Справа № 2а/1770/1138/2011
10 серпня 2011 року 16год. 55хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Ткачук Н.С. за участю секретаря судового засідання Холод Т.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
прокурор: Данилюк О.С.,
позивача: представник ОСОБА_1,
відповідача: представник ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Рівненського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м.Рівне
доУправління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради
про стягнення заборгованості, -
Рівненський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Рівне звернувся до суду з позовом до Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради про стягнення заборгованості на загальну суму 616394,86 грн. (т.1 а.с.2-3).
30.05.2011 року в судовому засіданні Рівненським міжрайонним природоохоронним прокурором було подано заяву про збільшення позовних вимог, якою просив стягнути з Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради заборгованості на загальну суму 708111,56 грн. В заяві зазначає, що дана заборгованість виникла на підставі самостійно поданих відповідачем до податкового органу податкових деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності №9000076695 від 28.01.2010, №90170 від 17.09.2010, №102241 від 06.10.2010, №130705 від 28.12.2010, №2537/34 від 27.01.2011р., №9002188861 від 19.04.2011 р., податкового повідомлення - рішення від 23.03.2011 №0006951543/3, облікової картки №05517742 УКБ міськвиконкому та акту №617 від 24.09.2010 року. Крім того, повідомив, що Рівненським окружним адміністративним судом розглядається справа №2а/1770/1910/2011 за позовом УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради до ДПІ у м. Рівне про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0006951543/3 від 23.03.2011 року, яким відповідно до ст. 126 ПК України відповідачу визначено штраф в розмірі 230288,86 грн. (т.1 а.с.150), а тому дана сума не включена до заяви про збільшення позовних вимог. Дана заява прийнята судом та приєднана до матеріалів справи.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали. В обґрунтування позову зазначили, що визначений п.7.7. ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року та п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України механізм зарахування є єдиним для всіх платників податків та органів державної податкової служби України. Незважаючи на бажання платника податків спрямувати кошти на сплату поточних надходжень всупереч законодавчо встановленій черговості зарахування таких платежів у рахунок погашення податкового боргу, податкові органи мають правові підстави здійснювати зарахування таких податкових платежів в автоматичному режимі. Оскільки, станом на день сплати позивачем податкових зобов'язань за період з жовтня по грудень 2010 року та з січня по березень 2011 року, визначених ним у податкових деклараціях, по його особовому рахунку обліковувався податковий борг, що виник раніше, то податковим органом, суми вказані в платіжних дорученнях, правомірно були зараховані на його погашення. У зв'язку з наведеним просили суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення на позовну заяву, позов не визнав. В обґрунтування заперечень пояснив суду, що податкові зобов'язання самостійно визначені Управлінням капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради в поданих до податкового органу податкових деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності №9000076695 від 28.01.2010, №90170 від 17.09.2010, №102241 від 06.10.2010, №130705 від 28.12.2010, №2537/34 від 27.01.2011р., №9002188861 від 19.04.2011 р. сплачені відповідачем. Стверджує, що в платіжних дорученнях на оплату орендної плати за землю, відповідачем було конкретизовано призначення платежу по строках сплати податкових зобов'язань у відповідності до поданих податкових декларацій. Проте, відповідач зарахував вказані суми не в рахунок сплати узгоджених податкових зобов'язань згідно з призначенням платежів вказаних в платіжних дорученнях, а в рахунок сплати податкового боргу, що виник раніше. Вважає, що податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків, оскільки в Законі України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»серед заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу, заходи зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків, відсутні. Крім того, стверджує, що в УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради борг по сплаті орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності по деклараціях, визначених прокурором як підстави позовних вимог відсутній, оскільки сплачений в повному обсязі. У зв'язку з наведеним просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін та думку прокурора, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 03.06.1999 року державним реєстратором виконавчого комітету Рівненської міської ради відповідача було зареєстровано юридичною особою, що підтверджується копією довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та копією довідки статистики (т.1 а.с.4-6). 24.10.1996 року відповідача взято на облік платника податків в Державній податковій інспекції в м. Рівне, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків (т.1 а.с.7).
