Справа № 2-а-3659/11
Іменем України
(у порядку скороченого провадження)
04 квітня 2011 року, о 09 годині 30 хвилин, суддя Дзержинського районного суду міста Харкова Лосєва Д.А., розглянувши в приміщенні Дзержинського районного суду міста Харкова справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку пенсії за віком від стажу та заробітку, який вчинено з порушенням ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування “, зобов'язати відповідача визначити розмір заробітку для призначення пенсії за нормами ст. 40 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування : з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії виключити період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд, що становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, здійснити з 01.02.2011 перерахунок пенсії за віком від стажу та заробітку, враховуючи показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік -2239,00 грн. та провести виплату недоотриманої суми пенсії починаючи з 01.02.2011 року.
У судове засідання позивач не з'явився, надав суду заяву, в якій позов підтримав у повному обсязі та просив розглядати справу за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова у судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи був повідомлений своєчасно та належним чином, причину неявки суду не повідомив.
Суд дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова та отримує пенсію за віком. У лютому 2011 року звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як такий, що продовжував працювати після призначення пенсії. При здійсненні перерахунку пенсії відповідач застосував показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн., замість показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року звернення за призначенням, тобто за 2010 рік -2239,00 грн. На підтвердження розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України у 2010 році надав довідки Головного управління статистики в Харківській області та Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації. Позивач наполягав на застосуванні показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року звернення за перерахунком, обґрунтовуючи цю вимогу тим, що при перерахунку пенсії науковим працівникам, відповідно до ст.24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», яка при визначенні заробітку містить пряме посилання на ч. 2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», органами Пенсійного фонду України застосовуються показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за рік, що передує року звернення за перерахунком.
Суд вважає наведені позивачем доводи обґрунтованими, оскільки відповідно до ч. 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу. Частиною 2 статті 40 цього закону встановлено формулу визначення заробітної плати для обчислення пенсії, відповідно до якої у разі визначення заробітної плати для обчислення пенсії використовується середня заробітна плата
працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням.
У преамбулі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що зміни умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього
Закону. Статтею 5 зазначеного закону передбачено, що виключно цим Законом визначаються: умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійе страхування», у звязку з чим з 01.01.2008 року стаття 42 набула такого змісту: у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Така редакція ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»діяла в період з 01.01.2008 р. по 21.05.2008 року.
22.05.2008 року відновлена дія ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(в первинній редакції), оскільки рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. за № 10 рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», визнані неконституційними.
Відповідно до ч.2 ст. 152 ОСОБА_3 України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
28.05.2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», п.п.3 п. 11 якої визначено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове держав не пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 вказаного Закону.
Оскільки положення п.п.3 п.11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року не відповідають ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та змінюють порядок обчислення заробітку при здійсненні перерахунку (встановлюють інший показник середньої заробітної плати та що з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 вказаного Закону) суд дійшов висновку, що при проведенні перерахунку застосуванню підлягає ч.4 ст. 42, та ст. 40 у відновленій редакції.
