справа № 2-2533/10
Україна
Іменем України
(заочне)
11 серпня 2010 року. Броварський міськрайонний суд Київської області в складі
головуючого-судді Бендик О.Г.,
при секретарі Жеребець I.A.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Бровари Київської області про зобов'язання провести донарахування та доплату пенсії
встановив:
21 квітня 2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до УПФ України в м. Броварах Київської області, в якому послалась на те, що має першу категорію постраждалого, другу групу інвалідності довічно по захворюванню, пов'язаному з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і отримує державну та додаткову пенсії, передбачені статтями 50 та 54 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі-Закон № 796). Проте розміри виплачуваних їй пенсій не відповідають розмірам, передбаченим цим Законом. А її заяву від 22 січня 2010 року про перерахунок та доплату пенсії відповідач залишив без задоволення.
У зв'язку з наведеним ОСОБА_1 просила зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Броварах Київської області здійснити їй з 22 травня 2008 року перерахунок та виплату щомісячної державної та додаткової пенсій.
В судове засідання сторони не з'явились, подавши заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах Київської області вимоги позивача не визнало, пославшись в письмових запереченнях на те, що пенсія позивачеві призначена і виплачується згідно із Законом України № 796 “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'' та прийнятою на його виконання 03 січня 2002 року Кабінетом Міністрів України постановою № 1 “Про розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” (на даний час втратила чинність і діє Постанова № 654 від 16 липня 2008 року “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”).
Відповідно до вказаної постанови Кабміну України розрахунок пенсій, передбачених ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і додаткових пенсій, передбачених ст. 50 Закону, проводиться виходячи з розміру 19.91 грн. Тобто розмір основної пенсії не може бути нижчим 159,28 грн. (19,91 х 8 = 159,28 грн.) та додаткової пенсії становить - 14,93 грн. (19,91 х 75% = 14,93 грн.).
28 грудня 2007 року Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік” внесено зміни до ст. 54 та сг. 50 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” чим встановлено залежність розміру пенсії саме від прожиткового мінімуму.
Після набрання чинності Рішення Конституційного суду від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 року були прийняті Постанова Кабміну № 654 від 19.07.2008 року “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”, Постанова № 530 від 28.05.2008 року ''Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, якими встановлено розмір доплат до пенсії інвалідам, щодо яких встановлено зв'язок з чорнобильською катастрофою”, якою передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році: по II групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю по інвалідності особам, віднесеним до категорії 1 - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Кабінетом Міністрів України дана Постанова прийнята в межах повноважень, закріплених ст. 117 Конституції України і є обов'язковою для виконання. Управління пенсійного фонду України є органом виконавчої влади, а тому не виконувати їх не вправі. Крім того, порядок застосування Закону № 796 згідно ст. 62 провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України діє на підставі Положення "Про Пенсійний фонд України" та здійснює свої повноваження на підставі пункту 15 даного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.
Стверджуючи, що управління Пенсійного фонду України в м. Броварах Київської області пенсію позивачці нараховує і виплачує відповідно до норм чинного законодавства, тобто діє на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України, в задоволенні позовних вимог просило відмовити.
Позов підлягає задоволенню.
За змістом ст. 49 Закону № 796 пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону № 796, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі ст. 50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам II групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Виплата додаткової пенсії відповідно до ст. 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір Пенсії за віком згідно ч. 1 ст.28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становив з 01 січня 2008 року - 470 грн.. з 01 квітня - 481 грн., з 01 липня - 482 грн., а з 01 жовтня 2008 року по жовтень 2009 року - 498 грн., з листопада 2009 року - 573 грн.
