Справа № 2-а-1376/11
12 березня 2011 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в особі судді Доля В.А.,
при секретарі Добридник І.С.
з участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівному справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання дій протиправними та зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок і виплатити пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік з 26 липня 2010 року, -
В суд звернулась ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок і виплатити пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік з 26 липня 2010 року.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачці призначено пенсію, і 23 лютого 2010 р. вона звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії. Позивач вважає, що Управління Пенсійного фонду України м. Рівне неправильно проведено перерахунок пенсії, оскільки при перерахунку пенсії за базу взято показник середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 р. у розмірі 1197,91 грн. Цим порушено норму пп.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08 р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», де визначено, що перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Тому позивач вважає, що для перерахунку пенсії необхідно застосувати показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 р., що становить 1650,43 грн.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала повністю, просила суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії згідно чинного законодавства із показника середньої заробітної плати працівників по Україні за 2009 рік - 1650,43 грн. з 26 липня 2010року; зобов'язати відповідача виплатити їй недоплачену суму пенсії починаючи з 26 липня 2010 року.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. До початку проведення судового засідання ним було подано суду письмові заперечення проти позову з проханням розглянути справу за відсутності його представника. Крім цього, відповідач вказав, що діяв у межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами, а також звернув увагу суду на те, що відсутнє програмне забезпечення для реалізації виплати та проведення перерахунків пенсій за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, приходить до висновку про часткове задоволення позову. Підставами для такого висновку суду стало наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України м.Рівне та отримує пенсію за віком. 23 лютого 2010 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов"язкове пенсійне страхування".
Листом № 803/11 від 27 грудня 2010 року Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне повідомило позивача, що перерахунок пенсії їх здійснюватиметься з врахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік.
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на момент виникнення спору, після визнання неконституційними змін до ч.4 ст.42 Закону в редакції Закону від 28.12.07 р. згідно Рішення Конституційного Суду України від 22.05.08 р. №10рп/2008), у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
З наведеного слідує, що ОСОБА_1 набула права на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії та із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки позивач бажає, щоб до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії було включено і заробітну плату за період 24-х місяців роботи після призначення пенсії з дати останнього перерахунку.
Вирішуючи спір про законність застосування відповідачем при визначенні заробітної плати при перерахунку пенсії позивачу показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 р. (1197, 91грн.), суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.40 ч.2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на момент здійснення перерахунку, після визнання неконституційними змін до ч.2 ст.40 Закону в редакції Закону від 28.12.07 р. згідно Рішення Конституційного Суду України від 22.05.08 р. №10-рп/2008), однією з величин, що впливає на розмір заробітної плати для обчислення та перерахунку пенсії, є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
На момент звернення позивачем із заявою про перерахунок пенсії -23 лютого 2010 року, показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії (за 2009 р.) не встановлювався, в той час як був визначений інший - показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, який має таке ж саме застосування - для обчислення пенсії. За 2009 р. цей показник, як встановлено судом, визначений на рівні 1650,43 грн. Тому, на думку суду, не може бути підставою для відмови в позові та обставина, що за 2009 р. показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України не визначався. У даному разі слід застосовувати той показник, який був визначений у встановленому порядку для цілей обчислення пенсії - показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.
Вирішуючи питання про обчислення пенсії при її перерахунку позивачу, відповідач застосував показник заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії, за 2007 р. на рівні 1197,91 грн.
При цьому, як вбачається з відповіді Управління Пенсійного фонду України м.Рівне № 803/11 від 27 грудня 2010 р., відстоюючи правомірність таких дій, Управління Пенсійного фонду України м.Рівне покликається на пп.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08 р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», де зазначено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
У даному спорі роком, що передує перерахунку пенсії, є 2009 р., і відповідний показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії за цей період на момент розгляду справи визначений.
Отже, доводи Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне про правильність застосування ОСОБА_1 при перерахунку пенсії у 2010 р. показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, саме за 2007 р., не ґрунтуються на нормах ні Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ні Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08 р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку про неправомірність дій відповідача у частині застосування ОСОБА_1 при перерахунку пенсії у 2010 р. показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 р.
На підставі положень ст.40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пп.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.08 р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», обґрунтованими є доводи позивача про наявність підстав при перерахунку пенсії з 26 липня 2010 р. по день винесення рішення застосувати показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 р.
Суд з відповідача судового збору не стягує, так як в силу п.34 ч.1 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» Пенсійний фонд України, його підприємства, установи й організації від сплати державного мита звільняються. Судові витрати по справі слід присудити позивачу з державного бюджету у відповідності до вимог частини 3 статті 94 КАС України, відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 17, 18, 71, 94, 99, 100, 160, 161, 162, 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області щодо здійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 26 липня 2010 року із заробітної плати, з якої попередньо була обчислена пенсія із урахуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області здійснити з 26 липня 2010 року перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік в розмірі 1650,43 грн.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області виплатити ОСОБА_1 Михайлівнині недоплачену суму пенсії з 26 липня 2010 року по 12 березня 2011 року з урахуванням виплачених сум.
Присудити з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 3 (три) гривні 40 копійок.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 12 березня 2011 року.
Суддя: Доля В.А.