20.08.2015 Справа № 12/133-09
Господарський суд Сумської області у складі судді Соп'яненко О.Ю., при секретарі судового засідання Олтушевській І.О., розглянувши заяву кредитора - Державної податкової інспекції у м.Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області № 58569/18-19-25.02-15 від 06.11.2014 року до боржника - Відкритого акціонерного товариства “Сумський м'ясокомбінат” про визнання кредиторських вимог у розмірі 2 403 859 грн. 46 коп.,
Представники сторін:
Кредитори: ДПІ в м.Сумах - ОСОБА_1;
Ухвалою господарського суду Сумської області від 14.09.2009р. порушено провадження у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства “Сумський м'ясокомбінат” , введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Постановою господарського суду Сумської області від 15.04.2010 р. боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру. Ухвалою господарського суду Сумської області від 20.06.2013 р. ліквідатором ВАТ “Сумський м'ясокомбінат” призначено арбітражного керуючого ОСОБА_2
Відповідно до ст.23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» 10.11.2014 р. до суду звернувся кредитор - Державна податкова інспекція у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області до боржника - ВАТ “Сумський м'ясокомбінат” із заявою № 58569/18-19-25.02-15 від 06.11.2014 року про визнання кредиторських вимог у розмірі 2 403 859 грн. 46 коп.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 23.02.2015 р., залишеною без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 06.04.2015 р., в задоволенні заяви Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області відмовлено.
Постановою Вищого господарського суду України від 18.06.2015 р. ухвала господарського суду Сумської області від 23.02.2015 р. та постанова Харківського апеляційного господарського суду від 06.04.2015 р. скасовані в частині вимог у сумі 2 283 210 грн. 10 коп. - орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Справа № 12/133-09 у відповідній частині передана на новий розгляд до господарського суду Сумської області.
Відповідно до Розпорядження щодо призначення автоматичного розподілу судової справи від 02.07.2015 р. справа № 12/133-09 в частині розгляду заяви кредитора ДПІ в м. Суми передана на розгляд судді Соп'яненко О.Ю.
Зазначена заява була призначена до розгляду в судове засідання.
В судовому засіданні представник кредитора підтримала подану заяву про визнання кредиторських вимог з урахуванням викладеного в постанові Вищого господарського суду України.
Ліквідатор в судове засідання не прибув, проте надав відзив на заяву № 02-03/77від 17.07.2015 року, в якому просить розглядати вимоги ДПІ в м.Сумах без участі ліквідатора за наявними матеріалами у справі.
Як вбачається з матеріалів заяви, заявник просить суд включити до реєстру вимог кредиторів поточні вимоги в сумі 2 403 859 грн. 46 коп., які складаються з 1 411 053,88 грн. податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки з юридичних осіб, що збільшилась за період з 01.09.2014 р. по 05.11.2014 р., 672 156,22 грн. штрафних (фінансових) санкцій, 320 649,36 пені.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги, кредитор ДПІ в м. Суми посилається на складений за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки ВАТ «Сумський м'ясокомбінат» з питання дотримання вимог податкового законодавства за період червень-грудень 2011 р. та січень-вересень 2012 р. Акт перевірки № 3543/152/05496017 від 18.11.2012 р. та податкове повідомлення-рішення № 0008201502/65407 від 18.12.2012 р., яким ВАТ «Сумський м'ясокомбінат» збільшено грошове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності . Період, за який здійснено донарахування, є червень-грудень 2011 р. та січень-вересень 2012 р.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, яка підлягає застосуванню до спірних правовідносин) мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань щодо сплати податків і зборів, застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Закон про банкрутство визначає, що конкурсні кредитори - це кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ч. 4 ст.12 Закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство.
Таким чином з моменту введення мораторію боржник не може виконувати як грошові зобов'язання та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що виникли до введення мораторію, так і заходи, спрямовані на забезпечення їх виконання.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, зокрема, забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших видів загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Тобто, встановлена загальна заборона на нарахування штрафу і пені упродовж часу дії мораторію на задоволення вимог кредиторів. Зміст цієї заборони не пов'язаний із визначенням поняття мораторію і не обмежений ним. Заборона чинна протягом дії мораторію, тому неустойка за невиконання грошових зобов'язань не нараховується в силу прямої заборони закону, безвідносно до часу їх виникнення.
Виходячи із змісту Закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» боржник повинен виконувати зобов'язання, що виникли після введення мораторію, але пеня та штраф за їх невиконання або неналежне виконання не нараховуються, за винятком випадків, які можуть бути встановлені спеціальними нормами законодавства.
Зазначеної позиції дотримується Верховний Суд України у постановах від 18.12.2012 р. у справі № 5/34-09, від 12.03.2013 р. у справі № 29/5005/16170/2011, від 01.10.2013 р. у справі № 28/5005/3240/2012.
З урахуванням викладеного, постановою Вищого господарського суду України від 18.06.2015 р. у даній справі ухвала господарського суду Сумської області від 23.02.2015 р. та постанова Харківського апеляційного господарського суду від 06.04.2015 р. залишені без змін в частині відмови ДПІ в м. Суми у визнанні кредиторських вимог в сумі 672 156 грн. 22 коп. штрафних (фінансових санкцій).
З наведених вище підстав не підлягає також задоволенню заява кредитора - ДПІ в м. Суми в частині вимог щодо нарахованої пені в сумі 320 649 грн. 36 коп.
Вимоги кредитора у сумі 1 411 053 грн. 88 коп. орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності підлягають визнанню з наступних підстав.
Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Земельного кодексу України суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Згідно зі ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону (ст. 206 ЗК України).
У відповідності зі ст. ст. 21, 22 Закону «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди ( крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Орендна плата справляється у грошовій формі. Розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.
Приписами Податкового кодексу України не передбачено самостійного корегування податковим органом сум, задекларованих платником податків, а земельне законодавство не пов'язує визнання особи банкрутом з припиненням зобов'язань зі сплати орендної плати за землю, відтак, відповідну орендну плату за землю слід вважати витратами, пов'язаними з ліквідаційною процедурою.
Таким чином, обмеження, передбачені ст. 23 Закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», не стосуються вимог ДПІ в м. Суми щодо орендної плати за землю державної і комунальної власності.
Відповідно до п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону про банкрутство у першу чергу задовольняються витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді та роботою ліквідаційної комісії, у тому числі витрати арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), пов'язані з утриманням і збереженням майнових активів банкрута.
Керуючись ст.ст. 12, 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст. 86 Господарського процесуального Кодексу України , суд, -
1. Заяву кредитора Державної податкової інспекції у м.Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області № 58569/18-19-25.02-15 від 06.11.2014 року до боржника - Відкритого акціонерного товариства “Сумський м'ясокомбінат” про визнання кредитором у справі - задовольнити частково.
2. Визнати вимоги Державної податкової інспекції у м.Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області в сумі 1 411 053 грн. 88 коп. орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
3. Включити вимоги Державної податкової інспекції у м.Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області в сумі 1 411 053 грн. 88 коп. до реєстру вимог кредиторів до першої черги.
4. Копію ухвали направити кредитору, ліквідатору.
Суддя О.Ю.Соп'яненко