01.03.07р.
Справа № А27/12(17/184(38/280))-07
За позовом Відкритого акціонерного товариства “Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат», м. Орджонікідзе
до Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції
Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області
про стягнення бюджетної заборгованості та процентів
Суддя Татарчук В.О.
Секретар Сергієнко П.М.
Представники:
від позивача -Зайцев М.В. дов. від 04.12.2006р. №25-1286, Воронін М.І. дов. від 02.12.2006р. №25-1414
від відповідача 1 -Кізік А.М. дов. від 03.01.2007р. №2/10-023
від відповідача 2 -Стефлюк Ю.В. дов. від 09.01.2007р. №12-05/08
Суть спору:
Відкрите акціонерне товариство “Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» (далі ВАТ “Орджонікідзевський ГЗК») звернулося з позовом до Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції (далі Орджонікідзевська ОДПІ) та відділення Державного казначейства України в м. Орджонікідзе про стягнення (з урахуванням уточнень) з державного бюджету суми бюджетної заборгованості по податку на додану вартість (далі ПДВ) за лютий 2004р. в сумі 65718,54грн. та проценти, нараховані на вказану заборгованість в розмірі 48353,34грн.
В ході судового розгляду позивач зменшив позовні вимоги, вказавши на необхідність стягнення з державного бюджету лише суми процентів, нарахованих на бюджетну заборгованість по ПДВ за лютий 2004р. за період з 01.05.2004р. по 09.11.2004р. в розмірі 52167,04грн.
28.02.2007р. позивачем подано заяву про зміну предмету позову з вказівкою бюджетних реквізитів з яких слід здійснювати стягнення коштів.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на порушення відповідачами чинного законодавства щодо своєчасного відшкодування ПДВ. Зокрема, ВАТ “Орджонікідзевський ГЗК» була надана до Орджонікідзевської ОДПІ податкова декларація по ПДВ за лютий 2004р. з вказівкою суми бюджетної заборгованості в розмірі 1196156грн., яку слід було перерахувати на рахунок позивача. Однак, вказану суму відшкодовано несвоєчасно, що спричинило нарахування процентів в розмірі 52167,04грн.
Відповідач-1 проти задоволення позову заперечує, вказуючи на те, що пунктом 6.3 Порядку відшкодування ПДВ (далі Порядок) закріплено обов'язок податкових органів нараховувати проценти в особовому рахунку платника у разі несвоєчасного відшкодування надмірно сплаченого податку. Ні Закон України «Про податок на додану вартість»ні Порядок не передбачають можливість самостійного нарахування платником податків відсотків за несвоєчасне повернення зайво сплаченого податку до бюджету.
Також, відповідач вказує на необхідність надання позивачем доказів фактичного надходження до бюджету суми податку, заявленої до відшкодування.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 08.02.2007р. замінено відповідача-2 відділення Державного казначейства України в м. Орджонікідзе на процесуального правонаступника - Головне управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області.
Відповідач-2 в своєму відзиві на позов вказує на те, що відшкодування бюджетної заборгованості з державного бюджету згідно ст.50 Бюджетного кодексу України та п.4 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України №209/72 від 02.07.1997р. (в редакції від 21.05.2001р.) здійснюється на підставі висновку ДПІ або за рішенням суду.
Документи, відповідно до яких повинно здійснюватись відшкодування з бюджету процентів, нарахованих на бюджетну заборгованість з ПДВ на користь позивача до Головного управління не надходили, у зв'язку з чим, останнє було позбавлено можливості щодо проведення зазначеного відшкодування.
В судовому засіданні 01.03.2007р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
встановив:
19.03.2004р. позивачем було надано до Орджонікідзевської ОДПІ податкову декларацію по податку на додану вартість за лютий 2004р., згідно з якою сума, що підлягала відшкодуванню становила 1196156грн. При цьому таке відшкодування повинно було здійснюватись шляхом перерахування заборгованості на рахунок підприємства в установі банку.
Наявність вказаної заборгованості підтверджується довідкою від 30.04.2004р. №78/230/45/00190928 «Про результати документальної перевірки з питань правильності заявлених сум ПДВ до відшкодування з бюджету ВАТ «Орджонікідзевський ГЗК»за період з 01.02.2004р. по 29.02.2004р.».
Станом на 26.11.2004р. відшкодування суми бюджетної заборгованості за лютий 2004р. було здійснено повністю шляхом взаємозаліку штрафних санкцій з ПДВ за рахунок знижувального коефіцієнту у розмірі 65718,54грн.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2004р. по справі №38/280 позов задоволено, стягнуто з державного бюджету суми бюджетної заборгованості по податку на додану вартість за лютий 2004р. в сумі 65718,54грн. та проценти, нараховані на вказану заборгованість в розмірі 48353,34грн.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 22.02.2005р. вказане рішення залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 15.06.2005р. наведені рішення і постанова судів першої і апеляційної інстанцій скасовані з направленням справи на новий розгляд.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 27.09.2005р. по справі №17/184(38/280) в задоволенні позову щодо стягнення з державного бюджету суми процентів, нарахованих на бюджетну заборгованість по ПДВ за лютий 2004р. в розмірі 52167,04грн. відмовлено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.12.2005р. вказане рішення залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18.10.2005р. наведені рішення і постанова судів першої і апеляційної інстанцій скасовані з направленням справи на новий розгляд.
