Постанова від 25.08.2015 по справі 760/7129/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 760/7129/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Українець В.В.

Суддя-доповідач: Файдюк В.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 серпня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Файдюка В.В.

суддів: Старової Н.Е.

Мєзєнцева Є.І.

При секретарі: Бібко А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 21 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністра оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій неправомірними, стягнення коштів та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 21 травня 2015 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністра оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій неправомірними, стягнення коштів та зобов'язання вчинити дії - відмовлено.

Не погоджуючись з зазначеною постановою, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить її скасувати та ухвалити нову, якою позовні вимоги задовольнити.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 27 грудня 2010 року був звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» частини 6 (за станом здоров'я), з правом носіння військового одягу.

Відповідно до виписки з акту огляду МСЕК позивачу з 02 березня 2011 року в строк до 01 квітня 2012 року встановлена ІІІ група інвалідності у зв'язку із захворюванням пов'язаним із проходженням військової служби.

17 березня 2011 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності.

Кіровоградським обласним військовим комісаріатом подано висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги позивачу в розмірі 60 069,60 грн. Зазначена грошова допомога розрахована із розміру грошового забезпечення в сумі 16 68,60 грн., виходячи з окладу за військовим званням, посадового окладу, відсоткової надбавки за вислугу років.

За наслідками повторно огляду позивачу з 27 серпня 2012 року встановлено третю групу інвалідності, у зв'язку з травмою пов'язаною з виконанням обов'язків військової служби, безтерміново.

10 жовтня 2012 року позивач звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності.

Кіровоградським обласним військовим комісаріатом надано висновок щодо можливості виплати позивачу одноразової грошової допомоги в сумі 38 405,61 грн.

Згідно до витягу з протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 21 листопада 2012 року № 7 за наслідками розгляду поданих документів, комісія дійшла висновку про можливість призначення відповідно до Постанови № 499, позивачу одноразової грошової допомоги, який є інвалідом ІІІ групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, у зв'язку зі зміною причинного зв'язку інвалідності в сумі 38 405,61 грн.

Зазначена грошова допомога розрахована із розміру грошового забезпечення в сумі 3 647,23 грн., виходячи з окладу за військовим званням, посадового окладу, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії, надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за особливі умови служби, надбавки за кваліфікацію.

04 вересня 2013 року позивачу встановлено ІІ групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із виконанням обов'язків військової служби.

У зв'язку з чим позивач звернувся із заявою про отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 30-місячного грошового забезпечення за останньою посадою на день встановлення інвалідності.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 листопада 2014 року №3218 позивача повідомлено, що комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, відповідно до Протоколу №10 від 03 грудня 2013 року комісія дійшла висновку про можливість у зв'язку із зміною групи інвалідності призначення позивачу одноразової грошової допомоги у розмірі 10 941,69 грн.

Надаючи правову оцінку позовним вимогам, необхідно зазначити наступне.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом (стаття 1 Закону № 2011-XII).

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Статтею 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено порядок виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори.

Зокрема, даним Законом визначено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності, йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військово зобов'язаних і резервістів призваних на навчальні та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою КМ України від 28 травня 2008 року №499 одноразова грошова допомога виплачується: військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) у разі настання інвалідності в період проходження військової служби та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби чи після закінчення зазначеного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, у розмірі 24-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи.

За змістом частини другої статті 16 зазначеного Закону, у разі інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності військовослужбовцю виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї статті Закону № 2011-XII Кабінет Міністрів України постановою від 28 травня 2008 року № 499 затвердив Порядок, згідно з підпунктом 2 пункту 2 якого одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), зокрема інвалідам III групи, у разі настання інвалідності в період проходження військової служби, у розмірі 36-місячного грошового забезпечення.

Відповідно до абзацу 5 п.п. 4 п. 2 Порядку, грошове забезпечення визначається: для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, - за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а звільнених зі служби - на день звільнення, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років.

Абзацом п'ятим підпункту 4 пункту 2 Порядку передбачено, що для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, грошове забезпечення визначається за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а звільнених із служби - на день звільнення виходячи з таких складових: посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років.

Водночас, статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Отже, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів дійшла висновку, що при визначенні розміру одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності ІІ групи, застосуванню підлягає у першу чергу норми Конституції України, а також Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а не постанова Кабінету Міністрів України № 499 від 28 травня 2008 року, яка звужує поняття грошового забезпечення, визначеного ч.2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Крім того, колегія суддів, виходячи із загальних принципів законності, справедливості та розумності, вважає, що у даному випадку, нарахування одноразової допомоги позивачу у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності, повинно проводитись, виходячи із розміру грошового забезпечення на момент призначення інвалідності за аналогічною посадою, яку займав позивач на момент звільнення.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, відповідачем, з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин по справі та вимог законодавства, не доведено правомірність своїх дій.

Зі змісту статті 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Таким чином, оскільки суд першої інстанції не повно встановив обставини у справі, його висновки не відповідають обставинам справи, судове рішення ухвалене з порушенням норм матеріального права, тому постанова Солом'янського районного суду м. Києва від 21 травня 2015 року підлягає скасуванню.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 21 травня 2015 року - скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністра оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій неправомірними, стягнення коштів та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Міністра оборони України та Кіровоградський обласний військовий комісаріат провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби, призначеної відповідно до статей 9 та 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у розмірі 30-місячного грошового забезпечення на момент встановлення інвалідності за аналогічною посадою, що займав ОСОБА_1 на момент звільнення, з урахуванням усіх отримуваних на військовій службі видів грошового забезпечення, які мають постійний характер відповідно до статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» за відрахуванням виплачених сум.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Файдюк В.В.

Судді: Старова Н.Е.

Мєзєнцев Є.І.