07 лютого 2012 р. Справа № 86680/09
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
судді-доповідача - ОСОБА_1,
суддів - Гінди О.М., Кушнерика М.П.,
при секретарі судового засідання - Баран П. Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами у Хмельницькій області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2009 року у справі за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» до Державної інспекції з контролю за цінами у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування рішення,-
06 серпня 2009 року Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» звернулося до суду з вищевказаним адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування рішення №087 від 16 липня 2009 року. Вказує, що при формуванні відпускної ціни для споживачів на газ, отриманого від постачальника, враховує тариф на транспортування та постачання природного газу, а також тариф на транспортування природного газу магістральними газопроводами. Зазначає, що Постанова КМУ від 30.10.2008 року №998 вступила в дію 26 листопада 2008 року, однак граничні ціни які нею встановлені на природний газ для споживачів вступили в дію з 15 листопада 2008 року щгідно вищевказаної постанови.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2009 року у справі №2а-7281/09 заявлений позов задоволено. Постановлено визнати протиправними та скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Хмельницькій області №087 від 16 липня 2009 року про вилучення у ВАТ «Хмельницькгаз» в дохід державного бюджету 700698,86грн. та стягнення штрафу у сумі 1401397,72грн.
Не погодившись із винесеним рішенням, його оскаржила Державна інспекція з контролю за цінами у Хмельницькій області, яка покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції і винести нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити. Апелянт вказує на те, що Постанова КМУ №998 від 30 жовтня 2008 року вступила в дію з 26 листопада 2008 року, а тому гранична ціна яка нею встановлювалась не могла застосовуватися до спірного періоду. Вважає хибним висновок суду про неотримання позивачем коштів за природний газ, оскільки споживачі розраховувались за газ саме з ним, кошти сплачувались транзитом на поточні рахунки позивача. А тому, вважає, що інспекцією правомірно застосовано штрафні санкції до позивача.
Заслухавши суддю-доповідача у справі, представника публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» ОСОБА_2, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Задовольняючи позовні вимоги позивачу по справі, суд першої інстанції виходив з того, що постанови Кабінету Міністрів України є обов'язковими до виконання, а тому незалежно від дня набрання чинності постановою, суб'єкти господарювання, учасники відповідних правовідносин, зобов'язані перерахувати вартість отриманого природного газу з 15 листопада 2008 року за новою ціною. Також, грошові кошти за новою граничною ціною від споживачів автоматично, у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, транзитом через поточні рахунки із спеціальним режимом використання перераховувались до ДК «Газ України», а відтак відсутня і виручка позивача від реалізації природного газубюджетним установам та промисловим підприємтсвам.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права та є правильними.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Таким урядовим органом контролю є Державна інспекція з контролю за цінами в особі територіального органу Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому ( п. п. 1,2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819).
Встановлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Хмельницькій області з 01.07.2009 р. по 10.07.2009 р. здійснена перевірка Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» з питань правильності застосування тарифів на природний газ для суб'єктів господарювання, крім населення (за дорученням прокуратури Хмельницької області від 11 червня 2009 року №07/1-608вих09), за результатами якої складено акт від 10.07.2009 р. за №510. Згідно висновків зазначеного акту перевірки встановлено, що внаслідок застосування раніше встановленого законодавством строку набуття чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.08 року № 998 ВАТ «Хмельницькгаз» за період з 15 листопада по 25 листопада 2008 року безпідставно отримало необґрунтовану додаткову виручку у розмірі 700698,86 грн. (з ПДВ).
Рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №087 від 16.07.2009 р. за порушення вимог п. 1 ст.55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» з питання набуття чинності Постанови Кабінету Міністрів України № 998 від 30.10.2008р. «Про внесення змін до постанов КМУ від 29.04.2006р. №605 і від 11.02.08р. №53», що призвело до завищення ціни на природний газ для споживачів, крім населення, на протязі 11 днів, вирішено вилучити у Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» в дохід державного бюджету суму 700698,86грн. та стягнути штраф у сумі 1401397,72грн.
Згідно ст. 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 16 травня 2008 року 1279-ІУ передбачено, що постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.
Відповідно до тексту Постанови КМ України № 998 від 30.10.2008 року «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2006 р. № 605 і від 11 лютого 2008 р. № 53», у пункті 1 вищезазначеної постанови прямо зазначено, що нова гранична ціна на газ застосовується з 15.11.2008 року, оскільки до постанови КМ України, якою на той час було затверджено граничну ціну на природний газ, було внесено зміни, згідно яких слова і цифри «з 1 січня 2008р.» було змінено на слова «з 15 листопада 2008р.».
