ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
17 серпня 2015 року № 826/11192/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу у письмовому провадженні
за позовом ОСОБА_1
до Голови Київської міської державної адміністрації Кличка Віталія
Володимировича,
Директора департаменту міського благоустрою та збереження природного
середовища ОСОБА_3,
Київського міського голови Кличка Віталія Володимировича
третя особа Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища
про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії.
На підставі ч. 4 ст. 122 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
Позивач, в особі ОСОБА_1, звернулася з адміністративним позовом до Голови Київської міської державної адміністрації Кличка Віталія Володимировича (надалі - Відповідач 1), Директора департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища ОСОБА_3 (надалі-Відповідач 2), Київського міського голови Кличка Віталія Володимировича (надалі-Відповідач 3), третя особа Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища (надалі - третя особа) про визнання неправомірними дії та бездіяльність Голови Київської міської державної адміністрації Кличка В.В. стосовно не проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації; зобов'язати Голову Київської міської державної адміністрації Кличка В.В. у місячний термін провести конкурс на заміщення вакантної посади директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації із обов'язковим оголошенням про початок конкурсу в засобах масової інформації, на офіційних електронних ресурсах та по телебаченню; визнати неправомірними дії Київського міського голови Кличка В.В. стосовно призначення на посаду директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища ОСОБА_3; визнати неправомірним розпорядження Київського міського голови Кличка В.В. №262 від 23.09.2014 р. про призначення на посаду директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища ОСОБА_3; визнати неправомірними всі дії ОСОБА_3 на посаді директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації; визнати ОСОБА_3 таким, що вчинив адміністративне корупційне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 172-4 КУпАП; направити матеріали стосовно вчиненого ОСОБА_3 адміністративного корупційного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 172-4 КУпАП до прокуратури м. Києва (з урахуванням заяви по уточнення позовних вимог).
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що Відповідач 3 в супереч вимогам законодавства та з перевищенням свої повноважень незаконно призначив на посаду директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища ОСОБА_3, на яку претендував Позивач.
В судовому засіданні Позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник Відповідачів та третьої особи заперечував проти позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначає, що Розпорядженням Київського міського голови від 11.08.2014 року № 148 ОСОБА_3 було допущено до проходження стажування на посаді директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Таким чином, директор Департаменту призначався на посаду в порядку переведення з апарату Верховної Ради України, за результатами стажування, під час якого він зарекомендував себе фаховим керівником з нестандартним мисленням, здатним приймати управлінські рішення в кризових ситуаціях, а отже, в діях Відповідач 3 відсутні порушення вимог законодавства.
У відповідності до ч. 4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що Позивач звернувся до Київської міської державної адміністрації 08.06.2015 року з Інформаційним запитом про надання інформації: перелік вакантних посад у Департаменті міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації; перелік необхідних документів для працевлаштування на посаду директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища.
Листом від 09.06.2015 року №064-5567 за підписом директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища ОСОБА_3 було повідомлено Позивача про наявність вакантних посад станом на 09.06.2015 року. Також, повідомлено Позивача, що Директор Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) призначається на посаду розпорядженням Київського міського голови за поданням управління по роботі з персоналом апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та погодженням із заступниками голови Київської міської державної адміністрації. Перелік необхідних документів для працевлаштування на посаду директора Департаменту визначається відповідно до чинного законодавства України (Кодекс законів про працю України, Закон України «Про державну службу», постанова Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 № 169 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців» тощо).
Позивач зазначає, що на посаду яку він претендував, а саме, на посаду Директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища, призначено Розпорядженням Київського міського голови від 23.09.2014 року № 262 ОСОБА_3
Крім того, Позивач вважає, що в даному випадку порушені його права, оскільки саме Позивач претендував на дану посаду, а ОСОБА_3 призначено з порушенням законодавства.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про не обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
В частині позовних вимог щодо визнати неправомірними дії Київського міського голови Кличка В.В. стосовно призначення на посаду директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища ОСОБА_3 та визнати неправомірним розпорядження Київського міського голови Кличка В.В. №262 від 23.09.2014 р. про призначення на посаду директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища ОСОБА_3, Суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 25.03.2015 року Київським міським головою В. Кличко прийнято Повідомлення про початок проходження перевірки №001-01-84 (надалі - Повідомлення).
