Ухвала від 24.02.2011 по справі 2-а-1507/10/1070

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-1507/10/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Харченко С.В.

Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.

УХВАЛА

Іменем України

"24" лютого 2011 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого суддів при секретарі за участю: представника позивача представника відповідача Хрімлі О.Г., Літвіної Н.М., Чаку Є.В., Архіповій Л.В., Горбика С.В., Воєводіна Р.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2010 року в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд»до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд»звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 07 травня 2009 року № 0001992302.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2010 року адміністративний позов задоволений частково.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, Державною податковою інспекцією у Києво-Святошинському районі Київської області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга необґрунтована та задоволенню не підлягає.

Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини, яким дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, у квітні 2009 року посадовими особами Державної податкової адміністрації у Київській області згідно плану перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності на квітень 2009 року, затвердженого головою Державної податкової адміністрації у Київській області 31.03.2009 та направлень на перевірку від 15.04.2009 року № 2649, № 2650, на підставі п. 2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»проведено перевірку дотримання суб'єктом господарювання - Товариством з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд»порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

Перевірка проводилась в одному з магазинів позивача, який розташований за адресою: м. Київ, проспект 50-річчя Жовтня, 15-а.

Перевіркою встановлено, що позивач здійснював торгівлю продовольчими товарами, алкогольними напоями і тютюновими виробами за готівковий розрахунок. На момент перевірки у позивача в реалізації знаходились 20 найменувань товару без наявності цінників (прейскурантів) у грошовій одиниці України.

Крім того, під час перевірки Державною податковою адміністрацією у Київській області виявлено, що відповідачем не ведеться облік товарних запасів за їх місцем реалізації, а саме: в магазині відсутні будь-які облікові документи (товарно-транспортні накладні, податкові накладні) на товар на загальну суму 161429 грн. 39 коп.

За результатами перевірки складений акт від 16.04.2009 року № 0168101323/32294926.

Актом перевірки встановлено порушення позивачем вимог пунктів 8, 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій-в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у зв'язку з чим відповідачем прийнято рішення від 07.05.2009 року № 0001992302 про застосування до штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 323 198 грн. 78 коп., з яких: 322858 грн. 78 коп. - фінансова санкція за не ведення у встановленому порядку обліку товарів за місцем їх реалізації (2 х 161 429 грн. 39 коп.), 340 грн. 00 коп. - фінансова санкція за відсутність цінників на товар (20 х 17,00 грн.).

Перевіряючи правомірність застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до п. 2 наказу директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд»від 02.04.2008 року «Про розміщення бухгалтерської служби та встановлення місця зберігання (архів підприємства) первинних документів та реєстрів бухгалтерського обліку», первинні документи бухгалтерського обліку, після їх первинної обробки в місцях приймання товару від постачальників (у магазинах), зберігаються у структурному підрозділі підприємства «Фоззі-Фуд»- бухгалтерії підприємства (архів підприємства), який знаходиться за адресою: Київська область, вул. Філатова, 7.

Абзацом 2 п. 2 зазначеного наказу передбачено, що первинні документи бухгалтерського обліку, які надаються до інших структурних підрозділів передаються протягом однієї доби до бухгалтерії підприємства.

Зазначені обставини були викладені в письмових поясненнях керуючого магазину Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд»Медяник І.В. (додаток до акту перевірки), наданих податковому органу під час проведення перевірки.

Цей факт також підтверджений копіями первинних документів бухгалтерського обліку на товар, стосовно якого відповідачем зроблено висновок про відсутність облікових документів (додаток до акту перевірки), які містяться в матеріалах справи.

Відповідачем не оспорюється факт ведення позивачем обліку товарних запасів і наявності у нього облікових документів на товар в цілому, однак вважає порушенням Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»відсутність даних облікових документів на товар саме у місці їх реалізації.

Разом з тим, відповідачем не було надано доказів того, що чинним законодавством України передбачений (встановлений) порядок обліку товарних запасів за місцем реалізації товару.

Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»підприємство самостійно визначає облікову політику підприємства; обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних; розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів; затверджує правила документообороту і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку; може виділяти на окремий баланс філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які зобов'язані вести бухгалтерський облік, з наступним включенням їх показників до фінансової звітності підприємства.

Відповідно до ст. 9 зазначеного Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Пунктом 12 ст. 3 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Закон допускає ведення обліку товарних запасів як на складах, так і за місцем їх реалізації.

Статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність в діях позивача порушення порядку обліку товарних запасів, відповідальність за яке передбачена ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Крім того, колегія суддів також погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності застосування штрафних (фінансових) санкцій до позивача на суму 340 грн. 00 коп. за відсутність цінників на товар.

Відповідальність за порушення п. 8 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачена ст. 23 даного Закону.

Так, до суб'єктів підприємницької діяльності, які не виставили цінники на товар, що продається (меню, прейскуранти або тарифи на послуги, що надаються), використовують цінники та прейскуранти, що містять ціни і тарифи в іноземній валюті або в інших одиницях, які не є гривнею, застосовується фінансова санкція у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожній не виставлений цінник на товар (меню, прейскурант або тариф на послугу) або виставлений цінник на товар (меню, прейскурант або тариф на послугу) в іноземній валюті чи в інших одиницях.

Зазначені цінники та прейскуранти мають бути розміщені у спосіб, який не дозволятиме покупцям (у тому числі контролюючим особам) вилучати такі цінники та прейскуранти поза контролем осіб, уповноважених таким продавцем здійснювати нагляд за дотриманням норм цього Закону.

Таким чином, відповідач, виявивши при проведенні перевірки порушення позивачем п. 8 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», правомірно застосував штрафні (фінансові) санкції у розмірі 340 грн. (20 х 17 грн. = 340 грн.).

Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції зроблений вірний висновок про обґрунтованість позовних вимог в частині скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 07.05.2009 року № 0001992302 в сумі 322 858,78 грн.

Доводи апелянта спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області - залишити без задоволення, постанову Київського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2010 року - без змін.

Повний текст ухвали виготовлений 28 лютого 2011 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.Г. Хрімлі

Судді Н.М. Літвіна

Є.В. Чаку