19 серпня 2015 р.м.ОдесаСправа № 666/3196/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Решетов В.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
Судді доповідача - Потапчука В.О.
суддів - Жука С.І.
- Семенюка Г.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Дніпровського районного суду м. Херсона від 07 липня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції із вищезазначеним позовом, посилаючись на те, що з 26.06.2014 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області йому призначена пенсія, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у розмірі 70 % грошового забезпечення. Вважає, що при призначенні пенсії відповідачем протиправно не визнано за ним право на отримання пенсії у розмірі 95 % з наступних видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 2140,00 грн., оклад за спеціальне звання 140,00 грн., надбавка за вислугу років 40% - 912,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 3192,00 грн., надбавка ОРД - 1070,00 грн., надбавка за вчений ступінь 107,00 грн., премія 5740,00 грн. З 26.06.2014 року .
Постановою Дніпровського районного суду м. Херсона від 07 липня 2015 року адміністративний позов задоволено частково: визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області по обчисленню призначеної ОСОБА_2 пенсії противоправними.
Визнати за ОСОБА_2 право на отримання пенсії у розмірі 95 % з грошового забезпечення в розмірі 13301,00 грн., яке складається з наступних видів, а саме: посадовий оклад - 2140,00 грн., оклад за спеціальне звання 140,00 грн., надбавка за вислугу років 40% - 912,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 3192,00 грн., надбавка ОРД - 1070,00 грн., надбавка за вчений ступінь107,00 грн., премія 5740,00 грн.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_2 з 11.12.2014 року перерахунок раніше призначеної
пенсії з грошового забезпечення в розмірі 13301,00 грн., яке складається з наступних складових: посадовий оклад - 2140,00 грн., оклад за спеціальне звання 140,00 грн., надбавка за вислугу років 40% - 912,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 3192,00 грн., надбавка ОРД - 1070,00 грн., надбавка за вчений ступінь 107,00 грн., премія 5740,00 грн. з врахуванням законодавче визначених обмежень максимального розміру пенсії.
В іншої частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.
Оскільки від усіх осіб, які беруть участь у справі, відсутні клопотання про розгляд справи за їх участю, то колегія суддів приходить до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, доводи апеляційної скарги, колегія приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Так, судом першої інстанції встановлено, що позивач проходив службу в УМВС України в Херсонській області, та Наказом МВС України № 1160 о/с від 25.06.2014 позивача було звільнено з ОВС України.
З 26.06.2014 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»ГУПФ України в Херсонській області позивачу призначено пенсію у розмірі 70% грошового забезпечення , яка була розрахована із наступних сум грошового забезпечення:
посадовий оклад - 2 140,00 грн.; оклад за спеціальне звання - 140 грн.; надбавка за вислугу років - 912,00 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці-7624,07 грн.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивач є особою , яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена до 2 категорії одноразова грошова винагорода є складовою місячного грошового забезпечення осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, а тому підлягає врахуванню при обчисленні та перерахунку пенсій у розмірі 95% .
Колегія суддів вважає правильним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.
Питання про порядок призначення пенсії особам, звільненим з органів внутрішніх справ, врегульоване ст. 43 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", КМУ від 17 липня 1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".
Частиною 3 ст. 43 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 в редакції ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" від 04.04.2006 № 3591 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" установлено, що пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується цим військовослужбовцям, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день звільнення зі служби.
Пунктом 3 наказу МВС України від 31.12.2007 № 499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ", установлено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії до категорії 2, - 95 процентів.
Відповідно до статті 1 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території. Державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах: пріоритету життя та здоров'я людей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, повної відповідальності держави за створення безпечних і нешкідливих умов праці; комплексного розв'язання завдань охорони здоров'я, соціальної політики.
Відповідно до статті 14 Закону для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи:
2) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:
- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;
- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;
- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;
- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутріутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);
- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2;
3) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали:
- у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від 1 до 5 календарних днів;
- у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів;
- у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів;
- на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році.
Відповідно до ч. 3 ст. 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи.
З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що відповідно до довідки позивача №50 та грошового атестату №8 вбачається, що грошове забезпечення позивача на день звільнення складалось з наступних складових: посадовий оклад - 2 140,00 грн.; оклад за спеціальне звання - 140 грн.; надбавка за вислугу років - 912,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань -3192, 00 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність -1070,00 грн.; набавка за вчений ступень -107, 00 грн.; премія - 5 740, 00 грн.
Тобто позивач має право на отримання пенсії у розмірі 95 % від грошового забезпечення.
Таким чином, колегія суддів вважає, що всі ці складові повинні бути враховані при обчисленні пенсії позивача на підставі норм діючого законодавства.
Разом з тим, враховуючи положення ст.ст. 21, 105, 162 КАС адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією або бездіяльністю. Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд першої інстанції повинен був лише визнати такі дії незаконними і зобов'язати відповідача діяти відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум, тому рішення суду в цій частині підлягає зміні.
Враховуючи, що суд першої інстанції допустив вказане порушення, і судове рішення є помилковим лише в цій частині, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необхідність змінити постанову суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 183-2,195, 197, п.2 ч.1 ст. 198, п.1 ч.1 ст. 201, ч.2 ст. 205, ст. 207, ст.254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - задовольнити частково, а постанову Дніпровського районного суду м. Херсона від 07 липня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії змінити та викласти резолютивну частину в наступній редакції:
«Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області по обчисленню призначеної ОСОБА_2 пенсії - протиправними, визнати за ним право на перерахунок та отримання пенсії у розмірі 95% від розміру грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок раніше призначеної пенсії у розмірі 95% з розміру грошового забезпечення з 11.12.2014 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити».
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: Потапчук В.О.
Судді: Жук С.І.
Семенюк Г.В.