Ухвала від 15.06.2011 по справі 2а-1176/11/0523

Головуючий у 1 інстанції - Бурлаченко О.О.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2011 року справа №2а-1176/11/0523 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Карпушової О.В.

суддів Блохіна А.А. , Юрко І.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Державної податкової адміністрації в Донецькій області, Державної податкової адміністрації України, ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Київського районного суду м.Донецька від 18 лютого 2011 року у справі за позовом ОСОБА_3 Аркадійвича до Державної податкової адміністрації в Донецькій області, ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Державної податкової адміністрації України про перерахунок пенсії, -

В С Т АН О В И В :

20.07.2010р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, який в ході слухання справи уточнювався, до Державної податкової адміністрації в Донецькій області, ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Державної податкової адміністрації України про перерахунок пенсії, просив: визнати неправомірними дії Державної податкової адміністрації України, щодо не включення до його грошового забезпечення, при перерахунку пенсії, станом на 01.04.2006р. надбавки за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань у розмірі 100% грошового забезпечення встановленої Указом Президента України № 288 від 22.03.2002р.; зобов'язати ОСОБА_4 податкову адміністрацію у Донецькій області направити довідку до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про грошове забезпечення ОСОБА_3 на час перерахунку пенсії станом на 01.04.2006р. з урахуванням надбавки за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань у розмірі 100% грошового забезпечення відповідно до Указу Президента України № 288 від 22.03.2002р., з урахуванням розміру посадового окладу, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», від 19 липня 2006 року №984 «Про деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів»; зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 станом на 01.04.2006р. з урахуванням надбавки за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань у розмірі 100% грошового забезпечення відповідно до Указу Президента України № 288 від 22.03.2002р. з урахуванням розміру посадового окладу, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», від 19 липня 2006 року №984 «Про деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів»; зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_3 різницю перерахованої пенсії, починаючи з 01 січня 2007 року по день проведення перерахунку, та в подальшому виплачувати пенсію в розмірі, не менше обчисленому відповідно до перерахунку.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що з вересня 1998 р. звільнений з посади начальницького складу податкової міліції Державної податкової адміністрації у Донецькій області в запас і отримує пенсію згідно Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби , та деяких інших осіб». З листа ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України, він дізнався, що на протязі 2005 - 2007 року йому неодноразово перераховували пенсію і кожний раз змінювали грошове забезпечення з якого встановлюється розмір пенсії. Позивач вважає, що 01.04.2006р. при черговому перерахунку пенсії, ОСОБА_4 податковою адміністрацією України йому безпідставно не була включена надбавка за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань у розмірі 100% грошового забезпечення, це було зроблено не зважаючи на те, що надбавка була відображена по документам його пенсійної справи. Позивач вважає, що посадові особи відповідачів не мали права скасовувати надбавку, яка раніш нараховувалась та сплачувалась йому в установленому законом порядку, у розмірі 100% грошового забезпечення встановленої Указом Президента України № 288 від 22.03.2002р.

Отже, позивач вважає, що відповідно до чинного законодавства, йому незаконно не було включено та не враховано у період з 01.04.2006року по 16.04.2006 рік. надбавку за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань у розмірі 100% грошового забезпечення.

Постановою Київського районного суду м.Донецька від 18 лютого 2011 року позовні вимоги задоволено у повному обсязі.

Відповідачем ОСОБА_4 податковою адміністрацією у Донецькій області подано апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, в якій зазначено, що судом першої інстанції порушено норми процесуального та матеріального права, просить скасувати постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що суд першої інстанції не надіслав своєчасно ухвалу про відкриття скороченого провадження, у постанові суду не зазначено час та місце її прийняття, підстави задоволення позову і по суті вимог, строк набрання постанови законної сили, і копія постанови на адресу відповідача не була своєчасно надіслана. Крім того, апелянт зазначив, що до 31 грудня 2006 року розрахунок розміру пенсії пенсіонерам податкової міліції проводився сектором пенсійного забезпечення Департаменту персоналу ДПА України. На час набрання чинності Постанови КМУ № 984 та наказу ДПА України № 462 вже набрав чинності Указ Президента України від 30 березня 2006 року № 272/2006 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України з питань оплати праці» яким було скасовано 100% надбавку за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань. Відповідно до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ України від 13.02.2008 р.№ 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідачем ОСОБА_4 податковою адміністрацією України подано апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, в якій зазначено, що судом першої інстанції порушено норми процесуального та матеріального права, просить скасувати постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі. Доводи апеляційної скарги аналогічні доводам зазначеним в апеляційній скарзі іншого відповідача Державної податкової адміністрації у Донецькій області.

