Постанова від 14.08.2015 по справі 819/2163/15

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/2163/15

14 серпня 2015 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Чепенюк О.В.,

при секретарі судового засідання Калиняк О.В.,

за участю представника позивача Гірняка В.М.,

представників відповідача Семчишина В.А., Чубатого В.Є.,

представника третьої особи Тарнавської М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Тернопільської міської ради до Тернопільської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача відділ охорони здоров'я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Тернопільська міська рада звернулася до суду з адміністративним позовом до Тернопільської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача відділ охорони здоров'я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради, в якому з урахуванням заяви про зміну (уточнення) позовних вимог (а. с. 36) просить:

- визнати протиправною бездіяльність Тернопільської обласної ради щодо не розгляду питання про передачу з обласного бюджету Тернопільської області до міського бюджету міста Тернополя видатків на виконання умов договору від 09 лютого 2015 року «про міжбюджетний трансферт на 2015 рік»;

- зобов'язати Тернопільську обласну раду вирішити питання про передачу з обласного бюджету Тернопільської області до міського бюджету міста Тернополя видатків на виконання умов договору від 09 лютого 2015 року «про міжбюджетний трансферт на 2015 рік» в сумі 2 450 000 грн. у відповідності до пункту 3 договору в термін не пізніше наступного пленарного засідання Тернопільської обласної ради, що відбудеться після набрання законної сили судовим рішенням;

- стягнути з Тернопільської обласної ради заборгованість відповідно до договору від 09 лютого 2015 року «про міжбюджетний трансферт на 2015 рік» в сумі 575 000 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані наступними обставинами.

10 лютого 2015 року Тернопільською міською радою та Тернопільською обласною радою прийнятті рішення «Про затвердження договору від 09 лютого 2015 року «про міжбюджетний трансферт на 2015 рік». Предметом договору є передача з обласного бюджету Тернопільської області до міського бюджету міста Тернополя видатків на забезпечення часткового фінансування видатків з утримання закладу «Відділкова клінічна лікарня станції Тернопіль державного територіального-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» м. Тернопіль» у вигляді відшкодування витрат міському бюджету міста Тернополя за лікування жителів районів. Пунктом 3 договору передбачалось, що передача субвенції здійснюється шляхом затвердження у складі видатків обласного бюджету Тернопільської області на 2015 рік при внесенні відповідних змін до рішення про обласний бюджет субвенції міському бюджету міста Тернополя в сумі 4 500 000 грн., а перерахування коштів здійснюється щомісяця до 25 числа в обсягах, визначених договором. Станом на 10 серпня 2015 року відповідачем рішення у відповідності до пункту 3 договору на всю суму субвенції, що передається з обласного бюджету міському бюджету міста Тернополя, не прийнято, кошти в сумі 575 000 грн. у строк, визначений договором, не перераховані.

В обґрунтування свої правової позиції позивач посилається на положення Цивільного кодексу України щодо належного виконання зобов'язань сторонами договору, норми Бюджетного кодексу України, що регулюють бюджетні зобов'язання та міжбюджетні трансферти у вигляді субвенції.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у адміністративному позові та заяві від 10 серпня 2015 року, просив позов задовольнити.

Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача позовні вимоги підтримала та додатково зазначила, що не вирішення питання щодо передачі субвенції у міський бюджет міста Тернополя може мати негативні наслідки у вигляді невиплати заробітної плати медичним працівникам закладу «Відділкова клінічна лікарня станції Тернопіль державного територіального-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» м. Тернопіль». Просила позовні вимоги задовольнити.

У судовому засіданні представники відповідача, кожен зокрема, адміністративний позов не визнали та пояснили суду, що бездіяльності обласною радою не допущено, оскільки відповідачем прийнято відповідне рішення про перерахування частини коштів субвенції (2 050 000 грн.) в межах вільного залишку коштів загального фонду обласного бюджету до міського бюджету місті Тернополя. Щодо іншої частини коштів, то таке питання обласною радою не розглядалось, оскільки не ініціювалось головним розпорядником коштів Департаментом фінансів Тернопільської обласної державної адміністрації. Також зазначили, що пленарні засідання обласної ради проводяться не щомісяця, що унеможливлює своєчасний розгляд питань про внесення змін до обласного бюджету. Остання сесія обласної ради відбулася 13 серпня 2015 року, на порядок денний якої питання про передачу з обласного бюджету Тернопільської області до міського бюджету міста Тернополя видатків на виконання умов договору від 09 лютого 2015 року «про міжбюджетний трансферт на 2015 рік» не виносилось. Разом з тим, представники відповідача підтвердили, що залишок суми субвенції, щодо якої обласною радою не прийнято рішення про її перерахування до міського бюджету міста Тернополя становить 2 450 000 грн., заборгованість, по якій станом на 14.08.2015 року настав строк сплати згідно з умовами договору від 09 лютого 2015 року «про міжбюджетний трансферт», становить 575 000 грн.

