Постанова від 02.11.2011 по справі 2-а-2208/11

Справа № 2-а-2208/11

ПОСТАНОВА

іменем України

"02" листопада 2011 р.

суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу ОСОБА_1, розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду Дзержинського району м. Кривого Рогу про визнання дій неправомірними та зобов”язання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Так, 20 червня 2011 року позивачка ОСОБА_2 звернулась до суду із вищеназваним позовом до відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Кривого Рогу.

В обґрунтування заявлених вимог позивачка посилається на ті обставини, що перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за віком, однак, з дня оформлення пенсії і по теперішній час продовжує працювати. У 2011 році у позивача виникло право на перерахунок пенсії, а тому 11.03.2011 року вона звернулась із заявою до відповідача про перерахунок пенсії на підставі ч.4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. За її заявою перерахунок пенсії було проведено відповідачем з 01.03.2011 року виходячи із показника заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік, в той час, як за Законом зобов'язані були взяти до уваги цей показник за рік, який передує року проведення перерахунку, тобто за 2010 рік. Свої дії відповідач пояснює роз'ясненнями, які надані Пенсійним фондом України, що позивач вважає незаконним та таким, що порушує її пенсійні права та суперечить вимогам статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. У травні 2011 року позивачка знову звернулась до відповідача з питання щодо здійснення їй перерахунку пенсії з урахуванням показників за 2010 рік, однак, відповіддю від 03.06. 2011 року останній було відмовлено. У зв”язку з чим, позивачка просить: визнати бездіяльність посадових осіб протиправною у не здійсненні їй перерахунку пенсії за показником середньої заробітної плати за 2010 рік та зобов'язати ОСОБА_3 пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області провести перерахунок та подальшу виплату його пенсії із застосуванням показників заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні з застосуванням показників за 2010 рік в сумі 1 982,63 грн. та сплачувати, починаючи з 01.03.2011 року згідно чинного пенсійного законодавства.

Ухвалою суду від 24 червня 2011 року відкрито скорочене провадження у зазначеній справі роз'яснено сторонам, що справу буде розглянуто судом одноособово, в порядку скорченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Від позивача не надійшло заперечень з цього приводу.

Представник відповідача, надіслав письмові заперечення та вимогу про розгляд справи за їх відсутності, згідно з якими проти позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що позивач дійсно перебуває на обліку в УПФУ в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області і отримує пенсію, за його заявою йому здійснено перерахунок пенсії згідно із положеннями п.11 пп.3 Постанови КМУ № 530 від 28.05.08 р. виходячи із застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та які враховуються для обчислення пенсії, за 2007 рік. Ці положення зазначені у спільному листі Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.09 р. за № 20/0/18-09/039 та № 4096/02-01. Вимоги позивача про застосування такого показника за 2010 рік вважає незаконними та просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі , крім того відповідач вважає, що позивачем пропущено встановлений строк звернення до суду, що також є підставою для відмови в позові та просив застосувати позовну давність при винесенні рішення.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком, однак, з дня оформлення пенсії і по теперішній час продовжує працювати, даний факт не оспорювався сторонами і підтверджується письмовими матеріалами справи та письмовими поясненнями позивача.

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 9 липня 2003 року № 1058-ІV, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Абзацом другим преамбули передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року №1058-ІV (в редакція, яка діяла з часу набрання ним чинності -1 січня 2004 року -і до 1 січня 2008 року) у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії із урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст.40 цього Закону.

На підставі ч.1 ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

Абзац 4 ч.2 ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року №1058-ІV передбачає, що при обчисленні (перерахунку) пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії (Зс).

Підпунктами 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”внесено зміни до ст.ст.40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року №1058-ІV.

Зокрема, у ст.40: абзац 4 ч.2 викладено у такій редакції: “Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним Фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів”.

У ст.42 частину 4 викладено у такій редакції: “У разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії із урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абз.3 ч.1 ст.40 цього Закону. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії”.

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 вказані зміни, внесені п.п.9, 10 п.35 розділу ІІ Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”до ст.ст.40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року №1058-ІV, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Враховуючи викладене, відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України положення п.п.9, 10 п.35 розділу ІІ Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”втратили чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.

З того часу відновили дію положення ст.ст.40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року №1058-ІV у попередній (первісній) редакції.

Таким чином, особам, які у 2011 році набули право на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року №1058-ІV, такий перерахунок має бути здійснений із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2010 рік у розмірі 1 982,63 грн.

При цьому, суд вважає безпідставними заперечення відповідача, оскільки положення постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, які визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, суперечать вимогам Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, який має вищу юридичну силу, а тому не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Крім того, посилання відповідача на роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України, які викладені у спільному листі від 11.03.2009 року №4096/02-01, №20/0/18-09/039, про застосування вказаного показника також не узгоджуються з вимогами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”і не випливають із будь-якого іншого нормативно-правового акту.

Заперечуючи проти позову, відповідач просить відмовити у його задоволенні ще і за тих підстав, що позивачем пропущений строк на звернення до суду.

Згідно зі ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Приведений аналіз правових норм дає підстави для висновку, що позивач має право на обчислення пенсії, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2010 рік у розмірі 1 982,63 грн. з 01 березня 2011 року, тобто в межах 6-ти місячного строку, передбаченого ст.99 КАС України.

Проаналізувавши досліджені судом докази, та письмові заперечення представника відповідача, враховуючи вимоги чинного законодавства України, суд приходить до висновку про необхідність задоволення вимог позивача щодо зобов'язання відповідача перерахувати ОСОБА_2 пенсію із урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2010 рік, із урахуванням раніше виплачених сум та виплатити.

Крім того, суд зазначає, що позивач звернулась до суду з вимогами щодо визнання неправомірними дії суб”єкта владних повноважень ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області по відмові у перерахунку пенсії позивачу. При цьому розпорядження про перерахунок та рішення про відмову в перерахунку пенсії позивач не оскаржує. Суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що фактично, правові наслідки для позивача має розпорядження та рішення, а не дії, внаслідок чого має місце неправильно визначений предмет спору. Розпорядження та рішення в межах спірних відносин є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій, як суб”єкта владних повноважень. Враховуючи зазначене суд вважає, що в даному випадку має місце неправильно визначений предмет спору, а тому, відповідно, в цій частині позов не підлягає задоволенню.

Крім того, відповідно до вимог ст.. 183-2 КАС України суд зауважує щодо обов”язку відповідача виконати постанову негайно в межах суми стягнення за один місяць.

Керуючись ст.ст.40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року №1058-ІV, ст.ст.2-15,17-18,41,69-71,79,86,99, 128,158,162-163, 167,183-2, 185-186,254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду Дзержинського району м. Кривого Рогу про визнання дій неправомірними та зобов”язання здійснити перерахунок пенсії -задовольнити частково.

Зобов'язати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_2 з 01 березня 2011 року по наступний період з подальшим щомісячним нарахуванням та виплатою, відповідно до вимог ст.40, ст. 42 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих у галузі економіки за 2010 рік у розмірі 1 982,63. із урахуванням раніше виплачених сум, що нею отримані.

Постанову суду допустити до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

В задоволенні іншої частини вимог -відмовити.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії постанови до Апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції .

Суддя:ОСОБА_1