11 серпня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/2307/15
Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді Бойка А.В.,
суддів: Танасогло Т.М.,
Яковлєва О.В.,
за участю секретаря - Авраменка А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 травня 2015 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпекс Транс» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003792206 від 19.11.2014 року, -
20.04.2015 року товариство з обмеженою відповідальністю «Олімпекс Транс» звернулось до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003792206 від 19.11.2014 року, яким позивачу було визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 21.05.2015 року адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпекс Транс» задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення рішення державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів у Миколаївській області №0003792206 від 19.11.2014 року.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, державна податкова інспекція подала апеляційну скаргу на вказану постанову суду.
Апелянт зазначає, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Податковий орган посилався на те, що в ході проведеної перевірки було встановлено порушення вимог Податкового кодексу України, в результаті чого товариством занижено задекларовані показники у рядку 1 (колонка Б) Декларації «Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім імпорту товарів» по операціям з оформлення права власності на частку квартир на ТОВ «Олімпекс Транс» (перше постачання житла).
Зважаючи на зазначене відповідач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято правомірно та обґрунтовано.
На підставі викладеного ставиться питання про скасування постанови Одеського окружного адміністративного суду від 21.05.2015 року та постановлення нової, якою відмовити у задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпекс Транс».
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що у період з 14.10.2014 року по 20.10.2014 року державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області була проведена виїзна позапланова документальна перевірка ТОВ «Олімпекс Транс» з питань правомірності декларування та застосування пільги з ПДВ за період з 24.03.2011 року по 31.08.2014 року.
За результатами зазначеної перевірки був складений акт від 27.10.2014 року №6020/15-53-22-06/19346586, на підставі якого податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0003792206, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 12048130 грн. та застосовано штрафні санкції в розмірі 6024065 грн.
В ході проведеної перевірки податковим органом встановлено порушення позивачем положень п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України, що виразилось у заниженні податкового зобов'язання з ПДВ на загальну суму 12048130 грн., у зв'язку із порушенням позивачем положень п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України.
В акті перевірки податковий орган посилався на те, що в ході перевірки було встановлено, що ТОВ «Олімпекс Транс» у період з 01.01.2012 року по 31.12.2013 року застосовувало пільги по ПДВ згідно п.п. 197.1.14 п. 197.1 ст. 197 ПК України («звільняються від оподаткування операції з:… постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим пунктом») та за вказаний період відобразило показники у загальній сумі 34 606 332 грн. по операціях із переоформлення права власності на фізичних осіб, що не є операцією першого постачання житла (за нотаріальними договорами), які підпадають під визначення п.п. 197.1.14 п. 197.1 ст. 197 ПК України.
У підтвердження застосування пільги підприємством був наданий податковому органу лист ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, в якому міститься податкова консультація.
Також в акті перевірки зазначено, що у зв'язку із неоднозначним тлумаченням податкового законодавства та при наявності особистих наданих роз'яснень, із врахуванням листа ГУ Міндоходів в Одеській області від 07.09.2014 року та доповідної записки Оперативного управління ГУ Міндоходів в Одеській області дане питання винесене як спірне, оскільки при розгляді даної ситуації податковому органу складно з'ясувати і визначити факт першої події та відповідно момент виникнення та нарахування ПДВ (20 %). Зважаючи на викладене, комісією по вирішенню спірних питань, що виникають під час проведення документальних перевірок, було ухвалено призначити з 14.10.2014 року проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Олімпекс Транс».
За результатами проведеної перевірки було встановлено заниження задекларованих ТОВ «Олімпекс Транс» показників податку на додану вартість за період з 24.03.2011 року по 31.08.2014 року на суму 12 048 130 грн. Податковим органом було встановлено, що операції з першої поставки житла підприємством не оподатковувались ПДВ за ставкою 20 відсотків за період з 24.03.2011 року по 31.08.2014 року, тобто з моменту введення будинку за адресою: м. Одеса, вул. Віри Інбер, буд. 3-5-7 в експлуатацію.
У зв'язку із зазначеним податковий орган дійшов висновку, що товариством порушено вимоги Податкового кодексу України, що і стало підставою для донарахування підприємству податкових зобов'язань з податку на додану вартість.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно задоволення позовних вимог ТОВ «Олімпекс Транс», зважаючи на наступне:
З матеріалів справи вбачається, що 05.07.2005 року та 18.05.2006 року між ТОВ «Олімпекс Транс» та Одеською міською радою з метою проектування та будівництва рекреаційно-житлового комплексу і благоустрою прилеглої території за адресою: м. Одеса, вул. В. Інбер 3, 5 були укладені договори оренди земельних ділянок (а.с. 46-50, 54-58).
Відповідно до Сертифікату відповідності Інспекції ДАБК в Одеській області №15002128 від 23.03.2011 року, рекреаційно-житловий комплекс з паркінгом за адресою м. Одеса, вул. Віри Інбер № 3-5-7, замовником якого є ТОВ «Олімпекс Транс», відповідає проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил та підтверджує його готовність до експлуатації (а.с. 62).
На підставі Сертифікату відповідності №15002128 від 23.03.2011 року ТОВ «Олімпекс Транс» оформило право власності на частину квартир, які розташовані за адресою м. Одеса, вул. Віри Інбер № 3-5-7, про що свідчать Свідоцтва про право власності та витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень (а.с. 63-100).
В подальшому ТОВ «Олімпекс Транс» відчужувало зазначені квартири фізичним особам за договорами купівлі-продажу.
Відповідно до п.п. 197.1.14 п.197.1 ст.197 Податкового кодексу України звільняється від оподаткування ПДВ постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом.
