Справа №: 2-а-601/2010
Іменем України
13 грудня 2010 року
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
в складі: головуючої судді Пташинського І.А.
при секретарі Терлецькій І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Самборі цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області про:
●визнання дій незаконними;
●зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити підвищення до пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної доплати до пенсії дітям війни. 06 грудня 2010 року позивач уточнив позовну заяву в якій просить визнати незаконними дії відповідача по ненарахуванню та невиплаті йому підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»; зобов'язати здійснити перерахунок та виплатити щомісячне підвищення до пенсії як дитині війни за періоди з 09.07.2007 р. по 31.07.2007р., з 22.05.2008 р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009р. по 31.12.2009 р. та з 01.01.2010 р. по момент розгляду справи в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, із врахуванням проведених виплат.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що він відповідно до статті 1 Закону України №2195-ІV від 18 листопада 2004 року "Про соціальний захист дітей війни" є дитиною війни. Згідно зі статтею 6 цього ж Закону з 1 січня 2006 року йому повинна виплачуватись щомісячна соціальна грошова допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, однак така допомога протягом 2007-2010 років виплачувалась не в повній мірі.
В судове засідання позивач не з'явився, однак надіслав заяву, в якій просить розглядати справу в його відсутності, позовні вимоги підтримує, а тому суд розглядає справу без позивача.
Представник відповідача управління пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області, проти позову заперечила, а також подала письмове заперечення проти позову, мотивуючи тим, що в ньому йде мова про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, а не підвищення до пенсії; фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом України „Про соціальний захист дітей війни” здійснюється тільки за рахунок коштів Державного бюджету України. Крім того, відсутній механізм вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30% якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. На тому, що позивач пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом не настоює. Просила відмовити у задоволенні позову.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення представника відповідача управління пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав:
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народився 15 серпня 1943 року, тому є дитиною війни в розумінні ст.1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", що також підтверджується відміткою в його пенсійному посвідченні.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» позивач має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком (в редакції Закону від 18.11.2004 р. № 2195-1V, набрав чинності з 01.01.2006 р.).
П.12 ст.71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» було зупинено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 2007 рік.
При цьому ст.111 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» збільшення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 12 статті 71, яким зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ст.111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
П.п.2 п.41 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», згідно яких, дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, тобто 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, відповідно з довідкою виданою Управлінням Пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області, з 01.01.2008 р. по 21.05.2008 р. позивач отримував підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнано таким, що не відповідає Конституції України п.41 розділу П Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007р., яким внесено зміни до ст. 5, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» щодо виплати дітям війни надбавки, встановленої для учасників війни, тобто 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року за №530 „Деякі питання соціального захисту громадян” встановлено, що дітям війни до пенсії підвищення проводиться у таких розмірах: з 22.05.2008 р. - 48,10 грн.; з 01.07.2008 р. - 48,20 грн.; з 01.10.2008 р. - 49,80 грн.
Таким чином, відповідно з довідкою, виданою Управлінням Пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області, з 22.05.2008 р. по 31.10.2010 р. позивач отримував підвищення у відповідності з п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року за №530.
Згідно припису ч.1 ст.8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», державні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Законом України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що розмір підвищення пенсій має обраховуватися у відсотковому відношенні до мінімального розміру пенсії за віком.
Зі статті 6 Закону України «Про соціальний і правовий захист дітей війни» вбачається, що під час визначення розміру підвищення пенсії за основу її нарахування береться розмір мінімальної пенсії за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Іншого нормативно - правового акту, який би визначав цей розмір, немає.
З огляду на викладене, суд вважає, що положення частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, розповсюджується також і на ці спірні правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на підвищення пенсії виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч.4 ст.8 ЦПК України, у разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком позивачеві в період з 22.05.2008 р. по 13.12.2010 р., застосуванню підлягає ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не постанова Кабінету Міністрів України “Деякі питання соціального захисту громадян” від 28.05.2008 р. за №530, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Крім того, Кабінет Міністрів України, встановлюючи розміри підвищення пенсії дітям війни, не мав права допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених Законом.
Так при розгляді справи «Кечко проти України» (заява №63134/00), суд не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання ОСОБА_1 є Управління Пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області.
Враховуючи встановлені обставини, суд приходить до переконання, що Управління Пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області, всупереч Рішень Конституційного Суду України, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивачу підвищення до пенсії в періоди з 09.07.2007 року по 31.07.2007 року та з 22.05.2008 року по 13.12.2010 року включно, не нараховувалося та не виплачувалося в повному розмірі, тому позовні вимоги в цій частині слід задовольнити, зобов'язавши Управління Пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області здійснити перерахунок та виплатити позивачу за вказані періоди підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням проведених виплат.
У той же час, дії відповідача по не нарахуванню та не виплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 (тридцяти) відсотків мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за період з 09.07.2007 року по 31.07.2007 року та з 22.05.2008 року по 13.12.2010 року включно не ґрунтуються на законі, тому їх слід визнати незаконними, а позов в цій частині задовольнити.
На переконання суду, відповідно до ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», термін позовної давності на дані правовідносини не поширюється.
Керуючись ст. ст. 8,9,94,99,100,102,158,159,161,162,163 КАС України, ст. 28,46 Закону України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування", ст.ст. 1, 3, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ч.1 ст.17 Закону України „Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини”, ст.ст. 8, 22, 152 Конституції України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області по не нарахуванню та не виплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 (тридцяти) відсотків мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за період з 09.07.2007 року по 31.07.2007 року, 22.05.2008 року по 13.12.2010 року включно незаконними.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 (тридцяти) відсотків мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за періоди з 09.07.2007 року по 31.07.2007 року та з 22.05.2008 року по 13.12.2010 року включно, з урахуванням проведених виплат.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Самбірський міськрайонний суд Львівської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя