ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"25" серпня 2015 р. Справа № 809/2958/15
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Дочірнього підприємства "Рідний Край" Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромислова фірма "Левада" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства "Рідний Край" Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромислова фірма "Левада" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Позовні вимоги мотивує тим, що при проведені перевірки відповідача щодо дотримання вимог законодавства з питань цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, виявлено порушення вимог законодавства, за наслідками яких створюється реальна загроза життю та здоров'ю людей. З метою усунення порушення та забезпечення безпеки життю та здоров'ю людей, позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель (споруд, приміщень) ДП "Рідний Край" Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромислова фірма "Левада"та заборони використовувати будівлі, споруди, приміщення за цільовим призначенням, окрім робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Відповідно до ч.3 ст.183-2 КАС України про відкриття скороченого провадження суд виносить ухвалу, копія якої разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів невідкладно надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу. В ухвалі в обов'язковому порядку зазначаються строк подання заперечення проти позову, порядок його подання, а також наслідки неподання такого заперечення. Відповідач у десятиденний строк з дня одержання такої ухвали та копій документів може подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
Згідно із п.2 ч.5 ст.183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Судом 30 липня 2015 року винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження по даній адміністративній справі, яку направлено відповідачу за місцем реєстрації, зазначеному в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, для подання заперечення або заяви про визнання позову.
Надіслані документи відповідачем отримано 01 серпня 2015 року. Проте, заперечення або заяви про визнання позову від відповідача на адресу суду, у строки передбачені ст. 183-2 КАС України, не надходили.
Розглянувши та оцінивши матеріали справи в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України - без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, судом встановлено наступне.
На підставі наказу №29 від 26.06.2015 Городенківського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Івано-Франківській області, повідомлення про проведення перевірки від 01.07.2015 №1254, посвідчення на проведення перевірки №699 від 07.07.2015 посадовими особами Управління Державної служби надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області проведено планову перевірку щодо додержання (виконання) вимог законодавства з у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб Дочірнього підприємства "Рідний Край" Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромислова фірма "Левада", розташованого за адресою: с. Воронів, Городенківського району Івано-Франківської області. За результатами проведеної перевірки було встановлено ряд порушень, які висвітлені та зафіксовані в акті перевірки додержання відповідачем вимог законодавства в сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 20.07.2015 за №12 (а. с. 14-22).
При здійсненні перевірки було встановлено порушення вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, в тому числі Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, серед яких :
- не здійснено просочення дерев'яних конструкцій горища складів вогнетривким розчином відділки (п. 2.5 розділу ІІІ наказу МВС України №1417 від 30.12.2014);
- не обладнано склади на території току автоматичною пожежною сигналізацією (п. 1.2 розділу V наказу МВС України №1417 від 30.12.2014);
- не поновлено замір опору ізоляції електропроводки та контуру заземлення (п. 1.20 розділу ІV наказу МВС України №1417 від 30.12.2014);
- не здійснено технічне обслуговування наявних вогнегасників (п. 3.6, п. 3.7 розділу V наказу МВС України №1417 від 30.12.2014).
Вказані порушення на думку позивача створюють реальну загрозу життю та здоров»ю людей.
Крім того, за результатами перевірки Управлінням Державної служби надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області внесено припис №12 від 20.07.2015 на усунення порушень вимог пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту (а.с. 23-25), яким запропоновано відповідачу вжити заходи по усуненню порушень, виявлених перевіркою.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МНС України №1417 від 30.12.2014 року, зареєстровані у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 є обов'язковими для виконання всіма центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями (незалежно від виду їх діяльності та форм власності), посадовими особами та громадянами.
Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних, технічних та інших заходів, спрямованих на попередження пожеж, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для швидкого виклику пожежних підрозділів та успішного гасіння пожеж.
Згідно ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України від 2 жовтня 2012 року у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.1 ст.70 Кодексу підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (ч.2 ст.70 Кодексу).
Отже, законодавством передбачено право посадових осіб центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки на звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно із п. 26 ч.1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України, небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.
Отже, законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
Таким чином, наявність таких порушень як: нездійснення відповідачем просочення дерев'яних конструкцій горища складів вогнетривким розчином відділки (п. 2.5 розділу ІІІ наказу МВС України №1417 від 30.12.2014); необладнання складів на території току автоматичною пожежною сигналізацією (п. 1.2 розділу V наказу МВС України №1417 від 30.12.2014); непоновлення замірів опору ізоляції електропроводки та контуру заземлення (п. 1.20 розділу ІV наказу МВС України №1417 від 30.12.2014); нездійснення технічного обслуговування наявних вогнегасників (п. 3.6, п. 3.7 розділу V наказу МВС України №1417 від 30.12.2014), пов'язанні з ризиком настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі та є обставинами, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
За таких обставин та враховуючи, що Дочірн'є підприємство "Рідний Край" Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромислова фірма "Левада" допустило порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, доказів усунення виявлених порушень, не надано, суд приходить до висновку про необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Що стосується питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
У відповідності до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 8-14, 86, 160-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель та споруд ДП "Рідний край" Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромислова фірма "Левада", код 35238801, розташованого за адресою; вул. Стрілецька, 7, с. Воронів, Городенківського району, Івано-Франківської області, шляхом опечатування вхідних дверей, заборони використовувати будівлі, споруди, приміщення, окрім робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Обов'язок щодо виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду покласти на Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Івано-Франківській області.
Відповідно до ч.9 ст.183-2 КАС України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Відповідно до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, рішення суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.
Суддя: Григорук О.Б.