Згідно з даними обліку позивача за УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради рахується заборгованість перед бюджетом по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на загальну суму 708111,56 грн., що підтверджується розрахунком ДПІ в м. Рівне (т.2 а.с.149-155).
З матеріалів справи вбачається, що 28.01.2010 року відповідачем податковому органу було подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік (основна), якою платником самостійно нараховано орендної плати на 2010 рік за період з січня по грудень на загальну суму 1656180,13 грн. (т.1 а.с.9-10).
17.09.2010 року відповідачем податковому органу було подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік (основна), якою платником самостійно нараховано орендної плати на 2010 рік за період з серпня по грудень на загальну суму 5347,10 грн. (т.1 а.с.11-12).
06.09.2010 року відповідачем податковому органу було подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік (основна), якою платником самостійно нараховано орендної плати на 2010 рік за період з вересня по грудень на загальну суму 11867,98 грн. (т.1 а.с.13-14).
28.12.2010 року відповідачем податковому органу було подано уточнюючу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік (до основної декларації за 28.01.2010 р.), якою платником самостійно нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань, визначених декларацією від 28.01.2010 року, за наслідками уточнень в розмірі 955234,86 грн. В рядку 3 даної декларації, УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради задекларувало переплату, що виникла у зв'язку з виправленням помилки в розмірі 483833,93 грн. (т.1 а.с.65-66).
28.12.2010 року відповідачем податковому органу було подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік (основна), якою платником самостійно нараховано орендної плати на 2010 рік, а саме за грудень 2010 року в розмірі 13632,09 грн. (т.1 а.с.122).
27.01.2011 року відповідачем податковому органу було подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, якою платником самостійно нараховано орендної плати на 2011 рік за період з січня по грудень на загальну суму 949816,53 грн. (т.1 а.с.156), зокрема з січня по березень на загальну суму 237773,07 грн.
19.04.2011 року відповідачем податковому органу було подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, якою платником самостійно нараховано орендної плати на 2011 року за період з березня по грудень на загальну суму 24029,79 грн. (т.1 а.с.152-155), зокрема за березень в сумі 9643,88 грн.
При з'ясуванні питання щодо стягнення сум заборгованості УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, що виникла на підставі податкових декларацій №9000076695 від 28.01.2010 року, №90170 від 17.09.2010 року, №102241 від 06.10.2010 року, №130705 від 28.12.2010 року, суд виходив з наступного.
Згідно зі ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Частиною 1 ст. 14 Закону України “Про систему оподаткування” (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин у 2010 році) встановлено, що плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належить до загальнодержавних податків і зборів і справляється на всій території України.
У відповідності до ст. 14 Закону України "Про плату за землю" №2535-XII від 03.07.1992 року (далі - Закон №2535-XII) (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин у 2010 році) платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п. 5.1 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 р. за № 2181-III із змінами і доповненнями (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин у 2010 році) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, представниками сторін не заперечується, що згідно з податковими деклараціями №9000076695 від 28.01.2010 року, №90170 від 17.09.2010 року, №102241 від 06.10.2010 року, №130705 від 28.12.2010 року відповідачем було задекларовано податкові зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010 рік на загальну суму 1687027,30 грн. 28.12.2010 року відповідачем податковому органу подано уточнюючу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік, якою платником самостійно нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік. Судом встановлено, що у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 28.12.2010 року відповідачем було задекларовано податкові зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010 рік на загальну суму 986082,03 грн.
Згідно зі ст. 17 Закону №2535-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин у 2010 році) податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Доводи прокурора та представника позивача про наявність в УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, що виникли на підставі податкових декларацій №9000076695 від 28.01.2010 року, №90170 від 17.09.2010 року, №102241 від 06.10.2010 року, №130705 від 28.12.2010 року, заборгованості за період з січня по грудень 2010 року на загальну суму 460694,61 грн. суд не бере до уваги з огляду на наступне.