Підставою для скасування були наступні обставини.
Так, згідно з приписами п.п. 7.7.3 п.7.7 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість» підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період. За бажанням платника податку сума бюджетного відшкодування може бути повністю або частково зарахована в рахунок платежів з цього податку. Таке рішення платника податку відображається в податковій декларації. Суми, не відшкодовані платнику податку протягом визначеного у цьому пункті строку, вважаються бюджетною заборгованістю. На суму бюджетної заборгованості нараховуються проценти на рівні 120 відсотків від облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент її виникнення, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Платник податку має право у будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів бюджету та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у несвоєчасному відшкодуванні надмірно сплачених податків.
Крім того, судами попередніх інстанцій всупереч вимогам ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України не була надана належна правова оцінка доказам по справі, зокрема даним довідки №78/230/45/00190928 від 30.04.2004р. Орджонікідзевської ОДПІ про результати документальної перевірки з питань правильності заявлених сум ПДВ до відшкодування з бюджету.
Судами першої та апеляційної інстанції також, порушено норми процесуального права, оскільки дана справа після 01.09.2005р. розглядалась ними відповідно до Господарського процесуального кодексу України, хоча з 01.09.2005р. розгляд справ, які віднесені до адміністративної юрисдикції, повинен відбуватись в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги з таких підстав.
Згідно з пп. 7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість» суми податку, що підлягають сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-яким продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду.
Відповідно до пп.7.7.2 п.7.2 ст.7 вказаного Закону у строки, передбачені законом для відповідного податкового періоду, платник податку подає органу державної податкової служби за місцем свого знаходження податкову декларацію незалежно від того, чи виникло у цьому періоді податкове зобов'язання, чи ні.
Підпунктом 7.7.3 п.7.7 ст.7 Закону визначено, що у разі коли за результатами звітного періоду сума, визначена згідно з підпунктом 7.7.1 цієї статті, має від'ємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом місяця, наступного після подачі декларації. Підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період. За бажанням платника податку сума бюджетного відшкодування може бути повністю або частково зарахована в рахунок платежів з цього податку. Таке рішення платника податку відображається в податковій декларації.
Відшкодування здійснюється шляхом перерахування відповідних грошових сум з бюджетного рахунку на рахунок платника податку в установі банку, що його обслуговує, або шляхом видачі казначейського чека, який приймається до негайної оплати (погашення) будь-якими банківськими установами.
Суми, не відшкодовані платнику податку протягом визначеного у цьому пункті строку, вважаються бюджетною заборгованістю. На суму бюджетної заборгованості нараховуються проценти на рівні 120 відсотків від облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент її виникнення, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Платник податку має право у будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів бюджету та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у несвоєчасному відшкодуванні надмірно сплачених податків.
Матеріали справи свідчать, що ВАТ “Орджонікідзевський ГЗК» виконані всі необхідні дії, які потрібні для відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок. Однак, сума була відшкодована несвоєчасно, що спричинило нарахування процентів.
Позивачем надано обґрунтований розрахунок суми процентів, нарахованих на бюджетну заборгованість в розмірі 52167,04грн. за період з 01.05.2004р. по 09.11.2004р.
На виконання вимог ухвали Вищого адміністративного суду України від 17.08.2005р. суд зазначає наступне. Зазначені в ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість» норми чітко визначають порядок нарахування процентів, а також право платника податків на стягнення коштів бюджету.
Суд не приймає посилання Орджонікідзевської ОДПІ щодо відсутності доказів надходження сум ПДВ до бюджету.
Частиною 2 статті 71 КАС України відповідний обов'язок доказування покладений саме на суб'єкта владних повноважень. Відповідачем-1 не надані будь-які докази щодо ненадходження сплачених позивачем сум ПДВ до бюджету. В той же час, сума бюджетної заборгованості підтверджувалася декларацією підприємства з ПДВ за лютий 2004р. та довідкою від 30.04.2004р. №78/230/45/00190928 «Про результати документальної перевірки з питань правильності заявлених сум ПДВ до відшкодування з бюджету ВАТ «Орджонікідзевський ГЗК»за період з 01.02.2004р. по 29.02.2004р.». Зазначена заборгованість є відшкодованою.
Більше того, встановлення обставин, пов'язаних з надходженням коштів до бюджету виходить за межі предмету доказування у справі про відшкодування відсотків.
Керуючись Законом України “Про податок на додану вартість», ст.ст. 94, 162, 163 КАС України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з державного бюджету (р/р 31114030700031, банк ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24230963) на користь відкритого акціонерного товариства “Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» (м. Орджонікідзе, вул.Калініна,11, р/р 26001103000051 КБ “Приватбанк», м. Дніпропетровськ, МФО 305299, код ЄДРПОУ 00190928) проценти, нараховані на бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за лютий 2004р. в розмірі 52167,04грн.
Стягнути з державного бюджету на користь відкритого акціонерного товариства “Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» (м. Орджонікідзе, вул.Калініна,11, р/р 26001103000051 КБ “Приватбанк», м. Дніпропетровськ, МФО 305299, код ЄДРПОУ 00190928) 1700грн. витрат по сплаті держмита.
Постанова набирає законної сили згідно ст.254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені ст.186 КАС України.
Суддя В.О.Татарчук
Дата підписання рішення, оформленого у відповідності до ст.84 ГПК України -06.03.2007р.