Апеляційну скаргу подано відповідачем ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області в якій зазначено, що постанову прийнято з порушенням норм матеріального права, не в повній мірі встановлено всі обставини справи, не визначено норми матеріального права, які слід було застосовувати до даних спірних правовідносин, відсутня мотивувальна частина із зазначенням встановлених судом обставин із посиланням на докази, а також мотивів неврахування окремих доказів, мотивів з яких суд виходив при прийнятті постанови і положення закону. Крім того, апелянт зазначив, що позивачем порушено строк звернення до суду з вказаним позовом.

Частиною 8 ст. 183-2 КАС України передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що останню необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з наступних підстав.

Спірним в даній справі є правомірність дій відповідачів щодо перерахунку пенсії позивача і не включення та не врахування в період з 01.04.2006р. по 16.04.2006 р. надбавки за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань у розмірі 100% грошового забезпечення.

Колегією суддів встановлено, що у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби" № 1592 від 31.12.1996 року при обрахуванні пенсії позивача повинна враховуватись надбавка у розмірі 100% з наступних підстав.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_3 у вересні 1998 року звільнився зі служби, з посади начальницького складу податкової міліції Державної податкової адміністрації у Донецькій області, в запас, і з цього часу отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІ від 09.04 1992р.

З 01 січня 2005 року, на виконання Закону України № 1769 від 15 червня 2004 року « Про внесення змін до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» ОСОБА_3 було враховано до грошового забезпечення для перерахунку пенсії, окрім раніше призначених складових, а саме, посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, 50% надбавки за особливі умови служби, відповідно до вищезазначеного Закону встановили надбавку за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань у розмірі 100% грошового забезпечення ( встановленої Указом Президента України № 288 від 22.03.2002р.), 70% надбавку за безперервну службу, та премію у розмірі 33,3%.

Таким чином, станом на 01.01.2006р. пенсія ОСОБА_3 становила у розмір 1841.50грн., яка складалась з виплат грошового забезпечення: посадовий оклад - 504грн., оклад за військове звання - 130грн., процентна надбавка за вислугу років (35%) - 221,90грн. та виплати надбавок до пенсії: за особливі умови служби 100% - 855,90грн., за безперервну службу (70%) - 1198,26 грн., премія (33,34%) - 211,12грн. Загальна сума 3121,18грн., основний розмір пенсії 59% грошового забезпечення, тому пенсія становить 1841, 50грн.

01.04.2006 р. ДПА України був здійснений перерахунок пенсії, яка стала складатись з виплат: посадовий оклад 1430грн., оклад за військове звання 130 грн., процентна надбавка за вислугу років (35%) - 546грн. та надбавки до пенсії: за безперервну службу (70%) - 1474,20 грн., премія (58,15%) - 831,55 грн., загальна сума - 4411,75грн., основний розмір пенсії 59% грошового забезпечення, тобто пенсія становить 2602, 93грн.

Таким чином, до 01.01.2007 р. пенсія позивачу нараховувалась та сплачувалась ОСОБА_4 податковою адміністрацією України, а в подальшому, оскільки згідно ст.99 Закону України «Про ОСОБА_4 бюджет України на 2007 рік» і постанови КМУ від 02.11.2006р. № 1522, функції по призначенню і виплаті пенсії були передані Пенсійному фонду України коли пенсійна справа позивача була передана до Пенсійного фонду України в Донецькій області, після передачі пенсійної справи до Пенсійного фонду України в Донецькій області, пенсія позивачу виплачувалась вказаним відповідачем, на підставі тих документів, які були передані ДПА України в Донецькій області, а саме на підставі довідок про грошове забезпечення.

Вищенаведені обставини знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи і не є спірними.

Стаття 63 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ч.3 вказаної статті, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Указом Президента України «Про посилення соціального захисту осіб начальницького складу податкової міліції органів податкової служби» № 288 від 22.03.2002р. було встановлено особам начальницького складу податкової міліції органів державної податкової служби надбавка за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань у розмірі 100% грошового забезпечення.

Згідно зі ст. 40 Закону України «Про ОСОБА_4 бюджет на 2006 рік» звільненим у 2006 роках офіцерському складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону № 2262-ХП від 09.04.1992 року та членам їх сімей до грошового забезпечення для обчислення пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою перед звільненням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі, що визначаються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005 року № 4 п. 8 вказано, що у відповідності до ст.63 Закону України № 2262 -Х11 та п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, котрі мають право на пенсію за цим законом проводиться в зв'язку із змінами розміру грошового забезпечення яке було змінено після їх звільнення із служби. При збільшенні розміру окладів грошового утримання перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховуються при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення.