Згідно абз. «а» п.п.197.1.14 п.197.1 ст.197 Податкового кодексу України у цьому підпункті перше постачання житла (об'єкта житлового фонду) означає: першу передачу готового новозбудованого житла (об'єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника.
Крім того, як вірно встановлено судом першої інстанції, у податковому роз'ясненні, наданому в листі ДФС України від 04.09.2014 року №3117/7/99-99-19-03-02-17 щодо оподаткування операцій з будівництва та продажу готового новозбудованого житла, враховуючи п.п.197.1.14 п.197.1 ст.197 Податкового кодексу України зазначено, що після завершення будівництва правовстановлюючі документи на новозбудоване житло оформлюються на підприємство-замовника, а пізніше згідно з договорами купівлі-продажу квартир з фізичними-особами переоформлюються на таких фізичних осіб; операцією з першого постачання житла буде вважатися операція з постачання послуг зі спорудження такого житла, які надаються генпідрядною організацією замовнику. Операції з подальшої передачі такого житла замовником за договорами купівлі-продажу фізичним особам звільняються від оподаткування ПДВ згідно з п.п.197.1.14 п.197.1 ст.197 ПК України».
Таким чином, відчуження ТОВ «Олімпекс Транс» квартир, які належали товариству на праві приватної власності, фізичним особам за договорами купівлі-продажу є операціями з другої поставки житла, у зв'язку з чим, відповідно до вимог Податкового кодексу України, вони звільняються від оподаткування ПДВ.
В свою чергу, з матеріалів справи вбачається, що замовником будівництва житлового комплексу за адресою: м. Одеса, вул. Віри Інбер № 3-5-7 виступало ТОВ «Олімпекс Транс», яке здійснювало будівництво за рахунок власних коштів із залученням генпідрядної організації.
Так, згідно Сертифікату відповідності від 24.03.2011 року №15002128 Генпідрядником об'єкту будівництва за адресою: м. Одеса, вул. Віри Інбер № 3-5-7 виступало ТОВ «СП МІСЬКІ ФАСАДИ».
Таким чином, в даному випадку операцією з першого постачання житла є постачання послуг зі спорудження такого житла, які надавалися генпідрядною організацією (ТОВ «СП МІСЬКІ ФАСАДИ») замовнику (ТОВ «Олімпекс Транс»).
В свою чергу, в акті перевірки податковий орган посилався на те, що першою поставкою житла в даному випадку є операції з оформлення права власності на кожну квартиру окремо на ТОВ «Олімпекс Транс». При цьому, для визначення оціночної вартості (собівартості) кожної такої квартири окремо або вартості квадратного метру такого житла податковим органом було досліджено регістри бухгалтерського обліку підприємства: картку рахунку № 26 «Готова продукція» за період з моменту введення будинку в експлуатацію (з 24.03.2011 року по 31.08.2014 року), що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Віри Інбер № 3-5-7, оборотно-сальдові відомості по рахунку № 26, згідно яких податковим органом встановлено собівартість таких квартир у сумі 60 240 649 грн. (без ПДВ) та ПДВ - 12 048 129,75 грн.
Крім того, податковий орган зазначив, що позивачем до перевірки не надано жодного підтверджуючого документу, згідно якого можливо було визначити, що суми від операцій з першої поставки житла (оформлення права власності на кожну квартиру окремо на ТОВ «Олімпекс Транс») були віднесені до податкових зобов'язань з ПДВ та оподатковувались ПДВ за ставкою 20 % у відповідних періодах звітності. З огляду на зазначене, податковий орган дійшов висновку, що у порушення вимог п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України ТОВ «Олімпекс Транс» не відобразило в податкових зобов'язаннях з ПДВ обсяг від вартості першої поставки житла в сумі 60 240 649 грн., в результаті чого занизило податкові зобов'язання з ПДВ в сумі 12 048 130 грн.
Слід зазначити, що в ході проведеної податковим органом у період з 14.10.2014 року по 20.10.2014 року перевірки ТОВ «Олімпекс Транс», предметом якої була правомірність декларування та застосування підприємством пільги з ПДВ за період з 24.03.2011 року по 31.08.2014 року, ДПІ не встановлено неправомірне (необґрунтоване) застосування пільги з податку на додану вартість (а.с. 44).
В свою чергу, як вже зазначалось вище, в даному випадку операцією з першого постачання житла є саме постачання послуг зі спорудження такого житла, які надавалися генпідрядною організацією замовнику (позивачу). Однак, в ході проведеної перевірки податковим органом не досліджувалась операція з постачання послуг зі спорудження такого житла між ТОВ «Олімпекс Транс» та генпідрядною організацією (ТОВ «СП МІСЬКІ ФАСАДИ»), не з'ясовувалась юридична природа цієї господарської операції, не досліджувалось визначення її податкових наслідків, у тому числі дійсного обсягу податкових прав та обов'язків позивача у розглядуваних правовідносинах,
Лише за наслідками встановлення цих обставин можна було б дійти обґрунтованого висновку щодо оподаткування позивачем операції з першого постачання житла, чого в даному випадку відповідачем здійснено не було.
Згідно п. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на встановлені обставини колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість та неправомірність прийняття державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області податкового повідомлення-рішення №0003792206 від 19.11.2014 року, у зв'язку з чим воно підлягає скасуванню.
Оскільки судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи, правильно по суті вирішено справу, та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, відповідно до ст. 200 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 184, 185, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 травня 2015 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Бойко
Судді: Т.М. Танасогло
О.В. Яковлєв