13 серпня 2015 рокусправа № 328/1504/15-а (2-а/328/37/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Юхименка О.В.
суддів: Нагорної Л.М. Олефіренко Н.А.
за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України
в місті Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області,
на постанову Токмацького районного суду Запорізького області
від 14 травня 2015 року
у справі № 328/1504/15-а (2-а/328/37/15)
за позовом ОСОБА_1 ,
АДРЕСА_1 ;
до відповідача Управління Пенсійного фонду України
в місті Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області,
вул. Революційна, 42, м. Токмак, Запорізька область, 71708;
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
встановив: ОСОБА_1 подав позов до Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області про визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно з частиною 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; та про зобов'язання вчинити дії, спрямовані на призначення та виплату з 18.11.2014 року пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років, відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Токмацький районний суд Запорізької області (суддя Андрущенко О.Ю.) своєю постановою від 14 травня 2015 року позов задовольнив.
Постанова суду мотивована тим, що Позивач надав належні докази на підтвердження особливого статусу, який надає право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років (при досягненні 52 років).
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим актом, у поданій апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області, Відповідач, вказує на недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги її заявник посилається на те, що за наданими Позивачем документами, а саме в довідці, наказах про службове відрядження та в особовому рахунку за 1987 рік, відсутні відомості про населений пункт чи об'єкт, де Позивач виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Просить постанову Токмацького районного суду Запорізького області скасувати та ухвалити нове рішення. У позові відмовити.
Процесуальним правом на участь представника в судовому засіданні сторони не скористались.
З огляду на приписи статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Обставини справи: як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, другої категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 31.01.2007 року Хмельницькою обласною державною адміністрацією.
У 1987 році ОСОБА_1 проходив службу у військовій частині НОМЕР_2 МВС СРСР м. Енергодар.
Позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпосередньо в 30-ти кілометровій зоні в період з 27 квітня 1987 року по 05 червня 1987 року у складі військової частини № НОМЕР_2 , що підтверджується Довідкою командира військової частини № НОМЕР_3 Національної гвардії України ОСОБА_2 .
На підставі наказу МВС України від 30.04.1992р. № 027 військова частина № НОМЕР_2 перейменована у військову частину НОМЕР_3 .
Відповідно до Довідки від 01.10.2014 року № Б-18/1, виданої командиром військової частини № НОМЕР_3 Національної гвардії України Рибаком І.А., затвердженої постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29.12.1987 року № 14970378 і постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 року № 665-195, що дає право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі списком № 1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173. Роботи виконувались з 27 квітня 1987 року по 05 червня 1987 року.
Про відкомандирування Позивача в службову командировку з 27 квітня 1987 року по 05 червня 1987 року свідчать копії виписок з наказів командира військової частини № НОМЕР_2 від 27.04.1987 року № 106 та від 05 - 07 червня 1987 року № 143.
Суд вважає встановленим факт виконання позивачем робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 27.04.1987 року по 05.06.1987 року.
За позицією Відповідача, зазначення періоду роботи та населеного пункту, де такі роботи виконувались, є обов'язковим для всіх документів, які надаються на підтвердження виконання робіт з ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, в тому числі, і для довідки форми 122.
В наданих Позивачем документах такі відомості відсутні, тому, вважає відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Токмак та Токмацькому районі у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку обґрунтованою та законною.
Визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку та зобов'язання вчинити дії, спрямовані на призначення та виплату з 18.11.2014 року пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років стало предметом судового позову.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при винесені оскарженої постанови, виходить з наступного.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що надані Позивачем документи свідчать про наявність права на призначення пільгової пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, із зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 передбачено, що при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Отже, відповідно до вимог пункту 7 вказаного Порядку, підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
17.11.2014 року ОСОБА_1 виповнилося 52 роки, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого Нетішинським МВ УМВС України в Хмельницькій області 20.02.2008 року.
Факт виконання ОСОБА_1 робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 27.04.1987 року по 05.06.1987 року є встановленим.
Крім того, відповідно до Довідки від 20 травня 2015 року № Б-8 Військової частини НОМЕР_3 Національної гвардії України Позивач дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпосередньо в 30-ти кілометровій зоні в період з 27 квітня 1987 року по 05 червня 1987 року у складі військової частини № НОМЕР_2 . У відповідності з директивою НШ Збройних Сил України ДГШ-63 від 14.04.1993 року військова частина НОМЕР_2 (3042) приймала участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС в зоні відчуження.
При цьому, органи Пенсійного фонду мають право та обов'язок перевірити надані документи, що виконано не було.
Відмова в призначенні пенсії ОСОБА_1 , відповідно, є необґрунтованою.
В межах апеляційної скарги підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області залишити без задоволення.
Постанову Токмацького районного суду Запорізького області від 14 травня 2015 року у справі № 328/1504/15-а (2-а/328/37/15) - без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції у порядку та у строки, визначені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: О.В. Юхименко
Суддя: Л.М. Нагорна
Суддя: Н.А. Олефіренко