Постанова від 13.02.2012 по справі 2-а-11619/11

Україна

БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

провадження № 2-а/1007/75/2012, cправа № 2-а-11619/11

13.02.2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2012 року суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Радзівіл А.Г., розглянувши в залі суду м. Бровари в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок розміру основної та додаткової пенсії, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи,-

встановила:

У грудні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області про визнання дій щодо відмови \ здійсненні перерахунку державної та додаткової пенсії неправомірними, зобов'язання провести перерахунок відповідно до ст. ст. 50, 54, Закону України ''Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 12 червня 2011 року із розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком та 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та доплатити йому недоплачену суму пенсії з урахуванням проведених виплат.

Відповідач подав заперечення на позов, в яких зазначено, що позов не підлягає задоволенню, так як вимоги чинного законодавства при виплаті зазначених пенсій позивач дотримуються та проводяться в порядку та розмірах відповідно до вимог чинного законодавства.

Дослідивши письмові матеріали справи, вважаю, що позов слід задовольнити частково, виходячи з наступного.

Позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області, є інвалідом II групи, має посвідчення особи, як постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1.

Позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 ПФУ у м. Броварах та Броварському районі Київської області, одержує пенсію по II групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призначену згідно із ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 цього ж Закону.

Відповідно до ст. 49 Закону України ''Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, З, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

За змістом ст. 50 Закону України ''Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам II групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно із ч. 4 ст. 54 вказаного Закону, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, у всіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок із ЧАЕС, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності, ніж 8 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст. 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та зміст' закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конститу ції України (є неконституційними) положення пункту 28 розділу II Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяк:: . законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року щодо внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно із ч. 1 ст. 147, ч. 2 ст. 152 Конституції України Конституційний Суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Оскільки Рішення Конституційного Суду України зворотної дії не має, тому не поширюється на правовідносини, що виникли в період з 01 січня 2008 року по 21 травня 2008 року.

28 травня 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою встановив, що з 22 травня 2008 року особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, - інвалідам 11 групи щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачується у розмірі 20 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, а розмір їхньої основної пенсії не може бути нижче 965 грн. Постановою Кабінету' Міністрів

України "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" від 16 липня 2008 року № 654 визначено, що з 01 липня 2008 року розмір пенсії учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - інвалідів II групи становить 1090 грн.

ОСОБА_2 ПФУ нараховує та виплачує позивачу основну і додаткову пенсії у розмірах, встановлених зазначеними постановами Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 та від 16 липня 2008 року № 654.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, суд дійшов висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає мінімальний розмір пенсії за віком, а не розміри визначені, вказаними вище постановами Кабінету Міністрів України.

Згідно із ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року, який набрав чинності з 01 січня 2004 року, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Положення ч. З ст. 28 цього Закону, на думку суду, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки іншого розміру мінімальної пенсії за віком, крім передбаченого ч. 1 цієї статті, чинним законодавством не встановлено.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 ПФУ в м. Броварах та Броварському районі повинно виплачувати позивачу державну та додаткову пенсії, передбачені ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком - прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на момент виплати.

Згідно із ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. З ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Дії відповідача ОСОБА_2 ПФУ у м. Броварах та Броварському районі Київської області щодо не проведення перерахунку розміру державної та додаткової пенсій позивача згідно із с г. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та доплати йому недоплаченої суми пенсії суд вважає протиправними.

Згідно із ч. 1 ст. 147, ч. 2 ст. 152 Конституції України Конституційний Суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

За таких обставин, дії відповідача ОСОБА_2 ПФУ в м. Броварах та Броварському районі щодо не проведення перерахунку розміру основної та додаткової пенсій позивача згідно із ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та доплати недоплаченої частини пенсії суд вважає протиправними.

Проте, пунктом 7 частини першої Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Прикінцеві положення Закону України «і ірп Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14,22,37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявні •• фінансового регресу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання вимог Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-V1 «Про винесення:; змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» 6 липня 20 і І року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23 липня 2011 рок.

З огляду на викладене до набрання чинності зазначеною постановою Кабінету Міністрів України, тобто 23 липня 2011 року, застосуванню підлягають положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14,22,37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У зв'язку з наведеним, суд вважає необхідними зобов'язати ОСОБА_2 ПФУ у м. Броварах та Броварському районі Київської області здійснити з 14 червня 2011 року по 22 липня 2011 року перерахунок пенсії позивача у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, а також доплати йому невиплачену суму пенсії.

На підставі ст. ст. 49, 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, керуючись ст. 183-2 КАС України, -

постановила:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області провести з 14 червня 2011 року по 22 липня 2011 року ОСОБА_1 перерахунок розміру державної та додаткової пенсій відповідно до ч. 4 ст. 54 і ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком та 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. І ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та доплатити ¦ недоплачену суму пенсії з урахуванням проведених виплат.

Постанова суду в частині присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Уразі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодекс також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови;

Суддя А.Г.Радзівіл