З досліджених судом платіжних доручень за період з січня по грудень 2010 року, в яких вказано призначення платежу, а саме: "Орендна плата за землю. По строку сплати (дата)" (в кожному окремому випадку) (т.1 а.с.71-89,193, т.2 а.с.114-117, 122-138) вбачається, що відповідачем в 2010 році за період з січня по грудень 2010 року було сплачено податкові зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень-листопад 2010 року (граничний термін сплати в грудні 2010 року) на загальну суму 600475,65 грн. Так, зібраними у матеріалах справи документами - копіями податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності №9000076695 від 28.01.2010 року, №90170 від 17.09.2010 року, №102241 від 06.10.2010 року, №130705 від 28.12.2010 року, уточнюючої податкової декларації від 28.12.2010 року та копіями платіжних доручень із визначеним відповідачем призначенням платежу, підтверджується, що УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради було задекларовано податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік, без урахування грудня 2010 року, на загальну суму 892225,58 грн., фактично сплачено 600475,65 грн., недоплата становить 291749,93 грн. (детальний розрахунок наведено в таблиці).
Календарний місяць 2010 рокуЗадекларованоФактично сплаченоне сплачено
січень86557,65 грн.8000 грн.78557,65 грн.
лютий86557,65 грн.8900 грн.77657,65 грн.
березень82292,32 грн.25000 грн.57292,32 грн.
квітень79054,81 грн.8390,92 грн.70663,89 грн.
травень78682,51 грн.32800 грн.45882,51 грн.
червень 78679,70 грн.181407,91 грн.переплата 102728,21 грн.
липень 78647,65 грн.73132,37 грн.5515,28 грн.
серпень79992,77 грн.50486,86 грн.29505,91 грн.
вересень81365,86 грн.75891,37 грн.5474,49 грн.
жовтень80197,33 грн. 55466,22 грн.24731,11 грн.
листопад80197,33 грн.81000 грн.переплата 802,67 грн.
всього:892225,58 грн.600475,65 грн.з урахуванням переплат 291749,93 грн.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем не сплачено узгоджені податкові зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, що виникли на підставі податкових декларацій №9000076695 від 28.01.2010 року, №90170 від 17.09.2010 року, №102241 від 06.10.2010 року, №130705 від 28.12.2010 року, з урахуванням уточнюючої податкової декларації від 28.12.2010 року за період з січня по листопад 2010 року на загальну суму 291749,93 грн.
Судом встановлено, що сплачені відповідачем податкові зобов'язання згідно з платіжними дорученнями, де вказано призначення платежу, а саме: "Орендна плата за землю. По строку сплати (дата)" (т.1 а.с.71-89,193, т.2 а.с.114-117, 122-138), позивач, посилаючись на п. 7.7 ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), зараховував дані платежі не в рахунок сплати узгоджених сум податкових зобов'язань за вказані у платіжних дорученнях періоди, а в рахунок сплати податкового боргу в порядку календарної черговості його виникнення.
Пунктом 7.7 статті 7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами”№2181-III від 21.12.2000 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин у 2010 році) визначено принцип рівності бюджетних інтересів. З цією метою встановлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях. Даним пунктом також визначено, що джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.
Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України “Про Національний банк України” (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин у 2010 році) №679-XIV від 20.05.1999р. Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.
Відповідно до п. 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 29.03.2004 за № 377/89/76” (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин у 2010 році) кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому, згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит “Призначення платежу” платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення “Призначення платежу”. Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками. Норму аналогічного змісту містить Інструкція про касові операції в банках України, затверджена Постановою Правління Національного банку України від 14 серпня 2003 року №337, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 5 вересня 2003 р. за № 768/8089 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) в якій зазначено, що платник відповідає за дані, зазначені у квитанції, зокрема і призначення платежу, як необхідний реквізит касового документа.
Тому, очевидно, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Так, суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”№2181-III від 21.12.2000 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин у 2010 році) слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.
