Постанова від 22.04.2011 по справі 2а-1020/11/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" квітня 2011 р. справа № 2a-1020/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі

судді Могили А.Б.

з участю секретаря Надраги Л.Я.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Калуської об'єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу в сумі 36224,27 грн., надання дозволу на його погашення за рахунок майна відповідача, -

ВСТАНОВИВ:

Калуська об'єднана державна податкова інспекція в Івано-Франківській області звернулася в суд з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу в сумі 36224,27 грн., надання дозволу на його погашення за рахунок майна відповідача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за КП «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради відповідно до даних обліку Калуської оДПІ станом на 15.02.2011 року рахується податковий борг перед бюджетом в сумі 36224,27 грн., в тому числі по таких платежах: податок на додану вартість в сумі 31174,67 грн., в тому числі 36,22 грн. пені, податок на прибуток підприємств комунальної власності в сумі 4613,84 грн., в тому числі 181,10 грн. пені, земельного податку в сумі 348,86 грн., в тому числі 1,27 грн. пені та податку з власників транспортних засобів в сумі 86,90 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених в позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча відповідач про дату, час та місце розгляду справи належно повідомлений. Причини неявки представника суду невідомі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд встановив наступне.

Державним реєстратором Калуської райдержадміністрації 26.08.2005 року проведено державну реєстрацію юридичної особи -Комунального підприємства «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради, що підтверджується копією Свідоцтва про Державну реєстрацію юридичної особи за №535076 від 26.08.2005 року (а.с.5). Відповідача 30.08.2005 року включено до ЄДРПУО, про що свідчить копія довідки Управління статистики в місті Калуші за №2424 від 31.08.2005 року (а.с.6).

Стаття 4 Закону України «Про систему оподаткування»(чинного на момент виникнення спірних правовідносин) визначала, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

У відповідності з пунктами 2, 3 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Судом встановлено, що з 14.08.2009 року по 04.09.2009 року працівниками Калуської оДПІ проводилася планова виїзна перевірка з питань дотримання відповідачем вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006 року по 30.06.2009 року за результатами якої складено акт за № 1997/2302/33617017 від 09.09.2009 року. Перевіркою виявлено заниження податку на прибуток за 2008 рік в сумі 12259 грн. На підставі даного акту позивачем 22.09.2009 року було винесено податкове повідомлення-рішення за №0002892302/0, яким визначено відповідачу 20030 грн. загальної суми зобов'язань по податку на прибуток підприємств, в тому числі за основним платежем 12259 грн., та застосовані штрафні фінансові санкції на суму 7771 грн. (а.с.9).

Крім того, 18.11.2010 року Калуською оДПІ проводилась невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати земельного податку відповідачем, за результатами якої було складено акт за №4151/1501/33617017. В акті зазначено про несвоєчасність сплати цього податку, у зв'язку з чим, позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.11.2010 року за №0009311501/0, яким застосовано до відповідача штрафну фінансову санкцію в розмірі 14,16 грн. за порушення строку сплати земельного податку (а.с.33).

Згідно довідки Калуської оДПІ за № 683/10/240 від 15.02.2011 року за КП «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради рахується податковий борг перед бюджетом в сумі 36224,27 грн., в тому числі по таких платежах: податок на додану вартість в сумі 31174,67 грн., в тому числі 36,22 грн. пені, податок на прибуток підприємств комунальної власності в сумі 4613,84 грн., в тому числі 181,10 грн. пені, земельного податку в сумі 348,86 грн., в тому числі 1,27 грн. пені та податку з власників транспортних засобів в сумі 86,90 грн. (а.с.7).

Згідно з частиною 1 статті 14 Закон України «Про плату за землю»(чинного на момент виникнення спірних правовідносин) платники земельного податку самостійно обчислюють суму земельного податку щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податковий розрахунок на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Відповідачем подавався до Калуської оДПІ податковий розрахунок земельного податку за 2010 роки, яким було встановлено податок за рік у відповідних розмірах, про що свідчать копії розрахунків такого податкового зобов'язання (а.с.32).

Судом встановлено, що відповідачем за вказаний період не сплачено в повному обсязі податку за землю, що є порушенням норми Закону України «Про плату за землю», Закону України «Про систему оподаткування». Сума податкового боргу відповідача становить -348,86 грн.

Також відповідачем допущено заборгованість по податку з власників транспортних засобів за 2010 роки.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) даний податок обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік, за формою, затвердженою центральним податковим органом України.

У разі приховування (заниження) об'єктів оподаткування з власників транспортних засобів стягується сума несплаченого податку, а також пеня або штраф у порядку, передбаченому законом. Недоїмки із сплати податку, а також суми штрафів, пеня стягуються з платників податку згідно із законодавством.

Відповідач подав до Калуської оДПІ розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів , яким самостійно визначив суму податку, що підлягає сплаті, але не своєчасно сплатив його до бюджету, внаслідок чого позивачем застосовано штрафна фінансова санкція в розмірі 86,90 грн.

Законом України «Про податок на додану вартість»(чинного на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що платник податку, визначений у статті 2 цього Закону є відповідальною особою за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету. Платники податку відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону. (статті 10.1., 10.2. Закону).

Нарахування та сплата ПДВ здійснюється на підставі поданих платником податків декларацій, форма якого встановлюється відповідно до закону.

Відповідач подавав позивачу податкові декларації з ПДВ за липень-грудень 2010 року, що підтверджується їх копіями (а.с.23-30).

Самостійному визначенню платником податку підлягають суми прибуткового податку підприємств.

Пунктом 16.4 статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач за 2010 року подавав позивачу податкові декларації з нарахування такого податкового зобов'язання, що підтверджується деклараціями з податку на прибуток підприємства (а.с.14-18).

На підставі п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»Калуською оДПІ відповідачу вручено першу податкову вимогу від 07.10.2009 року за 1/36618379/10/240 року. У зв'язку з непогашенням податкового боргу боржнику вручено другу податкову вимогу № 2/401 від 06.11.2009 року.

Перша та друга податкові вимоги згідно податкового законодавства формуються при виникненні заборгованості по сплаті податкових зобов'язань платників податків. Податкові вимоги, що направлялися відповідачу сформовані позивачем під час виникнення первинного податкового боргу, а їх дані щодо сум сплати податкових зобов'язань (в тому числі і за штрафними (фінансовими) санкціями, пенею) підлягають зміні по мірі виникнення нових зобов'язань по податках, зборах (обов'язкових) платежах чи сплаті боргу.

Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(чинного на момент виникнення спірних правовідносин) установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Всі узгодженні суми податкових зобов'язань, як самостійно задекларованих, так і нарахованих контролюючим органом, відповідно до п.п. 5.3.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, боржник зобов'язаний був сплатити в бюджет протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку для подання відповідної податкової декларації або протягом 10 календарних днів з дня отримання податкового повідомлення рішення.

Згідно підпункту 5.4.1. пункту 5.4. Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до підпункту 5.2.1. пункту 5.2. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом та визначене в податкових вимогах, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2. цього пункту, який передбачає процедуру апеляційного узгодження даного зобов'язання, шляхом подання скарг до вищестоящих за підпорядкуванням контролюючих органів та звернення до суду.

Податкові повідомлення-рішення від 22.09.2009 року за №0002892302/0 та № 0009311501/0 від 18.11.2009 року отримані головним бухгалтером відповідача особисто, про що свідчать їх корінці (а.с.9, 33).

Оскільки, відповідачем не була порушена процедура апеляційного узгодження, то суми податкових зобов'язань відповідача, у відповідності до пункту 5.2 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” є узгодженими.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг в сумі 36224,27 грн.

Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

З матеріалів справи вбачається, що податковим керуючим Калуської оДПІ 30.11.2009 року було проведено опис активів КП «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради, балансова вартість яких становить 21453,00 грн., про що був складений відповідний акт за №47-21854/10/240-115 (а.с.8).

Відповідно до ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби є органи державної податкової служби.

Згідно пункту 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.

В підпункті 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України зазначено, що органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

З матеріалів справи вбачається, що у відповідача є відкритий рахунок в банку, що його обслуговує, однак без інформації про наявність на ньому коштів відповідача.

За таких обставин позивачем не представлено суду доказів відсутності коштів на рахунках у банках, обслуговуючих відповідача, а також відсутності відкритих рахунків, що виключає необхідність стягувати податковий борг за рахунок готівки відповідача, а також його майна, що перебуває у податковій заставі.

З врахуванням наведеного, суд вважає що адміністративний позов Калуської оДПІ підлягає до часткового задоволення.

На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити частково.

Стягнути з розрахункових рахунків комунального підприємства «Водотеплосервіс» Войнилівської селищної ради в дохід бюджету податковий борг в сумі 36224 (тридцять шість тисяч двісті двадцять чотири) грн. 27 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили в порядку визначеному ст. 254 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя (підпис) Могила А.Б.

Постанова складена в повному обсязі 27.04.2011 року.