ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без розгляду
25 серпня 2015 року м. Київ № 826/15729/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Нагорянський С.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Відділу державної виконавчої служби Подільського районного управління юстиції в місті Києві
провизнання протиправними та скасування постанов
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Подільського районного управління юстиції в місті Києві про: визнання протиправними та скасування постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони його відчуження від 13 липня 2011 року та постанови про закінчення виконавчого провадження від 06 грудня 2011 року у виконавчих провадженнях № 24978803 та № 24978961, зобов'язання закінчити виконавчі провадження № 24978803 та № 24978961 із дотриманням порядку та умов, визначених ст. ст. 49, 50 та іншими положеннями Закону України «Про виконавче провадження», в тому числі щодо зняття арешту і заборони відчуження майна, у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2015 року відкрито провадження по даній справі та призначено судове засідання на 13 серпня 2015 року.
У судовому засіданні 13 серпня 2015 року представник позивача адміністративний позов підтримав, просив його задовольнити, з огляду на обставини викладені в адміністративному позові.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, заперечень проти позову не надав, був повідомлений у відповідності до ст. 38 КАС України.
Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням вищенаведеного та з огляду неявку відповідача, у судовому засіданні 13 серпня 2015 року суд ухвалив продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, суд дійшов висновку про залишення адміністративного позову без розгляду, з огляду на наступне.
Відповідно до частин 1 та 3 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби визначені статтею 181 КАС України.
Згідно частин 1 та 2 ст. 181 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду: у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів; у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
Згідно оскаржуваних постанов, позивач є боржником у виконавчих провадженнях № 24978803 та № 24978961, тобто є стороною даних виконавчих проваджень.
Як зазначив позивач в адміністративному позові, про наявність оскаржуваних постанов він дізнався 22 травня 2015 року. Крім того, вищевказана обставина підтверджується наданою позивачем у судовому засіданні Інформацією про виконавче провадження, згідно якої, «дата отримання інформації про ВП № 24978961 - 22 травня 2015 року».
Разом з тим, за захистом своїх порушених прав та інтересів позивач звернувся до суду лише 03 серпня 2015 року, що підтверджується відбитком штампу канцелярії суду.
Так, в адміністративному позові позивач просить поновити строк для звернення до суду з позовом, посилаючись на те, що 26 червня 2015 року ним було подано до відповідача заяву про надання інформації стосовно виконавчих проваджень № 24978803 та № 24978961, однак відповідь не була отримана.
Разом з тим, суд зазначає, що десятиденний строк передбачений ч. 2 ст. 181 КАС України пропущений позивачем незалежно від того, чи отримував він постанову, при цьому, в адміністративному позові та в додаткових письмових поясненнях позивачем не наведено доказів, які б вказували на існування об'єктивних та незалежних від позивача обставин, що зумовили пропуск ним строку звернення до суду, в той же час, подані документи свідчать про зворотне.
Суд не приймає до уваги аргументи позивача стосовно неможливості отримання належним чином завірених копій оскаржуваних постанов як перешкоду для їх оскарження, оскільки у випадку звернення до суду позивач мав право подати до суду відповідне клопотання про витребування необхідних доказів.
Крім того, суд зазначає, що пропущений позивачем термін для звернення до суду не перешкоджає здійснити дій по зверненню до відділу державної виконавчої служби із заявами для отримання відповіді і у випадку незгоди з ними - звернення до суду.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем пропущено встановлений законодавством спеціальний десятиденний строк для звернення до суду, передбачений КАС України.
Згідно п. 15 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби" від 13 грудня 2010 року №3, рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби може бути оскаржено у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, а щодо оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій - у триденний строк.
У разі порушення цього строку судам слід застосовувати приписи статті 100 КАС України, за якими адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Крім того, дотримання строків звернення до адміністративного суду з позовом є умовою дисциплінування учасників цих правовідносин у тому випадку, якщо вони стали спірними.
При цьому, у випадку пропуску строку звернення до суду, підставами для його поновлення є лише наявність поважних причин, тобто, обставин, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Відповідно до ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду, у зв'язку з пропущенням позивачем строку звернення до адміністративного суду без поважних причин.
Керуючись ст. 100, 155 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Нагорянський