Справа №2-а-4281/09 Суддя-доповідач - Кононенко
Категорія - 91
11 квітня 2012 року м.Суми
Колегія суддів з розгляду справ адміністративного судочинства Апеляційного суду Сумської області в складі:
Головуючого - Кононенко О.Ю.
суддів - Ведмедь Н.І., Семеній Л.І.
з участю секретаря судового засідання - Чуприни В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради Сумської області (далі - Управління)
на постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 04 грудня 2009 року
у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради Сумської області
про стягнення недоплаченої державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
встановила:
23 жовтня 2009 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, у якому просила визнати протиправними дії відповідача по виплаті їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19 жовтня 2007 року по 19 жовтня 2010 року, виходячи з розміру, встановленого ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»; зобов'язати здійснити перерахунок та забезпечити виплату недоотриманої нею допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. В обгрунтування своїх позовних вимог посилалась на те, що вона має на утриманні дитину віком до трьох років та відповідно до вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» отримує державну допомогу на дитину до досягнення нею трьох років. Відповідачем така допомога їй нараховувалась та виплачувалась, але у меншому розмірі ніж передбачено законом.
Постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 04 грудня 2009 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради Сумської області по відмові перерахувати та виплатити ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок державної допомоги ОСОБА_1 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з підвищенням її до розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, передбаченого ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та провести відповідні виплати за 2007 рік з 10 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
В іншій частині позову відмовлено.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
В апеляційній скарзі Управління, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Сторони належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, але в судове засідання не з'явились.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді, перевіривши законність і обґрунтованість постанови, дослідивши матеріали справи вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачка має на утриманні малолітнього сина - Валентина. ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідачем їй призначена щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позивачка відносилась до категорії осіб, застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, що підтверджується повідомленням відповідача.
З довідки управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради Сумської області вбачається, що позивачці нарахована та виплачувалась допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 10 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірах 102 грн.26 коп., з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року-144 грн. 10 коп., з 01 січня 2009 року по 30 листопада 2009 року - 144 грн. 10 коп. (а.с.11).
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необхідності зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, виходячи з наступного.
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч.2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, ст. 71, ст. ст. 98, 101, 103, 11 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року а. 3 ч. 2 ст. 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; п. 7 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст. ст. 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; п. 14 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, ч. 1 ст. 15 та п. З розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку було визнано такими, що не відповідає Конституції України ( є неконституційними).
Незважаючи на визнання вказаних положень Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» неконституційними у управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради у 2007 році не було законних підстав для нарахування і виплати позивачу зазначеної допомоги в іншому розмірі, зокрема в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Положення Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.15 якого в редакції станом на 09 липня 2007 року передбачала вказаний розмір допомоги, на позивача не розповсюджувалися, так як право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом мали тільки особи не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. В той же час нарахувати та виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради Сумської області, враховуючи положення ст. 50 цього Закону правових підстав не мало.
Крім того, ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений річний строк звернення до адміністративного суду.
Позивачка звернулась до суду з позовом 23 жовтня 2009 року.
Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач, крім заперечень на позов, наполягав на відмові в задоволенні позову з підстав пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст. 99 КАС України. Позивач у своїй позовній заяві не ставила питання про поновлення пропущеного нею процесуального строку і не наводила доводів, які б свідчили про поважність причин пропуску цього строку.
Таким чином, колегія суддів вважає, що позивачкою без поважних причин пропущено строк звернення до суду з позовними вимогами про зобов'язання провести перерахунок та виплату щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 2007 року, на що судом першої інстанції також не було звернуто увагу. За таких обставин, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню як незаконна з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст.195, ст.196, 198, ст.ст. 202, 205, 207 КАС України, Законом України „Про внесення змін до розділу XII „Прикінцеві положення" Закону України „Про судоустрій і статус суддів" щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатам», колегія суддів,
постановила:
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради Сумської області задовольнити.
Постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 04 грудня 2009 року в частині визнання протиправними дій управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради Сумської області, зобов'язання здійснення перерахунку державної допомоги ОСОБА_1 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та проведення відповідних виплат за 2007 рік -скасувати.
В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення і з цього часу може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий -
Судді -