В Повідомленні зазначено наступне: « 25 березня 2015 року у виконавчому органі Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) розпочато проведення перевірки стосовно таких осіб: 1. ОСОБА_4, виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), директор Департаменту комунальної власності м. Києва; 2. ОСОБА_5, виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), директор Департаменту містобудування та архітектури; 3. ОСОБА_3, виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), директор Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища; 4. ОСОБА_6, виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), директор Департаменту освіти і науки, молоді та спорту; 5. ОСОБА_7, виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), директор Департаменту промисловості та розвитку підприємництва; 6. ОСОБА_8, виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), директор Департаменту соціальної політики; 7. ОСОБА_9, виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), директор Департаменту суспільних комунікацій.».
ОСОБА_3 08.08.2014 року подано Заяву Київському міському голові Кличку В.В. про допущення до проходження стажування на посаду директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Київським міським головою В. Кличко прийнято 11.08.2014 р. Розпорядження №148 «Про стажування ОСОБА_3» (надалі - Розпорядження №148).
У відповідності до п. 1 Розпорядження №148, ОСОБА_3 - помічника-консультанта народного депутата України - допустити до проходження стажування на посаді директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з 11 по 22 серпня 2014 року.
Листом №20-12/2441 від 13.08.2014 року за підписом В. Зайчук Керівника Верховної Ради України повідомлено, що не заперечують проти проходження стажування у виконавчому органі Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у серпні ОСОБА_3 - помічника-консультанта народного депутата України Побера І.М.
Так, ОСОБА_3 ознайомлено з Індивідуальним планом від 11.08.2014 р. затвердженого Першим заступником голови Київської міської державної адміністрації І. Ніконовим.
ОСОБА_3 22.08.2015 року надано звіт про виконання індивідуального плану стажування ОСОБА_3 на посаді директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з 11 серпня по 22 серпня 2014 року, який затверджений Першим заступником голови Київської міської державної адміністрації І. Ніконовим.
Першим заступником голови Київської міської державної адміністрації І. Ніконовим надано Київському міському голові Кличку В.В. Відгук про стажування ОСОБА_3 на посаді директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та запропоновано призначити ОСОБА_3 на посаду директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Київським міським головою Кличком В.В. 23.09.2014 року прийнято Розпорядженням №262, яким ОСОБА_3 призначити на посаду директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з 24 вересня 2014 року з посадовим окладом згідно зі штатним розписом, як такого, що успішно пройшов стажування на цій посаді, в порядку переведення з апарату Верховної Ради України.
Відповідно до частини 2 статті 6 та частини 2 статті 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 10, пункту 20 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міський голова, крім іншого, призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів; видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Згідно з пунктом 1 Розпорядження Київського міського голови від 05.06.2014 N 46 "Про питання призначення та звільнення керівників структурних підрозділів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)", встановити, що призначення та звільнення керівників структурних підрозділів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) здійснюється Київським міським головою.
У відповідності до пункту 1, пункту 8 Розпорядженням КМДА від 27.01.2011 р. N 94 "Про затвердження Положення про Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)", Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підпорядковується голові Київської міської державної адміністрації, підзвітний та підконтрольний Київській міській раді, а з питань виконання функцій державної виконавчої влади - відповідним центральним органам державної виконавчої влади. Департамент очолює директор, якого призначає на посаду та звільняє з посади голова Київської міської державної адміністрації в установленому порядку.
З аналізу вищезазначених норм права вбачається, що саме до повноважень Київського міського голови належить прийняття та звільнення з посад керівників структурних підрозділів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а отже, посилання Позивача на ту обставину, що Відповідач 3 не мав права приймати спірне Розпорядження про призначення Відповідача 2 на посаду директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища є необґрунтованим, а отже позовні вимоги Позивача в частині скасування спірного Розпорядження та вчинення дій по винесенню даного Розпорядження є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
В частині позовних вимог щодо визнання неправомірними дії та бездіяльність Голови Київської міської державної адміністрації Кличка В.В. стосовно не проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації, Суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про державну службу" право на державну службу мають громадяни України незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної приналежності, статі, політичних поглядів, релігійних переконань, місця проживання, які одержали відповідну освіту і професійну підготовку та пройшли у встановленому порядку конкурсний відбір, або за іншою процедурою, передбаченою Кабінетом Міністрів України.