Постановами Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади органі прокуратури, суддів та інших органів» та від 19.07.2006 року № 984 «Про деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» з 01.04.2006 було встановлено новий посадовий оклад за роботу на посаді, яку перед звільненням обіймав позивач. Таким чином, з 01 квітня 2006р. ОСОБА_3 була перерахована пенсія.

Між тим, при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_3А, 01 квітня 2006р. йому з грошового забезпечення, з якого перераховується пенсія, було виключено надбавку за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань у розмірі 100% грошового забезпечення.

Указ Президента України «Про посилення соціального захисту осіб начальницького складу податкової міліції органів податкової служби» № 288 від 22.03.2002р. на час перерахунку пенсії був дійсним.

Указ Президента України № 272/2006 від 30.03.2006р., яким скасовано положення Указу Президента України « Про посилення соціального захисту осіб начальницького складу податкової міліції органів податкової служби» № 288 від 22.03.2002р., набрав чинності в загальному порядку, тобто через 10 днів з моменту його опублікування у офіційному виданні, тобто тільки 17.04.2006р ( Урядовий кур'єр, 06.04.2006 № 65 ).

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже з урахуванням приписів чинного законодавства було незаконно не включено і не враховано, при перерахунку пенсії на 01.04.2006р., надбавку за особливі умови служби, професійний ризик, кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань у розмірі 100% грошового забезпечення.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, задовольняючи позовні вимоги позивача, тому що скасування надбавки за особливі умови роботи, кваліфікацію та інтенсивність праці у розмірі 100% грошового забезпечення, не може бути підставою для виключення вказаної надбавки з пенсійного забезпечення позивача, оскільки вказану надбавку він вже отримував станом на 01.01.2006 р., що підтверджено матеріалами справи і відповідачами не спростовано.

Таким чином, є вірним висновок, що виключаючи 01.04.2006 року надбавку у розмірі 100 % грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років) при перерахунку пенсії позивача, відповідач ДПА України діяв не на підставі закону та не у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому позовні вимоги в зазначеній частині є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів ч.2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», положення ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», і ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

На 01.04.2006р. згідно частини 2 ст. 10 та ст. 8 Закону України № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», пенсійне забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів податкової міліції здійснювалося ОСОБА_4 податковою адміністрацією України за рахунок коштів державного бюджету України.

Відповідно до ст. 99 Закону України від 19.12.2006 року № 489-У «Про державний бюджет України на 2007 рік», Постанови Кабінету Міністрів України від 02.1.2006р. № 1522, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону № 2262-ХП, пенсії з 01.01.2007 року призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду. Суд приймає посилання відповідача ГУ Пенсійного фонду України в Донецькій області на те, що він не є правонаступником, в тому числі Державної податкової адміністрації, але у межах спірних відносин не йдеться про передачу будь-яких боргів або інших зобов'язань Державної податкової адміністрації, даний спір заснований на виконанні владних управлінських функцій відповідача по відношенню до позивача.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновків, що відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, діяли у межах своєї компетенції, але не у відповідності до вимог законодавства, чинного на час виникнення правовідносин, тобто фактично право позивача було порушено відповідачами, що вплинуло на порушення законних прав та інтересів позивача і на не отримання ним недорахованих пенсійних виплат. Тому суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_3 до Державної податкової адміністрації України, Державної податкової адміністрації у Донецькій області, ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецької області про перерахунок пенсії, дійшов вірного висновку.

Доводи апелянтів не заслуговують уваги, оскільки вони спростовуються вищевказаними обставинами.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 183-2, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Державної податкової адміністрації в Донецькій області, Державної податкової адміністрації України, ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Київського районного суду м.Донецька від 18 лютого 2011 року залишити без задоволення.

Постанову Київського районного суду м. Донецька від 18 лютого 2011 року у справі за позовом ОСОБА_3 Аркадійвича до Державної податкової адміністрації в Донецькій області, ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Державної податкової адміністрації України про перерахунок пенсії, залишити без змін.

Ухвала апеляційної інстанції за наслідками перегляду у письмовому провадженні постанови суду, прийнятої у скороченому провадженні, набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і подальшому оскарженню не підлягає.

Колегія суддів: О.В. ОСОБА_5ОСОБА_6Юрко