"13" липня 2015 р. справа № 334/10907/14-ц
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.,
суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя
на постанову Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 24 березня 2015 року
справа № 334/10907/14-ц
за позовом ОСОБА_1
до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя
про визнання незаконними дії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
У листопаді 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя від 04 листопада 2014 року щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку з 28 жовтня 2014 року, з урахуванням відсотка розрахунку пенсії від заробітку на момент призначення пенсії (80%) відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх складових, зазначених у довідці від 28 жовтня 2014 року № 01-19/3474.
Постановою Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 24 березня 2015 року позовні вимоги задоволено.
Не погодившись з постановою суду, управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя звернулося з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя та з 01 листопада 2013 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу».
Судом встановлено, що 28 жовтня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя з заявою щодо перерахунку пенсії, з урахуванням довідки від 28 жовтня 2014 року № 01-19/3474 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Листом від 04 листопада 2014 року № 358/Б-1, управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя у перерахунку пенсії відмовлено із посиланням на те, що підстав для перерахунку пенсії не має, оскільки чинним законодавством не передбачено, що в заробітну плату для обчислення пенсії державним службовцям включається матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошового доходу, компенсація за невикористану відпустку (а.с. 16).
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (на момент призначення позивачу пенсії державного службовця) пенсія державним службовцям призначається у відсотковому розмірі від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у відсотковому розмірі заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За змістом частини 2 статті 35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Згідно статей 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, пенсія позивача повинна обчислюватися із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також, пенсія позивачу призначена у листопаді 2013 року на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії) у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулюються статтею 37-1 Закону України «Про державну службу», положення якої не змінювалися.
Отже, при перерахунку пенсії державного службовця має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Разом з цим, суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції безпідставно розглянуті позовні вимоги, що не заявлялися позивачам в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат.
Крім того, враховуючи приписи статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, та те, що ОСОБА_1 звернувся з відповідною заявою в орган пенсійного фонду 28 жовтня 2014 року, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що перерахунок пенсії має бути проведений з 01 листопада 2014 року.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції припустився порушень вимог норм процесуального і матеріального права, що призвело до прийняття неправильного рішення, в зв'язку з чим, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду скасуванню з прийняттям нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 197, 198, 200, 202, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя - задовольнити частково.
Постанову Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 24 березня 2015 року - скасувати.
Позовні вимоги - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку розміру пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця у розмірі 80% від заробітку з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі довідки про складові заробітної плати від 28 жовтня 2014 року №01-19/3474, починаючи з 01 листопада 2014 року, з урахуванням раніше здійснених виплат.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: І.Ю. Богданенко
Суддя: С.А. Уханенко
Суддя: Ю.М. Дадим
З оригіналом згідно.
Помічник судді А.В. Гуржій