Як вбачається з облікової картки платника податків УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради станом на 31.12.2010 р. (т.2 а.с.1-27), суми податкових зобов'язань, які зазначені відповідачем в платіжних дорученнях, містять призначення платежу: "Орендна плата за землю. По строку сплати (дата)" (т.1 а.с.71-89,193, т.2 а.с.114-117, 122-138), ДПІ в м. Рівне спрямовувала на погашення податкового боргу в порядку календарної черговості його виникнення.
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), який був спеціальним законом з питань оподаткування і установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, було встановлено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів зміна призначення платежу, самостійно визначеного платником податків, відсутня.
За таких обставин, суд вважає, що самостійне зарахування податковим органом сплачених відповідачем сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.
Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин у 2010 році) встановлює відповідальність за порушення податкового законодавства та передбачає вичерпний перелік порушень, який не підлягає розширеному тлумаченню. Серед таких порушень відсутнє недотримання порядку погашення податкового боргу та податкових зобов'язань, встановленого пунктом 7.7 статті 7 Закону. Отже, чинним на час виникнення спірних правовідносин законодавством України не передбачалося застосування спеціальних заходів відповідальності за порушення платником податків вимог щодо першочергового погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань у порядку календарної черговості їх виникнення. У вказаних випадках до платника податків повинні вживатися передбачені законодавством заходи примусового стягнення податкового боргу.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого п.7.7 ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин у 2010 році), податковий орган не був наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків, а відтак - діяв не на підставі, не в межах повноважень та не в спосіб визначений чинним законодавством.
Судом встановлено, що заборгованість відповідача з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з січня по листопад 2010 року включно, що виникла на підставі вказаних прокурором в позовній заяві декларацій, становить 291749,93 грн.
Поряд з цим, окрім вказаних вище платіжних доручень, в матеріалах справи наявні копії платіжних доручень №363 від 13.05.2010 року, №410 від 31.05.2010 року, №412 від 01.06.2010 року, №433 від 03.06.2010 року (т.2 а.с.118-121), які не містять конкретно визначеного призначення платежу (відсутня вказівка на період, за який сплачується орендна плата та/або посилання на документ, на підставі якого виникло сплачуване податкове зобов'язання). З даних платіжних доручень вбачається, що відповідачем в 2010 році, без конкретно визначеного призначення платежу, зазначено лише: "Орендна плата за землю", було сплачено податкові зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на загальну суму 86550 грн.
Обліковими картками УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради станом на 31.12.2010 року (т.2 а.с.1-27), наявними в матеріалах справи, підтверджується, що зазначені позивачем в платіжних дорученнях №363 від 13.05.2010 року, №410 від 31.05.2010 року, №412 від 01.06.2010 року, №433 від 03.06.2010 року (т.2 а.с.118-121) платежі на суму 86550 грн., ДПІ в м. Рівне спрямовувала на погашення податкового боргу в порядку календарної черговості його виникнення.
Беручи до уваги те, що податковий орган не змінював призначення платежу, зазначене відповідачем в даних платіжних дорученнях, суд приходить до висновку, що ДПІ в м. Рівне, зараховуючи сплачені платником податку суми в розмірі 86550 грн. в рахунок узгодженого податкового боргу, що виник раніше, діяла на підставі, в межах та у спосіб визначений чинним законодавством.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги щодо стягнення з УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік, визначеної відповідачем в податкових деклараціях №9000076695 від 28.01.2010 року, №90170 від 17.09.2010 року, №102241 від 06.10.2010 року, №130705 від 28.12.2010 року, з урахуванням уточнюючої податкової декларації від 28.12.2010 року за період з січня по листопад 2010 року в сумі 291749,93 грн. підтверджені належними та допустимими доказами і в цій частині підлягають до задоволення.
При з'ясуванні питання щодо стягнення з УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради заборгованості по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень 2010 року (по терміну сплати до 30.01.2011 року), яка виникла на підставі податкових декларацій №9000076695 від 28.01.2010 року, №90170 від 17.09.2010 року, №102241 від 06.10.2010 року, №130705 від 28.12.2010 року, з урахуванням уточнюючої декларації від 28.12.2010 року та за січень - березень 2011 року, яка виникла на підставі податкових декларацій №2537/34 від 27.01.2011р., №9002188861 від 19.04.2011 р., суд виходив з наступного.