Представники відповідачів вважають позовні вимоги безпідставними та просили у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що 09 лютого 2015 року відповідно до пункту 5 частини другої статті 101 Бюджетного кодексу України з метою виконання частини другої статті 28 Закону України «Про Держаний бюджет України на 2015 рік» щодо передачі на утримання з міського бюджету міста Тернополя державного закладу «Відділкова клінічна лікарня станції Тернопіль державного територіального-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» м. Тернопіль» у зв'язку з неможливістю врахування цих видатків для міського бюджету під час застосування формульованого методу, встановленого статтею 25 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» порядку розподілу медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам між місцевими бюджетами, було укладено договір про міжбюджетний трансферт на 2015 рік між Тернопільською обласною радою та Тернопільською міською радою (а. с. 9-10).

Предметом договору є передача з обласного бюджету Тернопільської області до міського бюджету міста Тернополя видатків на забезпечення у 2015 році часткового фінансування з міського бюджету міста Тернополя видатків з утримання державного закладу «Відділкова клінічна лікарня станції Тернопіль державного територіального-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» м. Тернопіль».

Порядок передачі видатків визначений пунктом 3 договору, а саме: передача видатків здійснюється шляхом затвердження у складі видатків обласного бюджету Тернопільської області на 2015 рік при внесенні відповідних змін до рішення Тернопільської обласної ради від 28 січня 2015 року № 1865 «Про обласний бюджет на 2015 рік» субвенції міському бюджету міста Тернополя в сумі 4 500 000 грн.

Відповідно до пункту 4.1 договору перерахування субвенції здійснюється впродовж 2015 року у таких обсягах: лютий - 750 000 грн., березень - 375 000 грн., квітень - 375 000 грн., травень - 375 000 грн., червень - 375 000 грн., липень - 375 000 грн., серпень - 375 000 грн., вересень - 375 000 грн., жовтень - 375 000 грн., листопад - 375 000 грн., грудень - 375 000 грн.

Субвенція перераховується щомісячно до 25 числа (крім грудня) відповідно до розпису загального фонду обласного бюджету Тернопільської області на рахунок загального фонду міського бюджету міста Тернополя, відкритий в управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області в місті Тернополі (пункт 4.3.договору).

Рішенням Тернопільської міської ради від 10 лютого 2015 року № 6/п56/3 надано згоду на прийняття у власність територіальної громади міста Тернополя цілісного майнового комплексу державного закладу «Відділкова клінічна лікарня станції Тернопіль державного територіального-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» м. Тернопіль» (а. с. 11).

Також судом встановлено, що відповідно до пункту 5 рішення Тернопільської обласної ради від 11 червня 2015 року № 1950 «Про внесення змін до обласного бюджету на 2015 рік» затверджено обсяг іншої субвенції з обласного бюджету міському бюджету міста Тернополя в сумі 2 050 000 грн. (а. с. 57).

Загальна суму субвенції з обласного бюджету, яка підлягала сплаті за період з лютого по липень (включно) 2015 року склала 2 450 000 грн., фактично перераховано міському бюджету міста Тернополя кошти у розмірі 2 050 000 грн. Станом на 14.08.2015 року заборгованість відповідно до договору від 09 лютого 2015 року «про міжбюджетний трансферт на 2015 рік» становить 575 000 грн. Такі обставини визнаються представниками відповідачів.

Суд при вирішенні справи застосовує до спірних правовідносин наступні правові норми.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 101 Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року №2456-VI, змінами і доповненнями, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та місцеві ради можуть передбачати у відповідних бюджетах такі види міжбюджетних трансфертів як дотації та інші субвенції. Умови надання субвенцій, зазначених у цій частині статті, визначаються відповідним договором сторін, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Згідно з визначеннями наведеними у статті 2 Бюджетного кодексу України бюджетне зобов'язання - це будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому; міжбюджетні трансферти - кошти, які безоплатно і безповоротно передаються з одного бюджету до іншого; субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції.

У спірному випадку порядок надання субвенції з обласного бюджету до міського бюджету міста Тернополя чітко визначений умовами договору, укладеного між Тернопільською обласною радою та Тернопільською міською радою 09 лютого 20015 року, зокрема, шляхом внесення відповідних змін до рішення Тернопільської обласної ради від 28 січня 2015 року № 1865 «Про обласний бюджет на 2015 рік» в частині затвердження у складі видатків обласного бюджету Тернопільської області на 2015 рік субвенції міському бюджету міста Тернополя в сумі 4 500 000 грн.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи по даному питанню не були прийнятті рішення Тернопільською обласною радою на пленарних засіданнях 10 лютого 2015 року, 09 квітня 2015 року (а. с. 7), лише на сесії обласної ради 25 червня 2015 року прийнято рішення про затвердження обсягу субвенції з обласного бюджету міському бюджету міста Тернополя (а. с. 57), проте не в повному обсязі, який визначений умовами договору від 09 лютого 2015 року про міжбюджетний трансферт.

