Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 2-а-8397/11
17 червня 2011 року
Суддя Овруцького районного суду Смиковська Л. О. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної державної адміністрації та до управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 районної державної адміністрації про зобов'язання здійснити перерахунок відповідно до ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , -
Позивач звернулася до суду і просить зобов'язати УПСЗН ОСОБА_2 РДА провести донарахування та виплату їй щомісячного грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства згідно ст.37 ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон), за період з 1.10.10 по 31.03.11 року, в розмірі 40% від мінімальної заробітної плати, зобов'язати ОСОБА_2 РДА провести донарахування доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення згідно ст.39 ОСОБА_3 за період з 01.10.10 по 31.03.11 в розмірі двох мінімальних заробітних плат, та подати розрахункові документи до УПСЗН ОСОБА_2 РДА, мотивуючи тим, що вона працює в та проживає в м. Овручі. За період роботи їй у виплачувались компенсація та доплати, що встановлені в ОСОБА_3, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення її прав.
Представник відповідача ОСОБА_2 РДА заперечень встановлений строк не надав.
Представник відповідача УПСЗН ОСОБА_2 РДА заперечень встановлений строк не надав.
Суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Згідно довідки позивач працює в ОСОБА_2 РДА та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, є потерпілою 3 категорії, що вбачається з копії паспорту ЕР 371377, посвідчення Б № 444513 С.
Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, м. Овруч, Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачені слідуючи виплати :
- ст.37 ОСОБА_3 - громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 % від мінімальної заробітної плати ;
- ст.39 ОСОБА_3 - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.
Постановою КМ України № 836 від 26.07.96 усупереч ОСОБА_3 № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається ОСОБА_3, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :
- для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 210 тис. крб. (2,1 грн. за гр. реф.) ;
- для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис. крб. (10,5 грн. за гр. реф.).
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 1 квітня 2010 року - 884 грн., з 1 липня 2010 року - 888 грн., з 1 жовтня 2010 року - 907 грн..
ОСОБА_3 визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. ОСОБА_3 (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_3, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00, №936 від 20.09.05, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим ОСОБА_3, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає ОСОБА_3.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_3, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.
Пунктом 7 статті 3 КАС України визначено, що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 62 даного ОСОБА_3 визначено, що роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_3 провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, розпорядниками коштів за ст.37 ОСОБА_3 є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян, а тому останні проводять нарахування і виплату даних коштів.
Згідно п.п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05 (далі - Порядок), нарахування та виплата коштів за ст.39 ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.
Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому виходячи з викладеного, ОСОБА_2 районна державна адміністрації є належним відповідачем по виплатах, що стосуються нарахування коштів за ст.39 ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Відповідно до ст.6 КАС України до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси.
На підставі викладеного, розмір нарахованої відповідачами доплати за ст.39 ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та компенсації за ст. 37 ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.10.2010 по 31.03.2011 року та за ст. 37 ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.10.2010 по 31.03.2011 року, не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про їх нарахування в розмірах, визначених ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” підлягають задоволенню.
Від сплати судового збору сторони звільнені згідно законодавства.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 1832, 267 КАС України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати ОСОБА_2 районну державну адміністрацію провести донарахування ОСОБА_1 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 1 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року в розмірі, визначеному ст.39 ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим ОСОБА_3 України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", щомісячно, пропорційно відпрацьованого часу, і подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 районної державної адміністрації.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, за період з 1 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року в розмірі, визначеному ст. 37 ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що дорівнює 40 % від мінімальної заробітної плати, встановленим ОСОБА_3 України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та ОСОБА_3 України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 районної державної адміністрації та ОСОБА_2 районну державну адміністрацію виконати постанову негайно та подати звіт про виконання рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_4