31.12.2010 року втратив чинність Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” №2181-III від 21.12.2000 року. З 01.01.2011 року відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Судом встановлено, що в податкових деклараціях №9000076695 від 28.01.2010 року, №90170 від 17.09.2010 року, №102241 від 06.10.2010 року, №130705 від 28.12.2010 року, з урахуванням уточнюючої податкової декларації від 28.12.2010 року відповідачем за грудень 2010 року (по строку сплати до 30.01.2011 року) самостійно нараховано орендної плати на загальну суму 93829,45 грн. (т.1 а.с.11-14, 65-66, 122).
27.01.2011 року відповідач подав ДПІ в м. Рівне податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, згідно з якою визначена платником орендна плата з січня по березень 2011 року становить 237773,07 грн. (т.1 а.с.156).
19.04.2011 року відповідачем податковому органу було подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, якою платником самостійно нараховано орендної плати на 2011 року за період з березня по грудень на загальну суму 24029,79 грн. (т.1 а.с.152-155), зокрема, за березень 2011 року в сумі 9643,88 грн.
Загальна сума узгодженого податкового зобов'язання відповідача з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень 2010 року становить 93829,45 грн., за січень-березень 2011 рік - 247416,95 грн., всього на загальну суму 341246,40 грн.
З досліджених судом платіжних доручень №13 від 19.02.2011 року, №21 від 26.01.2011 року, №26 від 27.01.2011 року (т.1. а.с.87-89) вбачається, що сума узгодженого податкового зобов'язання за грудень 2010 року сплачена відповідачем в розмірі 70000 грн. У відповідності до платіжних доручень №79 від 21.02.2011 року, №82 від 22.02.2011 року, №97 від 28.02.2011 року, №93 від 28.02.2011 року (т.1. а.с.90-93) сума узгодженого податкового зобов'язання за січень 2011 року сплачена відповідачем в розмірі 48000 грн. Згідно з платіжними дорученнями №137 від 16.03.2011 року, №156 від 29.03.2011 року, №169 від 30.03.2011 року, №176 від 31.03.2011 року (т1. а.с.94-97) сума узгодженого податкового зобов'язання за лютий 2011 року сплачена відповідачем в розмірі 69000 грн. З платіжних доручень №234 від 21.04.2011 року, №244 від 27.04.2011 року, №256 від 28.04.2011 року, №257 від 29.04.2011 року (т1. а.с.143-146) вбачається, що сума узгодженого податкового зобов'язання за березень 2011 року сплачена відповідачем в розмірі 40000 грн. Всього за грудень 2010 року та за січень-березень 2011 року сплачено орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на загальну суму 227000 грн. У перелічених вище платіжних дорученнях відповідачем було вказано призначення платежу, а саме: "Орендна плата за землю. По строку сплати (дата)". Так, зібраними у матеріалах справи документами - копіями податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності №9000076695 від 28.01.2010 року, №90170 від 17.09.2010 року, №102241 від 06.10.2010 року, №130705 від 28.12.2010 року, з урахуванням уточнюючої декларації від 28.12.2010 року, №2537/34 від 27.01.2011р., №9002188861 від 19.04.2011 р. та копіями платіжних доручень за 2011 рік із визначеним відповідачем призначенням платежу, підтверджується, що УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради було задекларовано податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на загальну суму 341246,40 грн., фактично сплачено 227000 грн., недоплата становить 114246,40 грн. (детальний розрахунок наведено в таблиці).
Календарний місяць 2010/2011 роківЗадекларованоФактично сплаченоне сплачено
грудень93829,45 грн.70000 грн.23829,45 грн.
січень79541,19 грн.48000 грн.31541,19 грн.
лютий79115,94 грн.69000 грн.10115,94 грн.
березень88759,82 грн.40000 грн.48759,82 грн.
всього341246,40 грн.227000 грн.114246,4 грн.