Враховуючи відповідні розміри прожиткового мінімуму, додаткова пенсія для інвалідів I - II групи відповідно ст. 50 Закону У країни “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” мала складати, зокрема з 01 квітня 2008 року - 360 грн. 75 коп. (481,00x75%: 00%), з 01 липня 2008 року - 361 грн. 50 коп. (482,00x75%: 100%), з 01 жовтня 2008 року по 31 червня 2009 року - 375 грн. 50 коп. (498,00x75%: 100%), з 01 липня 2009 року - 408 грн. 00 коп. (544x75%: 100%), з 01 листопада 2009 року - 429 грн. 75 коп. (573,00x75%: 100%), основна пенсія згідно ч. 4 ст. 54 даного Закону мала бути не менше: з 01 квітня 2008 року - 3 848 грн. (481x8), з 01 жовтня 2008 року - 3 865 грн. (482,00x8), з 01 жовтня 2008 року до 01 липня 2009 року - 3 984 грн. (498,00x8), з 01 липня 2009 року - 4 352 грн. (544,00x8), з 01 листопада 2009 року - 4 584 грн. (573,00x8).
Судом встановлено і це підтверджується наявними в справі письмовими запереченнями відповідача, копіями довідки МСЕК № 148998, посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серія А № 121984, посвідчення № 116045 від 21.11.2001 року, листа-відповіді на заяву від 01.02.2010 року, що позивачка ОСОБА_1 з 21 листопада 2001 року є інвалідом другої групи, учасником ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС і віднесена до Категорії 1 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Одержує основну пенсію по інвалідності на підставі ст. 54 Закону № 786 та додаткову пенсію за шкоду', заподіяну здоров'ю, на підставі статті 50 Закону № 796, виплату якої відповідач їй здійснює з інших розрахунків, ніж передбачено цим Законом та в менших розмірах.
Зокрема, починаючи з 2002 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 року “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”, якою було визначено проводити перерахунок державної та додагхової пенсії виходячи із суми 19 грн. 91 коп., та інших Постанов Кабінету Міністрів, відповідно до яких пенсії підвищуватись на відповідний коефіцієнт, а з прийняттям постанови “ № 530 від 28 травня 2008 року “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” - в розмірі не нижче 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність щодо державної пенсії та не нижче 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність щодо додаткової пенсії.
Листом від 01 лютого 2010 року № 38/У-01, підписаним начальником управління Пенсійного Фонду України в м. Броварах. заява ОСОБА_1 від 22.01.2010 року про перерахунок пенсії залишена без задоволення.
На думку суду заперечення відповідача щодо правомірності нарахування пенсії позивачеві не можуть бути покладені в основу рішення по даній справі, оскільки постанови Кабінету Міністрів України, якими керується відповідач, не узгоджуються з Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та іншими законами.
Згідно норм Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (ст. 3). Права і свободи людини і громадянина, закріплені в Конституції, не є вичерпними, вони гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22).
Законом України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” від 05.10.2000 року № 2017-111 передбачено, що базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум: вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я, набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості (ст. 1, 6). Він використовується для визначення розмірів основних соціальних гарантій: мінімальних розмірів заробітної плати та пенсії за віком (ст. 2), які не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом, якщо вона є основним джерелом існування (сг. 17). Мінімальний розмір заробітної плати, мінімальний розмір пенсії за віком, як і деякі інші соціальні гарантії, визначаються виключно законами України і є обов'язковими
для всіх держаних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності (ст. 19).
Враховуючи той факт, що Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком, та, зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не може посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов'язання взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії, суд вважає за можливе застосувати саме ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для перерахунку державної та додаткової пенсії позивачеві.
Тому враховуючи зазначене та виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, суд вважає позов обґрунтованим.
На підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, Постанови “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”, Постанови “Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Постанови "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету", керуючись ст. 213-215 ЩІК України, суд
постановив:
Зобов'язати Управління пенсійного фонду у м. Броварах Київської області протягом десяти днів з дня набрання рішення суду законної сили здійснити ОСОБА_1 з 22 травня 2008 року перерахунок та виплату пенсій згідно ст.ст. 54 та 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи": державної - в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової - в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком, враховуючи, що розмір мінімальної пенсії за віком дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Судця