Справа № 2-а-2807/11
іменем України
"14" листопада 2011 р.
Суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до посадової особи - інспектора ДПС БДПС ВДАІ м. Кривого Рогу молодшого сержанта міліції ОСОБА_3 про скасування постанови в справі про адміністративне провопорушення,-
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що 23.07.2011р. о 15 год. 05 хв. здійснив вимушену зупинку (заглох двигун) свого автомобіля НОМЕР_1 на вул.. Вокзальній у м. Кривому Розі, ввімкнувши відповідний аварійний сигнал. Через деякий час, до нього підїхали співробітники ДАІ, попросили його документи, згодом інспектор повідомив його про те, що він склав протокол серії АЕ № 474540 про адміністративне порушення передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП і, паралельно з протоколом, виніс постанову серії АЕ № 410444 по справі про адміністративне правопорушення. Згідно цієї постанови на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 255,00 грн., за порушення ст.122 ч.2 КупАП.
З винесеною постановою він не погоджується, оскільки правил дорожнього руху не порушував та в своєму позові зазначив, що Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються про нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху. Крім того, в постанові зазначено адресу свідка- вул. Волгоградська,1 але це адреса ДАІ м. Кривого Рогу, а формою протоколу передбачається адреса реєстрації особи, до того ж вказаний свідок, напевно, був другим інспектором, тобто заінтересованою особою, а тому він не може бути ним.
На підставі викладеного позивач просить скасувати постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності, а провадження по справі закрити.
Позивач до суду не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність в порядку письмового провадження. Відповідно до вказаної заяви позивач позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача до суду не з'явився. Відповідач належним чином повідомлений про день та час розгляду справи.
Справа розглядається у відповідності до ч. 3 с. 122 КАС України, на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення постанова по справі про адміністративне правопорушення підлягає оскарженню протягом 10 днів з моменту її винесення.
Як вбачається із постанови про адміністративне правопорушення серії АЕ № 410444 від 23.07.2011 року позивач її отримав одразу після складання, а до суду позовна заява подана 01.08.2011 року, тобто, у встановлений законом строк.
Як встановлено з матеріалів справи, постановою по справі про адміністративне правопорушення від 23.07.2011 року ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.122 Кодексу України про адміністративні порушення.
Вважаю, то зазначена постанова підлягає скасуванню, як постановлена з грубим порушенням вимог чинного законодавства.
Відповідно ч.2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Матеріали адміністративної справи не містять жодного переконливого доказу вчинення позивачем адміністративного правопорушення.
Приймаючи до уваги викладене, приходжу до висновку, шо постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 289, 293 Кодексу України про адміністративні порушення, ст..ст. 11,71,122,159,161-163 КАСУ, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати протиправними дії - інспектора ДПС БДПС ВДАІ м. Кривого Рогу молодшого сержанта міліції ОСОБА_3 щодо винесення постанови серії АЕ № 410444 від 23.07.2011 року по справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 122 КУпАП і накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 рн.
Скасувати постанову серії АЕ № 410444 від 23.07.2011 року по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП, винесену посадовою особою інспектором ДПС БДПС ВДАІ м. Кривого Рогу молодшим сержантом міліції ОСОБА_3 щодо притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності.
Провадження по справі закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя:ОСОБА_1