З облікової картки УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради станом на 27.05.2011 р. (т.1 а.с.162-176) вбачається, що зазначені вище платежі податковим органом було зараховано у рахунок сплати податкового боргу відповідача з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, що виник раніше.
Пунктом 87.9. ст. 87 Податкового кодексу України встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
А відтак, з 01.01.2011 року органи державної податкової служби набули права самостійно зараховувати кошти, що сплачує платник податку, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
З облікових карток УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради за 2009-2010 роки (т.1 а.с.208-227, т.2 а.с.1-27), що містяться в матеріалах справи, вбачається, що за УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради рахується заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, яка виникла з підстав інших, ніж зазначені у даному адміністративному позові.
Таким чином, суд вважає, що ДПІ в м. Рівне правомірно зарахувала сплачені в 2011 році відповідачем податкові зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень 2010 року (сплачені в січні 2011 року) та за січень - березень 2011 року в рахунок погашення податкового боргу, що виник раніше.
Враховуючи викладене вище, суд прийшов до висновку, що заборгованість відповідача з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень 2010 року - березень 2011 року становить 341246,40 грн.
У відповідності до п.п. 20.1.1 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
З огляду на викладене позовні вимоги Рівненського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Рівне щодо стягнення з УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень 2010 року (по терміну сплати до 30.01.2011 року), що виникли на підставі податкових декларацій №9000076695 від 28.01.2010 року, №90170 від 17.09.2010 року, №102241 від 06.10.2010 року, №130705 від 28.12.2010 року, з урахуванням уточнюючої декларації від 28.12.2010 року та за січень - березень 2011 року, що виникли на підставі податкових декларацій №2537/34 від 27.01.2011р., №9002188861 від 19.04.2011 р. на загальну суму 341246,40 грн. підтверджені належними та допустимими доказами і в цій частині підлягають до задоволення.
Таким чином, з наявних в матеріалах адміністративної справи письмових доказів, наданих як Рівненським міжрайонним природоохоронним прокурором, Державною податковою інспекцією у м. Рівне, так і УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради, судом встановлено, що заборгованість відповідача по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010-2011 рр. по деклараціях №9000076695 від 28.01.2010 року, №90170 від 17.09.2010 року, №102241 від 06.10.2010 року, №130705 від 28.12.2010 року, з урахуванням уточнюючої декларації від 28.12.2010 року та за січень - березень 2011 року, що виникли на підставі податкових декларацій №2537/34 від 27.01.2011р., №9002188861 від 19.04.2011 р. становить 632996,33 грн. (291749,93 + 341246,40 =632996,33).
Статтею 11 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Суд відхиляє, доводи прокурора про те, що заборгованість УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради виникла на підставі облікової картки №05517742 УКБ міськвиконкому та акту №617 від 24.09.2010 року, оскільки облікова картка та акт перевірки, в розумінні чинного податкового законодавства не є підставою виникнення, збільшення, зменшення податкових зобов'язань. Відтак, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 75115,23 грн. не підтверджені доказами зібраними в матеріалах справи, а тому не підлягають до задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Рівненський міжрайонний природоохоронний прокурор та Державна податкова інспекція у м. Рівне не надали суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються їхні позовні вимоги в частині стягнення з УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в сумі 75115,23 грн., а УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради не надало суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення щодо відсутності у нього боргу по сплаті орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності по деклараціях, визначених прокурором як підстави позовних вимог.
За наведених обставин, позовні вимоги в частині стягнення з УКБ виконавчого комітету Рівненської міської ради заборгованості по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 -2011 рр. в сумі 632996,33 грн. правомірні, обґрунтовані і підлягають до задоволення, а заперечення відповідача в цій частині суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать чинному законодавству та фактичним обставинам справи.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради до місцевого бюджету м. Рівне заборгованість по орендній платі за землю в сумі 247416,95 грн.
В задоволенні решти позовних вимог Рівненському міжрайонному природоохоронному прокурору в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м.Рівне - відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Ткачук Н.С.