Суд також вважає, що проведення перерахунку пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року є порушенням засад пріоритетності законів над підзаконними актами, у зв'язку з чим проведення перерахунку пенсії повинно здійснюватись у відповідності до статей 40 та 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Суд вважає, що коригування заробітку при перерахунку пенсії шляхом множення коефіцієнта заробітку на показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком, проводиться з метою осучаснення раніше отриманого заробітку, тобто приведеня його до сьогоднішнього дня. Якщо для перерахунку враховується заробітна плата за 2010 рік, то коригування цієї заробітної плати з урахуваням показника середньої заробітної плати, що була взята за основу раніше втрачає позитивне соціальне значеня. У такому випадку осучаснення заробітку не відбувається, а навпаки проводиться його штучне заниження. Лист заступника Голови правління Пенсійного фонду України ОСОБА_4 від 23.03.2006 року № 3495/02-50 свідчить про те, що при перерахунку пенсії органами Пенсійного фонду України застосовувався показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за рік, що передує року звернення за перерахунком та проводилось виключення встановленого законом періоду з усього періоду, за який обчислювалася заробітна плата. Позивач надав докази, що свідчать про застосування показника середнього заробітку, працівників зайнятих у галузях економіки України
за рік що передує року звернення за перерахунком науковим працівникам, яким пенсія призначається відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність». Згідно з цією статтею заробітна плата для обчислення пенсій наукових працівників визначається відповідно до ст. 23 цього Закону та ч. 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку відповідно до чинного законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. В зазначеній статті наукового закону також визначено, що середня заробітна плата працівників у галузях економіки визначається спеціально уповноваженим органом у галузі статистики. Згідно з Законом України «Про державну статистику» до системи органів статистики входять центральний спеціально уповноважений орган у галузі статистики (Державний комітет статистики України), територіальні спеціально уповноважені органи у галузі статистики (головні управління статистики та ін.) та інші, визначені у цьому законі органи.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить положень щодо органу, який визначає середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України. Тому, враховуючи положення п.7 ст. 9 КАС України, суд дійшов до висновку, що при визначенні органу, який визначає показник середньої заробітної плати у галузях економіки України, слід керуватися Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», який регулює відповідні відносини щодо визначення такого показника.
ОСОБА_5 праці та соціальної політики від 11.03.2009 № 20/0/18-09/39, на підставі якого ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова здійснено перерахунок із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік зачіпає права і свободи громадян, не є нормативно-правовим актом, не зареєстрований в Мінюсті, як це передбачено Указом Президента України від 03.10.1992 року № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади», та ніде офіційно не оприлюднений, що суперечить ст. 57 ОСОБА_3 України. Таким чином, зазначений лист незаконно змінює діючий порядок перерахунку пенсій та істотно обмежує право на перерахунок пенсії, оскільки, будучи службовою кореспонденцією, не може встановлювати нову правову норму щодо механізму перерахунку пенсій.
Таким чином, на момент звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії у лютому 2011 року у відповідача були наявні всі необхідні правові підстави та повноваження для задоволення вимог заявника про врахування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати, працівників зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік (2239 грн.), що передує року звернення за перерахунком пенсії, та для здійснення оптимізації: виключення з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії періоду до 60 календарних місяців страхового стажу підряд, що становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.
Крім того, згідно з ч. 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем до суду не було надано будь-яких заперечень та доказів, які б свідчили про правомірність його дій.
Згідно з ст. 8 ОСОБА_3 України, вона має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_3 є нормами прямої дії.
Відповідно до ст. 22 ОСОБА_3 України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 24 ОСОБА_3 України громадяни мають рівні конституційні права і свободи і є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до ч.1, ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав , свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень ОСОБА_3 чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У відповідності з положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта ОСОБА_3 України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вишу юридичну силу.
Відповідачем були вчинені дії, що суперечать вимогам ч.2 статті 19 ОСОБА_3 України , згідно з якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_3 та законами України
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік та зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2011 року відповідно до ч. 1, 2 ст. 40 ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2010 рік, що передує року звернення за перерахунком та при обчисленні заробітної плати з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії виключити період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд, що становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.
Суд розподіляє судові витрати відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 3, 6,8, 19, 21, 22, 24, 46, 55, 57, 58, 68 ОСОБА_3 України , ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 3, 6-9, 10, 11, 17, 18, 69-71, 94, 104-106, 159-163 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком від стажу та заробітку, який вчинено з порушенням ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування “.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова визначити розмір заробітку для призначення пенсії ОСОБА_1 за нормами ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії виключити період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд, що становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2011 року відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих у галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, за 2010 рік -2239 грн. та здійснити виплату недоотриманої пенсії починаючи з 01.02.2011 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 втрати зі сплати судового збору у розмірі 3 (три) гривні 40 копійок.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі до Апеляційного адміністративного суду Харківської області через Дзержинський районний суд міста Харкова апеляційної скарги.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після спливу вказаного строку на її оскарження.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.