Згідно з статті 15 Закону України "Про державну службу" (в редакції станом на серпень 2014 року), прийняття на державну службу на посади третьої - сьомої категорій, передбачених статтею 25 цього Закону, здійснюється на конкурсній основі, крім випадків, коли інше встановлено законами України. Порядок проведення конкурсу для вступу на державну службу регулюється Положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Дані про вакансії посад державних службовців підлягають публікації та поширенню через засоби масової інформації не пізніш як за один місяць до проведення конкурсу. Забороняється вимагати від кандидатів на державну службу відомості та документи, подання яких не передбачено законодавством України. Президент України, Голова Верховної Ради України, члени Уряду України, глави місцевих державних адміністрацій мають право самостійно добирати та приймати осіб на посади своїх помічників, керівників прес-служб, радників і секретарів згідно з штатним розписом і категорією, що відповідає посаді (патронатна служба). Порядок перебування на державній службі таких осіб установлюється відповідними органами. Стосовно осіб, які претендують на зайняття посади державного службовця, за їх письмовою згодою проводиться спеціальна перевірка в порядку, встановленому Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції". У разі прийняття на державну службу на конкурсній основі спеціальна перевірка проводиться після проведення конкурсу стосовно осіб, які рекомендовані для призначення на посаду.
Статтею 19 вищезазначеного Закону (в редакції станом на серпень 2014 року), передбачено, з метою набуття практичного досвіду, перевірки професійного рівня і ділових якостей особи, яка претендує на посаду державного службовця, може проводитися стажування у відповідному державному органі терміном до двох місяців із збереженням заробітної плати за основним місцем роботи.
У відповідності до пункту 5 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 р. N 169, переведення на рівнозначну або нижчу посаду в одному державному органі, а також просування по службі державних службовців, які зараховані до кадрового резерву чи успішно пройшли стажування у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, може здійснюватися без конкурсного відбору.
Як вже було встановлено Судом, Розпорядженням Київського міського голови від 11.08.2014 року № 148 ОСОБА_3 було допущено до проходження стажування на посаді директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Листом №20-12/2441 від 13.08.2014 року за підписом В. Зайчук Керівника Верховної Ради України повідомлено, що не заперечують проти проходження стажування у виконавчому органі Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у серпні ОСОБА_3 - помічника-консультанта народного депутата України Побера І.М.
Першим заступником голови Київської міської державної адміністрації І. Ніконовим надано Київському міському голові Кличку В.В. Відгук про стажування ОСОБА_3 на посаді директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та запропоновано призначити ОСОБА_3 на посаду директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Київським міським головою Кличком В.В. 23.09.2014 року прийнято Розпорядженням №262, яким ОСОБА_3 призначити на посаду директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з 24 вересня 2014 року з посадовим окладом згідно зі штатним розписом, як такого, що успішно пройшов стажування на цій посаді, в порядку переведення з апарату Верховної Ради України.
Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Позивача в частині щодо визнання неправомірними дії та бездіяльність Голови Київської міської державної адміністрації Кличка В.В. стосовно не проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
В частині позовних вимог щодо зобов'язати Голову Київської міської державної адміністрації Кличка В.В. у місячний термін провести конкурс на заміщення вакантної посади директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації із обов'язковим оголошенням про початок конкурсу в засобах масової інформації, на офіційних електронних ресурсах та по телебаченню, Суд вважає, що дані вимоги не підлягають задоволенню, оскільки є похідними від вище зазначених вимог.
В частині позовних вимог щодо визнання неправомірними всіх дій ОСОБА_3 на посаді директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації не підлягають задоволенню, оскільки в позовній заяві Позивачем не зазначено, які саме дії вчинені неправомірно директором Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації.
В частині позовних вимог щодо визнати ОСОБА_3 таким, що вчинив адміністративне корупційне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 172-4 КУпАП, Суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Таким чином до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється, водночас відповідно до зазначених норм право особи на звернення до адміністративного суду обумовлено суб'єктивним уявленням особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту, однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.
При цьому неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.
Отже, рішення суб'єкта владних повноважень є такими, що порушують права і свободи особи в тому разі, якщо, по-перше, такі рішення прийняті владним суб'єктом поза межами визначеної законом компетенції, а по-друге, оспорюванні рішення є юридично значимими, тобто такими, що мають безпосередній вплив на суб'єктивні права та обов'язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов'язку.
До повноважень адміністративних судів не належить розгляд справ про притягнення до адміністративної відповідальності згідно КУпАП, а отже, позовні вимоги в даній частині не підлягають задоволенню.
В частині позовних вимог щодо направити матеріали стосовно вчиненого ОСОБА_3 адміністративного корупційного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 172-4 КУпАП до прокуратури м. Києва є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про відмову в задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 122, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Б. Федорчук