Постанова від 18.07.2011 по справі 2-а-8613/11

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 2-а-8613/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2011 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Смиковська Л. О.

з секретарем Деменчук О. Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцької центральної районної лікарні та управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації про нарахування та виплату коштів, передбачених ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить зобов'язати відповідача - Овруцьку центральну районну лікарню провести перерахунок доплати до заробітної плати згідно ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.09.2010 року по 28.02.2011 року в розмірі двох мінімальних заробітних плат, визначених ОСОБА_2 України «Про державний бюджет України на 2010 рік» та ОСОБА_2 України «Про державний бюджет України на 2011 рік», щомісяця та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, як розпорядника коштів, згідно поданих розрахункових документів провести фінансування видатків відповідно до ст. 39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на рахунок Овруцької РДА для послідуючої виплати доплати, як громадянину, який працює на території зони гарантованого добровільного відселення, зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА виконати негайно постанову, прийняту у скороченому провадженні та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання вказаною постановою законної сили, мотивуючи тим, що вона працює в Овруцькій центральній районній лікарні, проживає в м. Овруч Житомирської області, являється потерпілою від аварії на ЧАЕС 3-ї категорії. За період роботи їй виплачувались компенсація та доплати, що встановлені в ОСОБА_2, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення її прав.

Ухвалою судді Овруцького районного суду від 07 червня 2011 року позов в частині вимог за ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.09.2010 року по 30.09.2010 року залишено без розгляду, а тому суд розглядає позовну заяву позивача за виключенням зазначених вимог.

Позивач в заяві просить справу розглянути без її участі.

Представник відповідача - Овруцької центральної районної лікарні в судове засідання на з'явився, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час судового розгляду справи про причини неявки суд не повідомляв, про розгляд справи у відсутності свого представника не клопотав, письмових пояснень або заперечень проти адміністративного позову не подав.

Представник відповідача УПСЗН Овруцької РДА в судове засідання на з'явився, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час судового розгляду справи про причини неявки суд не повідомляв, про розгляд справи у відсутності свого представника не клопотав, письмових пояснень або заперечень проти адміністративного позову не подав.

Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду справи, без поважних причин або неповідомлення ним про причини неприбуття, розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

ОСОБА_1 працює в Овруцькій центральній районній лікарні, є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3, постійно проживає в м. Овруч, що підтверджується копіями посвідчення громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофи, серії Б № 385589 та паспорта громадянина України серії ВМ № 219131.

Відповідно до ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” позивач має право на відповідні доплати, які отримувала згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.1996 року в конкретних розмірах, а зокрема ст.39 - в сумі 10,5 грн., що підтверджується довідкою № 197 від 23.03.2011 року (а.с.3).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на час виникнення правовідносин були передбачені слідуючи виплати :

-ст.39 ОСОБА_2 - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.

Зазначеною вище постановою № 836 усупереч ОСОБА_2 № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається ОСОБА_2, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема :

- для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.).

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. ОСОБА_2 (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_2, якими є постанови КМ №987 від 20.06.2000 року та №936 від 20.09.2005 року, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим ОСОБА_2, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає ОСОБА_2.

Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_2, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, м. Овруч відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні встановлюється законодавством.

Статтею 62 Даного ОСОБА_2 визначено, що роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_2 провадиться у порядку, визначеному КМУ, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Згідно п.п.5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 20.09.2005 р. №936соціальні виплати за ст.39 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці. Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів. Тому Овруцька центральна районна лікарня є відповідачем за виплатами, передбаченими ст.39 ОСОБА_2.

На підставі викладеного, розмір нарахованої відповідачем доплати за ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” за період з 01.10.2010 по 28.02.2011 року не відповідають розмірам , визначеним в даному ОСОБА_2, а тому вимоги про їх донарахування та виплату в розмірах, визначених ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.6 КАС України до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси.

Думка позивача, щодо зобов'язання УПСЗН Овруцької РДА, як розпорядника коштів, згідно поданих розрахункових документів провести фінансування видатків відповідно до ст. 39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на рахунок Овруцької РДА для послідуючої виплати доплати, як громадянину, який працює на території зони гарантованого добровільного відселення є лише припущенням, а встановити наперед чи будуть порушені права особи неможливо у зв'язку із можливою зміною законодавства (внесенням змін в норми ОСОБА_2 України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зупиненням дії вказаної норми, виключенням норм та інше), вчиненням дій відповідачем відповідно до ОСОБА_2. Тобто, задоволення позову в цій частині фактично передбачає можливість порушення цих прав на майбутнє, що порушує завдання адміністративного судочинства, а тому вимоги позивача у вказаній частині задоволенню не підлягають.

Від сплати судового збору сторони звільнені згідно законодавства.

На підставі ст.19 Конституції України, ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162,267 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Овруцьку центральну районну лікарню провести донарахування ОСОБА_1 доплати до заробітної плати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01.10.2010 року по 28.02.2011 року у відповідності до ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розрахунку двох мінімальних заробітних плат, визначених ОСОБА_2 України „Про державний бюджет на 2010 рік” та ОСОБА_2 України «Про державний бюджет на 2011 рік» щомісячно, пропорційно відпрацьованому часу та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації.

В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації та Овруцьку центральну районну лікарню виконати постанову негайно та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: ОСОБА_3