При цьому Постанову Кабінету Міністрів України № 998 від 30 жовтня 2008 року Про внесення змін до Постанов Кабінету Міністрів України від 29 травня 2006 року № 605 а від 11 лютого 2008 року № 53» було опубліковано в офіційному друкованому виданні Урядовий кур'єр» № 222 від 26 листопада 2008 року.
Однак, це не означає, що граничну ціну природного газу в розмірі 1152 гривні за 1 тис. куб. метрів позивач мав застосовувати з 26.11.2008 року з огляду на те, що у встановленому законодавством порядку Постанова КМУ № 998 від 30.10.2008 року не була визнана нечинною і діяла в період, на який розповсюджувалась її дія, а саме на період з 15.11.2008 року, як зазначено в тексті самої Постанови № 998.
По відношенню до Постанови Кабінету Міністрів України № 998 від 30.10.2008 року це означає, що зміна граничної ціни на природний газ 15.11.2008 року не є датою набрання чинності Постановою КМ України, а є датою, з якої змінилися правовідносини щодо визначення розміру граничних цін та тарифів.
А тому, колегія суддів погоджується із судом першої інстанції, що відповідачем змішуються поняття «набрання чинності нормативно-правовим актом» та поняття «дата, з якої змінюються правові відносини, що регулюються нормативно-правовим актом». Датою набрання чинності нормативно-правовим актом є дата, з якої виконання цього нормативно-правового акту є обов'язковим для суб'єктів правовідносин, що регулює цей акт. Водночас, відносини, що змінюються цим нормативно-правовим актом, змінюються із дня, який зазначений в такому нормативно-правовому акті.
Крім того, як вбачається з наданих у судове засідання договорів поставки природного газу з додатковими угодами, укладеними між позивачем та ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», позивач у 2008 році закуповував природний газ для його подальшої реалізації бюджетним установам та промисловим споживачам у ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» за двома договорами: за договором поставки природного газу № 06/08-200 від 25.03.2008 р. та за договором поставки природного газу № 06/08-425 від 26.03.2008 р.
Згідно додаткової угоди №3 від 26.11.2008 р. до договору поставки природного газу № 06/08-200 від 25.03.2008 р. було внесено зміни, згідно з якими саме з 15.11.2008 р. для ВАТ «Хмельницькгаз» змінилася закупівельна ціна на природний газ, який у подальшому реалізовувався бюджетним установам, через зміну граничної ціни на природний газ на підставі ПКМУ № 998. Відповідно до пункту 3 Додаткової угоди № 3 від 26.11.2008 року до договору поставки природного газу № 06/08-200 від 25.03.2008 року, саме з 15.11.2008 року пункт 5.1. Договору було викладено в редакції, у відповідності до якої ціна за 1 000 куб. м. газу становила 1 152,00 грн. без врахування ПДВ, витрат на реалізацію природного газу НАК «Нафтогаз України», збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу.
До договору поставки природного газу № 06/08-425 від 26.03.2008 року додатковою угодою № 7 від 26.11.2008 р. було внесено зміни, згідно з якими саме з 15.11.2008 р. для ВАТ «Хмельницькгаз» змінилася закупівельна ціна на природний газ, який у подальшому реалізовувався промисловим підприємствам, через зміну граничної ціни на природний газ на підставі Постанови КМУ № 998. Відповідно до пункту 3 додаткової угоди № 7 від 26.11.2008 року до договору поставки природного газу № 06/08-425 від 26.03.2008 року, саме з 15.11.2008 року пункт 5.1. Договору було викладено в редакції, у відповідності до якої ціна за 1 000 куб. м. газу становила 1 152,00 грн. без врахування ПДВ, витрат на реалізацію природного газу НАК «Нафтогаз України», збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання газу.
Таким чином, у відповідача були відсутні підстави робити висновки щодо отримання позивачем будь-якої виручки (вигоди) через реалізацію природного газу за новими граничними цінами у 2008 році, оскільки нові граничні ціни були застосовані до самого позивача, як до покупця природного газу у ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України».
Згідно із вимогами ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
За таких обставин, колегія суддів приходить до переконання про підставність позовних вимог Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» щодо визнання протиправними та скасування рішення.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.102, ст. 195, ч.4 ст. 196, ч.1 п.1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, -
Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами у Хмельницькій області - залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2009 року у справі №2а-7281/09 - без змін.
Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її прголошення та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя С. І. Богаченко
Суддя О.М. Гінда
Суддя М.П. Кушнерик
Повний текст виготовлений 10 лютого 2012 року.