовий автобус за маршрутом «Одеса-Хуст», виїхали до Закарпатської області, де мали зустрітися з особою на ім'я «Хасан», який мав надати їм допомогу в подальшому, незаконному переміщенні до країн Західної Європи, але під час здійснення своїх незаконних намірів були затримані представниками Мукачівського прикордонного загону.
Представник позивача в судовому засіданні позов з викладених у ньому мотивів підтримав повністю та просив його задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні повністю визнав свої дії неправомірними, разом з тим висловив своє небажання повертатися до країни походження через економічні проблеми та проблеми особистого характеру.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач -громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 н. 18 січня 2012 року був виявлений в складі групи осіб прикордонним нарядом "Прикордонний патруль" від відділу прикордонної служби “ Ділове” Мукачівського прикордонного загону в прикордонній смузі на відстані 2000 м. від лінії державного кордону без документів що посвідчують особу на напрямку 320 прикордонного знаку, за спробу незаконного, поза пунктом пропуску перетину державного кордону з України, на території Діловецької сільської ради, Рахівського району, Закарпатської області та в подальшому був затриманий на термін до 3-х діб, з метою встановлення особи та зясування бставин правопорушення.
Дані обставини підтверджуються матеріалами справи, зокрема особовою справою № 23, в якій містяться протокол про адміністративне затримання від 18.01.2012 року, протокол особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 18.01.2012 року, анкета затриманого, алфавітна картка, дактилоскопічна картка, рішення про примусове видворення.
20 січня 2012 року постановою Закарпатського окружного адімнсуду по справі № 2а-0770/248/12 ОСОБА_5 ОСОБА_3 був затриманий з метою забезпечення можливості подальшого видворення.
25 січня 2012 року відповідача було притягнуто до адмінвідповідальності за ст. 204-1 КпАП України , що вбачається з постанови Ужгородського міськрайонного суду .
01 лютого 2012 року позивачем була винесена постанова про уточнення анкетних даних .
Офіційним повідомленням консульського відділу Посольства Ісламської Республіки ОСОБА_2 в Україні від 23.01.12 року підтверджується особа відповідача, тобто, що відповідач дійсно є громадянином ОСОБА_2 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1
23 січня 2012 року начальник Чопського прикордонного загону виніс рішення про примусове повернення громадянина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 і зобов'язав останнього залишити територію України не пізніше 28.01.2012 року.
14 лютого 2012 року ухвалою суду було зупинено провадження по даній справі для призначення судово-медичної експертизи для встановлення віку відповідача.
24 лютого 2012 року на адресу суду надійшов висновок Закарпатського обласного бюро судово-медичної експертизи, яким встановлено, що вік ОСОБА_4 ОСОБА_3 коливається в межах 18-19 років і може відповідати даті народження 1993.
В статті 3 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” зазначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.2. Іноземці та особи без громадянства, які перебувають під юрисдикцією України, незалежно від законності їх перебування, мають право на визнання їх правосуб'єктності та основних прав і свобод людини.3. Іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Частиною 2 статті 14 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” визначено, що іноземці та особи без громадянства в разі незаконного перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України затримуються та в разі, якщо порушення ними законодавства України не передбачає кримінальної відповідальності, повертаються до країни попереднього перебування у встановленому порядку. Таким іноземцям та особам без громадянства забороняється в'їзд в Україну строком на три роки. Відомості про них в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, вносяться до бази даних осіб, яким згідно із законодавством України не дозволяється в'їзд в Україну або тимчасово обмежується право виїзду з України.
В'їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства та строки їх перебування в Україні визначені у статті 9 Закону , а саме:1. Іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.2. Іноземці та особи без громадянства під час проходження прикордонного контролю у пунктах пропуску через державний кордон зобов'язані подати свої біометричні дані для їх фіксації.3. Строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Судом встановлено , що відповідач порушив порядок в'їзду і підпадає під визначення нелегальний мігрант у відповідності до п. 14 статті 1 Закону , а саме: це іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Згідно статті 30 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Іноземці та особи без громадянства перебувають у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, протягом строку, необхідного для виконання рішення суду про примусове видворення, але не більш як дванадцять місяців.
В судовому засіданні встановлено, що громадянин ОСОБА_6 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 не виконав рішення позивача про примусове повернення.
У відповідності до ст. 183-5 КАСУ позовні заяви органів внутрішніх справ, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства і затримання їх у зв'язку з таким видворенням подаються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідного органу внутрішніх справ, органу охорони державного кордону або Служби безпеки України.. Адміністративні справи, передбачені частиною першою цієї статті, вирішуються судом у місячний строк з дня надходження позовної заяви, крім справ про затримання з метою забезпечення можливості подальшого видворення, які розглядаються невідкладно;. Адміністративні справи, передбачені частиною першою цієї статті, розглядаються судом за обов'язкової участі сторін.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Статтею 32 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” встановений Порядок відшкодування витрат, пов'язаних із примусовим видворенням іноземців та осіб без громадянства, а саме: іноземці та особи без громадянства, які відповідно до рішення суду підлягають примусовому видворенню за межі України, відшкодовують витрати, пов'язані з видворенням, в установленому законом порядку. Якщо зазначені іноземці та особи без громадянства не мають коштів для відшкодування витрат, пов'язаних із видворенням їх за межі України, видворення здійснюється за рахунок державного бюджету.
До кошторису витрат, необхідних для виконання рішення про примусове видворення іноземця та особи без громадянства, включається вартість: проїзних квитків для іноземця та особи без громадянства та осіб, які його супроводжують; послуг з утримання іноземця та особи без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні; послуг з ідентифікації особи; послуг з оформлення документів та вчинення інших дій, пов'язаних із примусовим видворенням, тощо.
Облік витрат, пов'язаних із примусовим видворенням, ведуть територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону, про що у двох примірниках складається акт за встановленою формою відповідно Міністерством внутрішніх справ України, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону.. Іноземець та особа без громадянства сповіщається під розписку про загальну суму витрат, пов'язаних із примусовим видворенням, обчислену в цінах на день розрахунку з ним. У разі відмови іноземця та особи без громадянства підтвердити пред'явлену йому для відшкодування суму витрат в акті робиться відповідна відмітка із зазначенням причини відмови.. У разі відмови іноземця або особи без громадянства відшкодувати витрати, необхідні для виконання рішення про його примусове видворення за межі України, відповідні кошти можуть бути стягнуті з нього в судовому порядку.. Якщо в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого було прийнято рішення суду про примусове видворення, виявлено готівку, вона вилучається за актом та використовується для забезпечення виконання рішення про примусове видворення згідно з кошторисом витрат.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 104-107, 160-163, 183-5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України задовольнити повністю.
2. Примусово Видворити громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України.
3. Надати дозвіл на перебування громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства протягом строку , необхідного для виконання рішення суду про примусове видворення , але не більше як дванадцять місяців .
4. Копію постанови невідкладно видати особам, які брали участь у справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятиденного строку з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі її оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя Плеханова З.Б.