Головуючий у 1 інстанції - Назаренко Г.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
26 серпня 2015 року справа №235/4672/15-а
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Гаврищук Т.Г., Жаботинської С.В., секретаря судового засідання Челахової О.О., за участі прокурорів Сущенка В.А., Сєрової Н.С., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Прокуратури Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 03 липня 2015 року у справі № 235/4672/15-а за позовом Красноармійської міжрайонної прокуратури в інтересах ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Красноармійська міжрайонна прокурора в інтересах ОСОБА_2 звернулася 19 червня 2015 року до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати бездіяльність Управління соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області щодо невидачі довідки про взяття на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції ОСОБА_2 протиправною; зобов'язати Управління соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області видати довідку про взяття на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції ОСОБА_2.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 03 липня 2015 року у справі № 235/4672/15-а в задоволенні позову Красноармійської міжрайонної прокуратури в інтересах ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено за необгрунтовністю.
Прокуратурою Донецької області на постанову суду подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позов Красноармійської міжрайонної прокурори Донецької області в повному обсязі.
В апеляційній скарзі посилається на норми постанови Кабінету Міністрів України «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції», Закону України «Про боротьбу з тероризмом» та зазначає, що відповідно до Закону України «Про боротьбу з тероризмом» наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 року № 33/6/а визначено райони проведення АТО, до яких входить с. Сєверне Ясинуватського району Донецької області. Тобто, населений пункт, з якого перемістилась ОСОБА_2, входить до району проведення АТО, що є підставою для видачі довідки.
Прокурори Сущенко В.А. та Сєрова Н.С у судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги, просили скасувати постанову суду першої інстанції.
ОСОБА_2 та представник відповідача у судове засідання не з'явилися, про розгляд справи були повідомлені належним чином. З огляду на приписи ч. 4 ст. 196 КАС України їх неявка не є перешкодою для розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення прокурорів, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є громадянкою України та постійно зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с. 9).
19 травня 2015 року ОСОБА_2 звернулась до Управління соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області із заявою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, в якій місцем реєстрації проживання зазначила: с. Сєверне Ясинуватського району Донецької області, вул. Леніна, 39 (а.с. 8).
Управління соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області листом від 19 травня 2015 року повідомило ОСОБА_2 про те, що здійснити видачу довідки про статус переселенця немає можливості, так як згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження», населений пункт, в якому ОСОБА_2 зареєстрована, не значиться (а.с. 10).
Колегія суддів вважає висновок суд першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог помилковим з огляду на наступне.
Статтею 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» від 20.03.2003 року (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 638) передбачено, що район проведення антитерористичної операції - визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких проводиться зазначена операція. Такий наказ стосовно визначення районів проведення АТО виданий керівником Антитерористичного центру при СБУ № 33/6/а від 07.10.2014 року «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення» (даний наказ чинний на теперішній час), відповідно до якого районами проведення АТО визначені Донецька та Луганська області (без виключень). Таким чином всі населені пункти Донецької та Луганської областей є районами проведення АТО.
В ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року, який набрав чинності 15.10.2014 року (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 1669) зазначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII, який набрав чинності 22.11.2014 року (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 1706) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає на території України, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання, у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно п. п. 2, 3 ст. 7 Закону № 1706 Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
01 жовтня 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), якою затверджено Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення (далі - Порядок).
Пунктом 1 визначено, що цей Порядок регулює механізм видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення (далі - довідка).
Довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується).
Тобто, законодавець не визначив такої підстави, за якою відповідач відмовив ОСОБА_2 у видачі довідки.
Окрім того, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» (в редакціїї на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - розпорядження № 1085-р), визначено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.
Відповідно відомостей з мережі інтернет (вікіпедії) селище Сєверне - Україна, Донецька область, Ясинуватський район, рада - Пісківська сільська рада, кількість населення - 153 (а.с. 70-72, 73, 74).
Згідно додатку 2 розпорядження № 1085-р в Перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, входить селище Піски Ясинуватського району (а.с. 75-77).
Вищезазначене розпорядження не забороняє особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, стати на облік в структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
Таким чином, ОСОБА_2 має право на отримання довідки про взяття на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при прийнятті постанови порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 195, 196,п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Прокуратури Донецької області - задовольнити.
Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 03 липня 2015 року у справі № 235/4672/15-а - скасувати.
Позовні вимоги Красноармійської міжрайонної прокуратури в інтересах ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області щодо невидачі ОСОБА_2 довідки про взяття на облік осіб, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області видати ОСОБА_2 довідку про взяття на облік осіб, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до ч. 3 статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Повний текст виготовлено 26 серпня 2015 року.
Колегія суддів Г.М. Міронова
ОСОБА_3
ОСОБА_4