Справа № 2-а-114/11
Головуючий у 1-й інстанції: Піскунов В.М.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
іменем України
"29" листопада 2011 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Пасічник С.С.
суддів: Зарудяної Л.О.
ОСОБА_2,
при секретарі Бєляєвій Т.В. ,
за участю позивача: ОСОБА_3,
від відповідача: не з"явився,
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Костопільського районного суду Рівненської області від "04" березня 2011 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії
Постановою Костопільського районного суду Рівненської області від 04.03.2011 року позов задоволено частково: визнано протиправними дії ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області (далі - УПФ) щодо ненарахування та невиплати позивачу пенсії та щомісячної додаткової пенсії відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов'язано УПФ провести перерахунок та виплату позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду другої групи, пенсії та додаткової пенсії, передбачених ст.ст.50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у розмірі відповідно 8 мінімальних пенсій за віком та 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, визначеного у розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, за період з 09.12.2010р. по 27.01.2011р.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Згідно ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Позивач звернувся до суду із позовом 27.01.2011р., як особа, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що є інвалідом 2 групи, інвалідність якого пов'язана з аварією на ЧАЕС. Він отримує пенсію та додаткову пенсію, передбачені ст.ст.50,54 Закону №796-ХІІ, але у розмірах, встановлених постановою КМУ.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом №796-XII “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Згідно вимог статті 54 Закону України від 28.02.1991р. №796-12 “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в редакції, чинній на час спірних відносин, обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. В усіх випадках розмір пенсії для інвалідів по 2 групі інвалідності, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до статті 50 вказаного Закону (в чинній редакції) додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам 2-ї групи, віднесеним до категорії 1, виплачується у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Водночас суми, з яких здійснювався розрахунок виплат позивачу, передбачених Законом №796-XII, визначалися згідно постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008р. "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Зазначеною постановою, всупереч вимогам Закону № 796-ХІІ, який встановлює розмір доплати як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати або пенсії, визначеної Законом на час здійснення виплати, установлено конкретний розмір доплати в твердій грошовій сумі та у розмірі до прожиткового мінімуму.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру пенсії та додаткової пенсії застосуванню підлягають саме ст.ст.50,54 Закону №796-ХІІ, а не постанова КМУ за №530 від 28.05.2008р., яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Проте, при вирішенні спору, суд першої інстанції безпідставно зазначив кінцеву дату перерахунку пенсії, поскільки пенсія не є одноразовою соціальною виплатою і має характер постійної, щомісячної виплати, пов'язаної із віком, характером роботи, станом здоров'я. Тому, пенсія не може бути обмежена будь-яким кінцевим терміном або строком.
За наведеного, постанову суду першої інстанції в цій частині необхідно змінити, виключивши з рішення вказівку про кінцеву дату періоду - "по 27.01.2011 року", а в решті постанова підлягає залишенню без змін.
Одночасно, судова колегія вважає за необхідне вказати, що судом першої інстанції не було розглянуто по суті та прийнято рішення щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", що підлягає виправленню судом першої інстанції шляхом винесення додаткової постанови у встановленому законом порядку.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Постанову Костопільського районного суду Рівненської області від "04" березня 2011 р. в частині визначення ОСОБА_3 періоду для перерахунку та виплати пенсії з 09.12.2010 року по 27.01.2011 року змінити, виключивши кінцеву дату періоду: "по 27.01.2011 року".
В решті постанову залишити без зміни.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.С. Пасічник
судді: ОСОБА_5 ОСОБА_2
Роздруковано та надіслано (прост.):
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_3 с.Постійне,Костопільський район, Рівненська область,35050
3- відповідачу ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області вул.Грушевського,34а,м.Костопіль,Рівненська область,35000