Згідно з пунктом 17 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (з змінами і доповненнями) виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання як затвердження відповідно районних, обласних бюджетів, внесення змін до них, затвердження звітів про їх виконання.

Суд погоджується з позицією представників відповідачів про те, що внесення змін до обласного бюджету потребує дотримання певної процедури, визначеної статтею 78 Бюджетного кодексу України. Проте дотримання положень законів, які регламентують процес складання, розгляду та виконання місцевих бюджетів, внесення до них змін не звільняє обласна раду від обов'язку вживати заходів щодо виконання бюджетних зобов'язань відповідно до договору про міжбюджетний трансферт, умови якого були визначені самою ж радою. Неналежне вжиття таких заходів та не прийняття рішення про внесення відповідних змін до обласного бюджету на 2015 рік в частині затвердження у складі видатків обласного бюджету Тернопільської області на 2015 рік субвенції міському бюджету міста Тернополя на повну суму, яка визначена договором, свідчить про допущену бездіяльність відповідача. А тому позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.

Також суд звертає увагу, що розгляд справи відкладався за клопотанням відповідача у зв'язку з проведення 13 серпня 2015 року сесії Тернопільської обласної ради та можливим вирішенням спору через прийняття відповідно рішення про внесення змін до обласного бюджету на 2015 рік (а. с. 28). Разом з тим, з пояснень представників сторін слідує, що на сесії Тернопільської обласної ради 13 серпня 2015 року питання змін до обласного бюджету на 2015 рік в частині затвердження у складі видатків обласного бюджету Тернопільської області на 2015 рік субвенції міському бюджету міста Тернополя в сумі 2 450 000 на розгляд не виносилося, не ініціювалось, до порядку денного пленарного засідання не включалося і не розглядалося.

Враховуючи наведені положення законодавства та встановлені судом обставини справи, з метою захисту прав та інтересів позивача суд приходить до висновку про необхідність задовольнити також позовну вимогу про зобов'язання Тернопільську обласну раду вирішити питання про передачу з обласного бюджету Тернопільської області до міського бюджету міста Тернополя видатків на виконання умов договору від 09 лютого 2015 року «про міжбюджетний трансферт на 2015 рік» в сумі 2 450 000 грн. у відповідності до пункту 3 договору в термін не пізніше наступного пленарного засідання Тернопільської обласної ради, що відбудеться після набрання законної сили судовим рішенням.

Крім того, з відповідача слід стягнути на користь міського бюджету міста Тернополя заборгованість відповідно до договору від 09 лютого 2015 року «про міжбюджетний трансферт на 2015 рік», яка виникла станом на 14.08.2015 року за період з червня по липень 2015 року в сумі 575 000 грн.

Відповідно до статті 94 КАС України на користь позивача слід присудити з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп., сплачений згідно з платіжним дорученням № 968 від 24 липня 2015 року, та у сумі 487 грн. 20 коп., сплачений згідно з квитанцією № 3 від 10 серпня 2015 року.

Керуючись статтями 2, 11, 71, 86, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Тернопільської обласної ради щодо не розгляду питання про передачу з обласного бюджету Тернопільської області до міського бюджету міста Тернополя видатків на виконання умов договору від 09 лютого 2015 року «про міжбюджетний трансферт на 2015 рік».

Зобов'язати Тернопільську обласну раду вирішити питання про передачу з обласного бюджету Тернопільської області до міського бюджету міста Тернополя видатків на виконання умов договору від 09 лютого 2015 року «про міжбюджетний трансферт на 2015 рік» в сумі 2 450 000 (два мільйони чотириста п'ятдесят тисяч) гривень у відповідності до пункту 3 договору в термін не пізніше наступного пленарного засідання Тернопільської обласної ради, що відбудеться після набрання законної сили судовим рішенням.

Стягнути з Тернопільської обласної ради (46021, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця М.Грушевського, будинок 8, код ЄДРПОУ 24630220) на користь міського бюджету міста Тернополя заборгованість відповідно до договору від 09 лютого 2015 року «про міжбюджетний трансферт на 2015 рік» в сумі 575 000 (п'ятсот сімдесят п'ять тисяч) гривень.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Тернопільської міської ради (46001, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Листопадова, будинок 5, код ЄДРПОУ 34334305) судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 (вісім) копійок, сплачений згідно з платіжним дорученням № 968 від 24 липня 2015 року, та у сумі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 (двадцять) копійок, сплачений згідно з квитанцією № 3 від 10 серпня 2015 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений 17 серпня 2015 року.

Головуючий суддя Чепенюк О.В.

копія вірна

Суддя Чепенюк О.В.